Przodopochylenie miednicy a wady postawy ciała: objawy, leczenie i rehabilitacja

Fot: yodiyim / gettyimages.com

Za duże lub zbyt małe przodopochylenie miednicy objawy daje w postaci wad postawy. Powoduje to zmianę prawidłowego wygięcia kręgosłupa. W leczeniu przodopochylenia kluczowa jest rehabilitacja. Ćwiczenia należy wykonywać pod okiem fizjoterapeuty lub zgodnie z jego instrukcjami.

Przodopochylenie miednicy można zmierzyć przy użyciu inklinometru, czyli urządzenia do pomiaru kąta wychylenia obiektów, lub poprzez odniesienie linii poziomej do linii biegnącej od górnego brzegu spojenia łonowego między trzonem L5 a kością krzyżową do przedniej krawędzi krążka międzykręgowego. Prawidłowy kąt miednicy w pierwszej metodzie pomiaru powinien wynosić u mężczyzn około 31 stopni, w drugiej – od 50 do 55 stopni. U kobiet analogicznie około 28 i od 55 do 60 stopni.

Objawy przodopochylenia miednicy i potencjalne przyczyny

Prawidłowa postawa ciała jest różna w zależności od wieku. U dorosłych głowa powinna być wysunięta nieco do przodu, brzuch cofnięty względem klatki piersiowej, a wygięcie kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej powinno mieć kształt litery S. Zbyt duże przodopochylenie miednicy sprawia, że nachylenie kości krzyżowej jest większe niż prawidłowe, a także pogłębia się lordoza lędźwiowa. Za małe przodopochylenie miednicy skutkuje zmniejszeniem lordozy lędźwiowej przez zbyt pionowe ustawienie kości krzyżowej.

Przodopochylenie miednicy regulują mięśnie i układ więzadłowo-torebkowy stabilizujące staw biodrowy oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zwiększają przodopochylenie poprzez skurcz:

  • mięsień prosty uda,
  • mięsień biodrowo-lędźwiowy,
  • mięsień czworoboczny lędźwi,
  • prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego.

Zmniejszają przodopochylenie miednicy poprzez skurcz:

  • mięśnie pośladkowe wielkie,
  • mięśnie półbłoniaste,
  • mięśnie półścięgniste,
  • głowy długie mięśni dwugłowych,
  • przywodziciele wielkie,
  • mięśnie pośladkowe średnie,

Przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego pogłębia lordozę, ponieważ pociąga w dół odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz talerz miednicy. Zaburzenia pozycji bioder lub lędźwi skutkują zwiększeniem lub zmniejszeniem przodopochylenia i pogłębieniem albo zmniejszeniem lordozy. Przez to postawa ciała staje się nieprawidłowa.

W praktyce nadmierne przodopochylenie miednicy i pogłębienie lordozy oznacza, że odcinek lędźwiowy jest mocno wygięty do przodu, brzuch wystaje przed klatkę piersiową, a pośladki są uwypuklone. W związku z tymi objawami mogą wystąpić bóle pleców w dolnym odcinku, kurcze mięśni, parestezje nóg, a także zaburzenia w pracy układu wydalniczego.

Zbyt małe przodopochylenie miednicy skutkuje płaskimi plecami i ich zaokrągleniem (kifoza powoduje wygięcie łukowate kręgosłupa w stronę grzbietu). Z powodu zmniejszonej lordozy tułów, głowa i barki pochylają się do przodu, klatka piersiowa staje się płaska, a łopatki zaczynają odstawać. Może to prowadzić do zaburzeń pracy układów oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Niezależnie od rodzaju wady przodopochylenie miednicy wymaga leczenia. Stosuje się w nim ćwiczenia likwidujące deficyty – rozciągające i wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe układanie ciała.

Przodopochylenie miednicy: ćwiczenia i rehabilitacja wad postawy

Rehabilitacja wad postawy związanych z przodopochyleniem miednicy powinna uwzględniać gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię, metody przypominające o przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała, a w przypadku silnego bólu – leczenie przeciwbólowe.

Na zbyt duże przodopochylenie miednicy ćwiczenia rozciągające i wzmacniające to np.:

  • koci grzbiet – w klęku podpartym należy rozstawić ramiona na szerokość barków i kolana na szerokość bioder, podczas wydechu należy wygiąć plecy ku górze, miednicę do przodu, a głowę przygiąć do klatki piersiowej; wykonując wdech, powraca się do pozycji wyjściowej;
  • siad skulny – należy usiąść i przyciągnąć zgięte w kolanach nogi do klatki piersiowej, obejmując je ramionami, a następnie przetoczyć się na plecy i powrócić do siadu skulnego;
  • marsz na czworaka bez uginania nóg – staje się na czworaka z wyprostowanymi nogami, a następnie bez ich uginania należy maszerować.

Dla osób ze zbyt małym przodopochyleniem miednicy i plecami okrągłymi zaleca się ćwiczenia, takie jak:

  • rozciąganie mięśni piersiowych – np. stojąc przodem przy drabinkach w odległości około 0,5 do 1 metra z rękoma zgiętymi w łokciach i dłońmi uniesionymi na wysokość barków, należy opaść na drabinki, chwytając drążek na wysokości barków, a następnie klatką piersiową dotknąć drabinki;
  • należy siedzieć z ugiętymi w kolanach nogami tyłem do drabinek, trzymać biodra przy drabinkach, a dłońmi chwycić najwyższy szczebel w zasięgu – ćwiczenie polega na oderwaniu pleców od drabinek i maksymalnym wypchnięciu do przodu klatki piersiowej, a następnie powrocie do pozycji wyjściowej;
  • należy usiąść ze skrzyżowanymi nogami („po turecku”) z wyprostowanymi plecami, głową wyciągniętą do góry i dłońmi splecionymi z tyłu głowy i rozpocząć mocowanie się głowy z rękoma.

W niektórych przypadkach, gdy wady postawy spowodowane nieprawidłowym przodopochyleniem miednicy skutkują bólem i innymi dolegliwościami, a wada jest głęboka – można zastosować leczenie operacyjne.

Zobacz film: Nowatorskie leczenie skoliozy – implanty rosnące wraz z dzieckiem. Jak działają? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 16.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej