Przyczyny i objawy dystymii - jak leczyć nerwicę depresyjną?

Fot: chombosan / stock.adobe.com

Dystymia (nerwica depresyjna) to zaburzenie na tle lękowym, które silnie wpływa na samopoczucie chorego. Przyczynami schorzenia są niezaspokojone konflikty w dzieciństwie, stres oraz genetyka. Objawy dystymii to: m.in. obniżenie nastroju, problemy ze snem, myśli samobójcze, niska samoocena i nieuzasadniony lęk. Leczenie nerwicy depresyjnej polega na psychoterapii, która zmienia schematy myślenia oraz zwiększa samoświadomość pacjenta. W skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Z roku na rok zwiększa się procent osób chorych na nerwice. Coraz częstsze są przypadki nerwicy natręctw, wegetatywnej, neurastenii, anankastycznej lub nerwicy serca.

Co to jest dystymia (nerwica depresyjna)?

Dystymia jest zaburzeniem o podłożu lękowym, w którym chory odczuwa znaczne obniżenie nastroju. Jest to przewlekła dolegliwość, która towarzyszy pacjentom przez wiele lat. Chorzy często nie szukają pomocy, ponieważ nie zdają sobie sprawy z powagi tego zaburzenia. Osoby takie określa się jako mniej wesołe i skore do zabawy. 

Objawy afektywne (nastrojowe) choroby nie są jednak tak silne jak w przypadku depresji. Osoby dotknięte dystymią mają obniżone stężenie neuroprzekaźników serotoniny oraz noradrenaliny. Błędnie też funkcjonuje gospodarka hormonalna, co skutkuje zaburzeniem pracy tarczycy i osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Dystymia staje się coraz częstszym zaburzeniem psychicznym. Obecnie cierpi na nią około 5% społeczeństwa, z czego 2/3 to kobiety

Wyróżnia się dystymię wczesną, która pojawia się przed 21. rokiem życia oraz dystymię późną rozpoczynającą się dopiero po skończeniu 21 lat.

Przyczyny nerwicy depresyjnej: wychowanie, genetyka, środowisko, stres

Psycholodzy nie określili jak dotąd jednoznacznych przyczyn dystymii, jednak choroba w pewnym stopniu ma pochodzenie genetyczne

Gdy w rodzinie jest osoba dotknięta tą przypadłością, jest 50% większa szansa na pojawienie się jej u kolejnego potomstwa. Nerwica depresyjna powstaje również na skutek złego wychowania i niewłaściwego środowiska w dzieciństwie. 

Jednym z głównych przyczyn dystymii jest konflikt dziecka pomiędzy jego potrzebami, a pragnieniami. Do takiej sytuacji może dojść, gdy czuje ono rozpacz, a ma zakaz płaczu. Podobne skutki przynosi nakaz skromności podczas potrzeby bycia w centrum uwagi. 

W pewnym wieku dzieci pragną się usamodzielnić, co nie zgadza się z wolą matki, która wywołuje u nich poczucie obowiązku poświęcenia się dla niej. Taka sytuacja często ma miejsce, gdy ojciec wcześniej opuścił rodzinę i kobieta nie chce zostać sama. 

Popularne zwroty, które nasilają te konflikty, to: "grzeczne dzieci nie płaczą" lub "złość piękności szkodzi". Efektem tego dzieci mają poczucie silnej sprzeczności z własnymi dążeniami, a naciskiem z zewnątrz. Nie rozumiejąc, że negatywne emocje są niezbędną częścią życia, dzieci są nauczone ciągłego wypierania złości, smutku czy przygnębienia. 

Kumulacja w sobie tych negatywnych stanów prowadzi do chorób somatycznych oraz psychicznych, takich jak dystymia. Osoby nieświadome swoich potrzeb i pragnień w dorosłym życiu często podejmują też trudne i stresujące prace, które nasilają występowanie objawów psychosomatycznych. Nie sprzyja temu obecne społeczeństwo nastawione na zysk. 

Dowiedziono również, że na dystymię częściej chorują osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Zaburzenie często występuje również przy schorzeniach gruczołu grasicy, problemach żołądkowych lub mononukleozie.

Dystymia - objawy: obniżony nastrój, zmęczenie, niska samoocena, nieuzasadniony lęk

Choroba rozpoczyna się niezauważalnie i nie jest poprzedzana żadnymi konkretnymi wydarzeniami psychicznymi lub fizycznymi. Osoby dotknięte tym zaburzeniem normalnie pracują, zakładają rodziny i wypełniają codzienne obowiązki. Jednak wewnątrz czują poczucie bezsensu i braku celu w życiu

Zobacz także: Co to nerwica wegetatywna - przyczyny, objawy, leczenie i rozpoznanie

Z biegiem rozwoju zaburzenia ludzie coraz mniej potrafią cieszyć się z życia i odczuwać radość. Systematycznie wycofują się z relacji społecznych i są określane jako samotnicy. Dystymia prowadzi też do napadów lęku, które często są zupełnie nieuzasadnione. Osoby te boją się o własne życie i czują się zagubione w otaczającym ich świecie. Gdy silne objawy afektywne utrzymają się minimum dwa lata, to diagnozuje się depresję. Pozostałe objawy dystymii to:

  •  obniżona samoocena, 
  •  zaburzenia snu,
  •  brak apetytu,
  •  rozdrażnienie,
  •  zaburzona koncentracja.

Jakie są pierwsze objawy depresji? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy depresji? Źródło: 36,6.

Leczenie dystymii: psychoterapia, leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe

Chociaż chory na dystymię nie przejawia tak silnych objawów jak w przypadku depresji, to i tak cierpi na problemy w środowisku zawodowym, rodzinnym czy społecznym. Ponadto istnieje też wysokie ryzyko popełnienia samobójstwa przez pacjenta. Najlepszą formą pomocy w tym przypadku jest psychoterapia. W gabinecie psychologicznym osoba z dystymią uczy się nowych schematów działania oraz nabiera świadomości przyczyn swoich emocji. 

Nieraz w procesie psychoterapii konieczne jest cofniecie się do wspomnień z dzieciństwa, aby ponownie przeżyć trudne doświadczenia i przerwać łańcuch, który wiąże je z obecnym stanem psychicznym. W przypadku bardzo silnych stanów nerwicy lękowej stosuje się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Dzięki nim osoba może zmniejszyć objawy, co zniweluje ryzyko próby samobójczej

Zobacz także: Nerwica histeryczna i neurastenia - objawy, diagnoza i leczenie

Często stosuje się środki na bazie SSRI, czyli wychwytu zwrotnego serotoniny, które podwyższają stężenie tego hormonu i uwrażliwiają komórkę nerwową na jego działanie. Leki przeciwdepresyjne często są tworzone na bazie TLPD, która pobudzają układ noradrenergiczny i setonininergiczny. Skuteczne są również moklobemidy, które zwiększają stężenie dopaminy i serotoniny oraz benzamidy, czyli neuroleptyki poprawiające przewodnictwo dopaminy.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej