Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci

Chinnapong/getty images

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej są związane z osłabieniem mięśni oraz zaburzeniami budowy tkanki łącznej i syntezy kolagenu. Wówczas w strukturach kanału pachwinowego tworzy się otwór, przez który przemieszczają się jelita lub narządy jamy brzusznej. Przepuklina objawia się miękkim guzkiem w pachwinie.

Przepuklina pachwinowa to uwypuklenie jamy ciała, do którego doszło na skutek powstania niefizjologicznego otworu w kanale pachwinowym. Ma postać uwypuklenia lub miękkiego guzka, który zwykle powiększa się w trakcie kaszlu, a znika w pozycji leżącej. Dzieli się ją na wrodzoną oraz nabytą. W drugim przypadku przyczyny przepukliny pachwinowej to osłabienie mięśni w wyniku działania czynników predysponujących.

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych

Przyczyny przepukliny pachwinowej u dorosłych są związane z osłabieniem i zwiotczeniem mięśni. Kanał pachwinowy łączy się z jamą brzuszną pierścieniem pachwinowym głębokim. Jest on znacznie słabszy od pozostałych struktur, dlatego pod wpływem różnych czynników dochodzi do jego rozwarstwienia. Wówczas tworzy się w nim otwór (wrota przepukliny), do którego przemieszcza się zawartość jamy brzusznej, tworząc wybrzuszenie w okolicy pachwiny.

Otwór w strukturach kanału pachwinowego może powstać w wyniku nagłego lub długotrwałego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się to podczas kichania, kaszlu, śmiechu, intensywnego wysiłku fizycznego lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej u dorosłych to także choroby jelita grubego i przerost gruczołu krokowego.

Niektóre osoby są bardziej narażone na powstanie przepukliny pachwinowej. Do czynników predysponujących zalicza się:

  • otyłość i nadwagę,
  • częste zaparcia,
  • podeszły wiek,
  • ciężką pracę fizyczną.

Przyczyny przepukliny pachwinowej w ciąży

Przepuklina pachwinowa w ciąży może pojawić się z powodu nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych i ucisku stale powiększającej się macicy na jej struktury wewnątrz jamy brzusznej. Prowadzi to do osłabienia mięśni i powięzi oraz utworzenia się otworu w pierścieniu pachwinowym głębokim. Kobieta może odczuwać wówczas ucisk w okolicy krocza lub zaobserwować niewielki guzek w pachwinie, który powiększa się podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub wypróżniania. Przepuklina pachwinowa nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu.

Na powstanie przepukliny pachwinowej w ciąży narażone są szczególnie te kobiety, które mają już za sobą kilka porodów, przeszły cesarskie cięcie, przybrały dużo na wadze lub zmagają się z zaparciami.

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej u dzieci

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej u dzieci są związane z wadami anatomicznymi powstałymi w okresie życia płodowego. Około 3 miesiąca życia u płodu z wypustki otrzewnej tworzy się wyrostek pochwowy, który łączy się z kanałem pachwinowym. W 20 tygodniu ciąży dochodzi do jego zarośnięcia. Jeżeli do tego nie dojdzie, przemieszczają się do niego narządy jamy brzusznej, tworząc przepuklinę.

Przepuklina pachwinowa jest uznawana za najczęstszą wadę wrodzoną u dzieci. Dotyczy ona około 5% noworodków, najczęściej chłopców. Narażone są na nią także wcześniaki z niską masą urodzeniową.

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Osoba, u której doszło do powstania przepukliny pachwinowej, odczuwa dyskomfort i ucisk w okolicy krocza i pachwiny. W większości przypadków widoczny jest także miękki guzek, który łatwo wciska się do wnętrza kanału pachwinowego. Uwypuklenie może mieć różny rozmiar.

W przypadku zaobserwowania objawów przepukliny pachwinowej należy udać się do lekarza. Specjalista zbiera dokładny wywiad i wykonuje badanie przedmiotowe. Zwykle wystarczy to, aby postawić prawidłową diagnozę. Niekiedy może zostać zlecone badanie ultrasonograficzne (USG) w celu zbadania zawartości przepukliny.

Przepuklina pachwinowa u dzieci objawia się miękkim guzkiem w pachwinie, który wydaje trzeszczący odgłos podczas ucisku. Jego pojawienie się jest wskazaniem do wizyty w poradni chirurgii dziecięcej. Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania fizykalnego i USG.

Przyczyny przepukliny pachwinowej – zapobieganie

Niektóre czynniki predysponujące i przyczyny przepukliny pachwinowej są zależne od stylu życia. Ich zmodyfikowanie pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się schorzenia. Z tego powodu konieczne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Pomocne w tym będą: zdrowe odżywianie i sport dostosowany do możliwości. Jeżeli występują przewlekłe zaparcia, należy zwiększyć ilość błonnika w diecie lub stosować delikatne środki przeczyszczające. Osoby, które pracują fizycznie, powinny natomiast chronić się przed przeciążeniem (np. używać podnośników do dźwigania ciężkich przedmiotów).

W celu zapobiegania nawrotom przepukliny pachwinowej podczas zabiegu chirurgicznego pacjentom wszywa się specjalną syntetyczną siatkę. Zwiększa ona wytrzymałość osłabionego kanału pachwinowego i zapobiega nadmiernemu uciskowi struktur wewnętrznych.

Zobacz film: Przepuklina

źródło:x-news

Bibliografia:

1. D. Janczak, Przepuklina, [w:] „Chirurgia po Dyplomie”, 01/2017, https://podyplomie.pl/chirurgia/25148,przepuklina, [dostęp: 24.07.2019].

2. S. Warchoł, Typowe schorzenia chirurgiczne u dzieci: przepuklina pachwinowa, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – cz. I, [w:] „Forum Pediatrii Praktycznej”, nr 12, grudzień 2016.

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 04.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej