Przypominają  zwykły pieprzyk, a mogą przenosić groźną chorobę

Fot: LoPeix/ gettyimages.com

Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Niestety, taki niewinny wypad do parku czy do lasu może zafundować nam spore kłopoty ze zdrowiem. W tych miejscach bardzo łatwo można natknąć się na kleszcze, ale nie tylko. Do życia obudziły się także nimfy kleszcza, które są równie bezpieczne. Co gorsza, są na tyle małe, że bardzo łatwo je pomylić z brudem czy pieprzykiem.

Nimfa kleszcza ma półtora milimetra i brązowo-czarny kolor. Aby mogła osiągnąć dorosłą postać musi wysycić się krwią (zwiększa wtedy swoją objętość do trzech milimetrów). Swojej ofiary szuka tak samo, jak dorosły osobnik. Najczęściej można ją spotkać na źdźbłach trawy czy niedużych krzewach (głównie na tych, których wysokość nie przekracza 150 centymetrów). Jeśli nie uda jej się osiągnąć w pełni dojrzałej postaci będzie musiała przeczekać zimę i wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni zaatakować ponownie.

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o kleszczach? Źródło: Stylowy Magazyn.

Mimo że większość z nas potrafi rozpoznać kleszcze i wie, jak z nimi postępować, to z nimfami sprawa nie jest już taka prosta. Niedorosłe pajęczaki są na tyle małe, że łatwo je przeoczyć. Wielkością przypominają ziarenko maku, dlatego bardzo często brane są za pieprzyk lub brud. Może być także nosicielką groźnych patogenów, które przyczyniają się do rozwoju boreliozy czy zapalenia opon mózgowych.

Jak się chronić?

Zdaniem specjalistów ten rok jest rekordy pod względem ilości kleszczy w naszych lasach, parkach czy miastach. Nie znaczy to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z kontaktu z naturą. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – odpowiedni strój. Jeśli wybieramy się do lasu należy założyć bluzkę z długim rękawem oraz długie spodnie, które warto wpuścić w skarpetki. Buty powinny być zakryte, a na głowie dobrze jest mieć kapelusz z szerokim rondem. Nimfy i kleszcze doskonale wyczuwają nas zapach, dlatego warto pamiętać o spryskaniu się preparatem, który odstrasza te pajęczaki.

Po drugie – po powrocie do domu z takiej wycieczki trzeba bardzo dokładanie obejrzeć swoje ciało. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice zgięcia łokci, pachwin oraz miejsca za kolanami, bo tam najczęściej kryją się nimfy i kleszcze. Aby mieć pewność, że nic nam nie umknęło warto wejść pod prysznic. Jeśli gdzieś na naszym ciele została nimfa, silny strumień wody powinien ją usunąć. Dobrze jest także wyprać odzież, w której spacerowaliśmy.

Fot: RolfAasa / gettyimages.com (1)

Nie czekaj, działaj

Jeśli zauważymy na swojej skórze nimfę należy ją usunąć. Najlepiej użyć do tego pęsety. Uchwyconego pajęczaka trzeba jednym, ale zdecydowanym ruchem usunąć. Miejsce, w które nas ugryzł dobrze jest obserwować przez kilka tygodni. Jeśli pojawi się rumień (warto pamiętać, że jego obecność nie jest regułą, szacuje się, że występuje u ok. 70-80 proc. ugryzionych) lub zaczniemy mieć inne, pojawiające się bez wyraźnych powodów problemy ze zdrowiem, warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: Czy każdy kleszcz jest nosicielem bakterii i wirusów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 14.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej