Przyczyny, objawy oraz leczenie zespołu Eisenmengera

Fot: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Zespół Eisenmengera – naczyniowa choroba płuc (PVD) – to poważne, skracające życie schorzenie, będące powikłaniem niektórych wad serca. W wyniku procesu chorobowego dochodzi do pojawienia się objawów polegających przede wszystkim na zmniejszeniu wydolności oddechowej i fizycznej.

Dolegliwości związane z chorobą Eisenmengera nasilają się stopniowo, doprowadzając zwykle do przedwczesnego zgonu. Leczenie zespołu polega przede wszystkim na zmianie trybu życia, w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie zaawansowanych technik celowanych.

Czym jest zespół Eisenmengera?

Zespół Eisenmengera (PVD) to poważne schorzenie. Inaczej nazywany jest naczyniową chorobą płuc, będącą powikłaniem wad serca lub pni tętniczych (aorty oraz pnia płucnego), w których dochodzi do lewo-prawego przecieku krwi. Często pojawia się już w wieku dziecięcym. Przyczyną są wady serca, u dorosłych najczęściej będące przeciekiem międzyprzedsionkowym lub przetrwałym przewodem tętniczym.

Powstanie objawów chorobowych wiąże się ze zmianami zachodzącymi w układzie krążenia. W wyniku zwiększonego ciśnienia w naczyniach płucnych z powodu istniejących wad dochodzi do przerostu ich ścian i następującego zmniejszenia ich liczby. Stan taki prowadzi do nieodwracalnego nadciśnienia płucnego.

Objawy zespołu Eisenmengera

Dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe dla pacjenta w miarę trwania schorzenia. W wyniku postępującego procesu chorobowego pacjent zaczyna odczuwać zmniejszoną tolerancję na wysiłek. W trakcie wykonywania ruchu fizycznego, a później także w spoczynku, pojawia się uczucie braku możliwości nabrania powietrza. Chorzy cierpiący na zespół Eisenmengera skarżą się również zwykle na odczuwanie kołatania serca oraz ból w klatce piersiowej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi niekiedy do omdleń oraz utraty przytomności. U szczególnej grupy chorych – osób ze zwiększoną lepkością krwi charakteryzującą się podwyższeniem wartości hematokrytu w morfologii – może pojawić się krwioplucie, a nawet krwotok z układu oddechowego.

Oprócz odczuwanych przez pacjenta objawów w większości przypadków można również uchwycić nieprawidłowości podczas badania lekarskiego. W zespole Eisenmengera pojawia się uogólnione sinawe zabarwienie skóry oraz błon śluzowych, przede wszystkim warg. Dodatkowo zauważa się zmianę wyglądu palców, tzw. palce pałeczkowate z powiększonymi, wypukłymi płytkami paznokciowymi. Podczas osłuchiwania lekarz stwierdza wzmocnienie II tonu serca oraz niekiedy pojawienie się dodatkowych tonów – III i IV. Istniejące wcześniej szmery, związane z pierwotną wadą serca, zanikają.

Badania w zespole Eisenmengera

Szybkie wdrożenie postępowania diagnostycznego pozwala na wczesne wdrożenie leczenia i wydłużenie długości życia oraz poprawę jego jakości. W ustalaniu rozpoznania zespołu Eisenmengera bierze się pod uwagę wyniki laboratoryjne, ocenę elektrokardiogramu, obrazu echokardiograficznego oraz zdjęcia rentgenowskiego. W badaniach krwi można zauważyć zmniejszenie wysycenia krwi tlenem. W EKG i echokardiografii odnajduje się zmiany związane z przerostem prawego przedsionka i komory, natomiast w obrazie RTG zmniejszenie przepływu płucnego z poszerzeniem naczyń wnękowych. Ostateczne rozpoznanie zespołu Eisenmengera stawia się na podstawie stwierdzenia wysokiego naczyniowego oporu płucnego, który nie zmniejsza się po zastosowaniu leków rozszerzających naczynia, rzadziej wykonuje się biopsję.

Leczenie zespołu Eisenmengera

W przypadku braku wskazań do zaawansowanej terapii, należy przejść do ostrożnego postępowania zachowawczego. Leczenie polega głównie na przestrzeganiu zasad takich, jak:

  • ograniczenie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego;
  • unikanie odwodnienia;
  • dbanie o higienę osobistą;
  • regularne coroczne szczepienia przeciwko grypie;
  • zrezygnowanie z palenia tytoniu;
  • zgłoszenie się do kardiologa przy każdym problemie zdrowotnym;
  • unikanie przebywania na wysokościach.

Leczenia wymagają także stany związane z pojawieniem się choroby Eisenmengera. Zespół lepkości poddaje się terapii polegającej na wykonywaniu upustów krwi, niedobór żelaza wyrównuje się za pomocą odpowiednich preparatów.

W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie zaawansowanych zabiegów inwazyjnych, polegających między innymi na nakłuciu przegrody międzykomorowej w sercu. U osób z ciężką hipoksemią lub niewydolnością serca rozważa się przeszczepienie płuc, czasem także z sercem.

Rokowanie w zespole Eisenmengera

Dane statystyczne wskazują, że chorzy na zespół Eisenmengera będący powikłaniem wad serca przeżywają około 40 lat. Im bardziej złożone pierwotne schorzenie, tym czas ten jest krótszy. Opisywano także przypadki, w których pacjenci dożywali 70 lat. Do przedwczesnej śmierci przyczynia się powstała w wyniku zespołu niewydolność serca, zdarzają się też zgony w przebiegu krwotoku z dróg oddechowych. Bardziej narażone na powstanie powikłań są: osoby ciężarne, pacjenci odwodnieni, znieczulani ogólnie, poddający się zabiegom chirurgicznym, cewnikowaniu serca oraz cierpiący na zapalenie płuc.

Zobacz wideo: Rak płuca: wczesne objawy. Jak je rozpoznać?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Kraków 2018.

Opublikowano: 11.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej