Przodozgryz – co to za wada i jak ją leczyć?

Fot: Microgen / stock.adobe.com

Przodozgryz jest doprzednią wadą zgryzu, polegającą na wysunięciu żuchwy względem szczęki. Przyczyną wady mogą być czynniki genetyczne, rozszczep podniebienia, ssanie wargi górnej, języka lub kciuka. W leczeniu przodozgryzu stosowane są aparaty ortodontyczne. 

Przodozgryzem nazywa się doprzednią wadę zgryzu, która objawia się widocznym wysunięciem żuchwy względem szczęki. Najczęstszą przyczyną przodozgryzu są wady genetyczne, ale może za niego odpowiadać także rozszczep podniebienia czy ssanie przez dziecko kciuka, górnej wargi lub języka. W zależności od rodzaju wady jej objawem może być wysunięcie dolnej wargi, zwiększony kąt żuchwy i wydłużenie dolnego odcinka twarzy oraz zatrzymanie doprzedniego wzrostu szczęki. Leczenie przodozgryzu obejmuje przede wszystkim stosowanie aparatów ortodontycznych.

Zobacz także: Wady zgryzu u dzieci – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie

Jaką wadą zgryzu jest przodozgryz?

Przodozgryz to doprzednia wada zgryzu, w której dochodzi do wysunięcia żuchwy (dolnego łuku zębowego) względem szczęki (górnego łuku zębowego). Niemal 9% wszystkich wad zgryzu stanowią przodozgryzy.

Cechą charakterystyczną przodozgryzu jest ustawienie przednich zębów dolnych przed górnymi. Wada może mieć postać całkowitą lub częściową. Przodozgryz zaburza funkcje odgryzania oraz żucia pokarmów. Może wpływać na występowanie wad wymowy w zakresie artykułowania niektórych zgłosek. Leczeniem wady zajmuje się lekarz ortodonta, przepisując odpowiednie aparaty ortodontyczne. W rzadkich przypadkach przodozgryz jest wskazaniem do operacji.

Przodozgryz u dziecka – przyczyny

Przodozgryzy w znacznej większości są uwarunkowane genetycznie i środowiskowo. Dzieci najczęściej dziedziczą tendencję do tej wady zgryzu po rodzicach – wówczas nie można zapobiec powstaniu przodozgryzu. W przypadku gdy wada wynika z czynników środowiskowych, można próbować je zmienić, wpływając na nawyki dziecka, np. ssanie kciuka.

Przodozgryz u niemowlaka może być efektem zbyt wysokiego układania dziecka do snu, powodującego zgięcie głowy do przodu. Powoduje to odruchowe przesuwanie żuchwy oraz języka do przodu, w wyniku czego zwiększa się przewaga mięśni wysuwających żuchwę nad mięśniami cofającymi żuchwę.

Przyczyną przodozgryzu u dziecka są też negatywne nawyki, do których zalicza się:

  • ssanie górnej wargi,
  • ssanie języka na powierzchni wargowej górnych siekaczy,
  • ssanie kciuka.
Wada może postać również na skutek:
  • urazu szczęki, do którego doszło w dzieciństwie,
  • rozszczepu podniebienia.

Wówczas dochodzi do zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki i powstania przodozgryzu.

Przodozgryz to wada zgryzu, która może powstać przy przeroście migdałków podniebiennych. Powodują one odruchowe wysuwanie żuchwy w celu swobodnego oddychania przez nos. W ten sposób może rozwinąć się przodozgryz lub przodożuchwie. Na rozwój wady może wpłynąć także wczesna utrata mlecznych siekaczy szczęki. Przodozgryz często występuje w przebiegu achondroplazji, zespołu Aperta, zespołu Crouzona i zespołu Downa.

Zobacz także: Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie

Objawy i rodzaje przodozgryzu

Przodozgryz charakteryzuje się ustawieniem zębów przednich żuchwy przed zębami szczęki. Kły znajdują się wówczas między dolnymi przedtrzonowcami, a w rysach twarzy widoczne jest wysunięcie dolnej wargi i wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Z powodu odwrotnego nagryzu przednich zębów upośledzeniu ulegają ruchy żuchwy, a doprzedni wzrost szczęki zostaje zahamowany.

Wady doprzednie dzielą się na:

  • przodozgryz całkowity,
  • przodozgryz częściowy,
  • przodozgryz rzekomy,
  • przodożuchwie morfologiczne,
  • przodożuchwie czynnościowe.

Przodozgryz – leczenie u dzieci

Leczenie przodozgryzu u dzieci polega na pobudzeniu wzrostu szczęki i zahamowaniu doprzedniego wzrostu żuchwy. Jeśli dziecko ma tylko zęby mleczne, to korekcję rozpoczyna się od szlifowania guzków, które blokują cofanie żuchwy. Przodozgryz u dziecka obejmuje leczenie aparatem, ale przed jego zastosowaniem konieczne jest wykonywanie ćwiczeń, które polegają na cofaniu żuchwy, np. zagryzanie górnymi zębami dolnej wargi.

Przy uzębieniu mieszanym przodozgryz leczony jest zdejmowanym aparatem ortodontycznym. Zadaniem aparatu jest przesunięcie do przodu zębów górnych względem dolnych. Leczenie aparatem u dziecka jest skuteczne, ale przyrząd musi być indywidualnie dobrany. Jeśli niezbędne są ekstrakcje, to najczęściej usuwa się czwórki w żuchwie. W 14.–16. roku życia zalecane jest usunięcie zawiązków zębów mądrości w żuchwie, aby zapobiec nawrotom wad zgryzu.

Przodozgryz – leczenie u dorosłych

Po zakończeniu wzrostu żuchwy i szczęki nie można korzystać z aparatów ruchomych, które modyfikują ich rozwój. Wówczas w leczeniu przodozgryzu stosuje się stały aparat ortodontyczny. Jeśli wada jest zaawansowana, to konieczny może być zabieg chirurgiczny. Niekiedy stosowany jest tzw. kamuflaż, czyli wychylenie zębów górnych i pochylenie zębów dolnych za pomocą aparatu. Plan leczenia wad zgryzu u dorosłych zawsze jest kwestią indywidualną.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej