Przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z obrzękiem kostek

Fot. Toa55 / Getty Images

Obrzęk kostek może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy osób starszych. Istnieje wiele przyczyn. Obrzęknięte kostki mogą być symptomem poważnych schorzeń, jak również wystąpić po długich podróżach lub u osób prowadzący siedzący tryb życia.

Obrzęki powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się płynu w tkankach. Obrzęk kostek jest schorzeniem, którego nie wolno bagatelizować. Konieczne jest znalezienie przyczyny opuchlizny. Może ona świadczyć m.in. o zaburzeniach układu krążenia i nieprawidłowej pracy nerek. Są to sytuacje medyczne, wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Obrzęk kostek: przyczyny

  1. Najczęstszą przyczyną wystąpienia obrzęku kostek są choroby układu krążenia, które prowadzą do zaburzenia obiegu limfy w organizmie, przewlekłej oraz ostrej niewydolności żylnej. Ten typ obrzęków często spotykany jest u kobiet ciężarnych. Rosnące dziecko w brzuchu matki uciska narządy oraz naczynia, powodując zaburzenia w przepływie krwi.
  2. Nieprawidłowa praca nerek. Są one bezpośrednio powiązane z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego. Obrzęki występują w przypadku skąpomoczu, czyli wydalaniu małej ilości moczu. Oznacza to, iż nerki nie są w stanie wyprodukować prawidłowej ilości moczu. Przyczyn takich zaburzeń jest wiele – od stosowania niektórych grup leków, np. przeciwwirusowych, przeciw grypie czy antyalergicznych, aż po niewydolność wielonarządową. W przypadku ostatniej przyczyny praktycznie zawsze występuje obrzęk kostek w obydwu kończynach.
  3. Siedzący tryb życia. Często obrzęk kostek dotyka osoby, które w pracy głównie siedzą, czy to za biurkiem, czy w samochodzie, i nie prowadzą aktywności fizycznej w czasie wolnym. Długotrwały ucisk na naczynia powoduje zablokowanie przepływu żylnego, efektem czego jest gromadzenie się nadmiernej ilości płynu w organizmie.
  4. Długa podróż. Po długiej podróży samochodem bądź autokarem u osób starszych zazwyczaj dochodzi do wystąpienia obrzęku kostek w obydwu kończynach dolnych. Mechanizm powstawania takich obrzęków jest taki sam jak w przypadku siedzącego trybu życia.
  5. Spożywanie nadmiernej ilości soli. Nadmierne stężenie sodu w organizmie, który jest głównym składnikiem soli kuchennej, powoduje gromadzenie się płynu. Za prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową u ludzi odpowiada pompa sodowo-potasowa. Jeśli stosunek sodu do potasu zmieni się, dochodzi do zaburzeń w nawodnieniu organizmu. Podobny efekt powoduje spożywanie alkoholu, dlatego często osoby nadużywające alkoholu mają charakterystyczny, opuchnięty wygląd.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Możemy wymienić kilka jednostek chorobowych, które manifestują się m.in. obrzękiem wokół kostek. Są to:

  • niewydolność prawej komory serca;
  • nadczynność oraz niedoczynność tarczycy;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia w transporcie chłonki;
  • niewydolność układu naczyń żylnych kończyn dolnych;
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej przed miesiączką lub w jej trakcie;
  • niewydolność nerek;
  • niewydolność wątroby;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zakażenie tkanek miękkich;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów.

Obrzęk kostek występuje w ciąży ze względu na silne zmiany w gospodarce hormonalnej oraz rosnące dziecko, uciskające sąsiadujące narządy i naczynia.

Polecamy:  Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?

Zobacz film: Kąpiele na przesuszoną skórę i na obrzęki stóp. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Leczenie obrzęku kostek

Bardzo ważne podczas wyboru metody leczenia obrzęku kostek jest postawienie prawidłowej diagnozy i znalezienie przyczyny schorzenia. Podczas diagnostyki wykonywane są takie badania, jak: badanie krwi w celu wykluczenia wystąpienia cukrzycy, chorób o podłożu hormonalnych lub chorób autoimmunologicznych (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy), elektrokardiografia (EKG) oraz echokardiografia serca (ECHO), którego celem jest ocenienie wydolności układu sercowo-naczyniowego.

Leczenie uzależnione jest od przyczyny. Wdrażane jest leczenie zarówno przyczynowe, jak i objawowe. W przypadku leczenia farmakologicznego głównie stosuje się leki odwadniające oraz te, które leczą konkretną jednostkę chorobową.

Domowe sposoby radzenia sobie z obrzękiem wokół kostek:

  • układanie nóg, np. na poduszce, aby kostki znajdowały się powyżej linii serca;
  • odpoczynek;
  • wykonywanie okładów ze zmrożonej lub zimnej kapusty. Należy obłożyć kostki zimnymi liśćmi kapusty i pozostawić je do momentu, aż staną się ciepłe. Należy wykonywać takie okłady kilka razy w ciągu dnia, aż opuchlizna ustanie;
  • wykonywanie okładów z kwaśnej wody. Obecnie w aptece można dostać preparaty na bazie kwaśnej wody, np. altacet, które skutecznie likwidują obrzęki, jak również maści zawierające heparynę;
  • rezygnacja z gorących kąpieli;
  • stosowanie pończoch uciskowych, które można dostać w sklepach medycznych i niektórych aptekach;
  • noszenie luźnych, nie obcisłych, ubrań.
Data aktualizacji: 27.08.2019,
Opublikowano: 03.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej