Psy mogą wykryć zakażenie koronawirusem nawet ze 100-procentową dokładnością!

Fot: Eternity in an Instant / gettyimages.com

O tym, że psy potrafią wykrywać różne schorzenia, wiadomo już od dawna. Zdaniem fińskich badaczy zwierzaki mogą rozpoznać również osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Czy psy będą wykorzystywane na lotniskach, by pomóc zidentyfikować osoby chore na COVID-19?  Taką próbę podjęto już w Helsinkach.

Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 część lotów dalej się odbywa. Nie zmienia to jednak faktu, że zagrożenie nadal istnieje i na lotniskach konieczna jest kontrola pasażerów. Podróżnym mierzy się temperaturę, a w razie wątpliwości wykonuje tzw. szybkie testy (wynik otrzymywany jest w ciągu 15 minut). Finowie zaś na lotnisku w Helsinkach rozpoczęli pilotażowy program wykrywania pasażerów  zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 z pomocą specjalnie szkolonych psów.

Jak psy wykrywają koronawirusa?

Badania przeprowadzone przez specjalistów z wydziału lekarskiego i weterynaryjnego w Helsinkach pokazały, że psy są w stanie - po zapachu moczu, śliny lub potu - rozpoznać osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. W ocenie naukowców zwierzęta do zidentyfikowania wirusa potrzebują znacznie mniejszej próbki niż standardowe testy, stosowane przez pracowników służby zdrowia. Psy potrzebują 10-100 cząsteczek wirusa, natomiast zwykłe testy wymagają około 18 milionów takich cząsteczek.

Niezwykłą wrażliwość psiego węchu potwierdziły również badania niemieckich badaczy. Ich eksperyment pokazał, że psy, w oparciu o zapach śliny, potrafią rozpoznawać osoby zakażone koronawirusem z 94 proc. dokładnością.

Jak przebiega badanie?

Podróżni nie mają kontaktu z psami, bo te pracują w osobnych budkach. W ten sposób władze lotniska chronią zdrowie opiekunów czworonogów. Przed wejściem do samolotu każdy podróżny będzie musiał wytrzeć np. dłonie wacikiem i umieścić go w specjalnym pojemniku. Następnie jest on podsuwany psu do wąchania.

Jeśli wynik okaże się pozytywny, pasażer zostanie skierowany do punktu informacyjnego. Pasażerowie zostaną też przetestowani w taki sposób, jak to zwykle odbywało się na lotnisku. Pozwoli to sprawdzić, czy diagnoza zwierząt była poprawna.

W badaniach naukowcy stwierdzili, że psy są w stanie zidentyfikować kogoś z koronawirusem, jeszcze zanim wystąpiły u niego jakiekolwiek objawy choroby. Obecnie na lotnisku pracują cztery psy. Jeśli po czterech miesiącach ich praca okaże się zadowalająca, czworonogi zostaną na lotnisku na dłużej.

Podobne rozwiązanie zamierzają wprowadzić lotniska we Francji, Chile czy Brazylii.

Koronawirus SARS-CoV-2 - jakie daje objawy?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który - tak samo, jak wirus grypy - przenosi się drogą kropelkową. Wirus wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do ostrego zapalenia płuc. Infekcja wywołana przez nowego wirusa bardzo przypomina grypę. Chorzy mają duszności, suchy kaszel, wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów. Dodatkowo u części pacjentów obserwuje się zaburzenia węchu i smaku.

Źródło: sciencealert.com / TVN meteo

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach na COVID-19:

Zobacz film: Jak wykryć zakażenie koronowairusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 28.09.2020,
Opublikowano: 28.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej