Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) może zaatakować każdego. Sprawdź, co zrobić, żeby nie zachorować

Fot: artursfoto / gettyimages.com

Wiek, niezdrowy tryb życia, praca wymuszająca pozycję stojąca lub siedzącą, płaskostopie, otyłość, zażywanie środków antykoncepcyjnych, to tylko niektóre z czynników, które powodują, że niemal połowa kobiet i prawie 40% mężczyzn cierpi na zespół objawów związanych ze zaburzeniami krążenia krwi na szlaku stopy – serce, czyli przewlekłą niewydolność żylną (PNŻ).

Do najczęstszych objawów PNŻ, możemy zaliczyć m.in: uczucie ciężkości i obrzęk kończyn, ból, zapalenie żył powierzchownych lub żylaki. Leczenie symptomów uzależnione jest od wielu uwarunkowań i indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, obejmuje: kompresjoterapię, farmakoterapię (leki działające ogólnoustrojowo i miejscowo), a w niektórych przypadkach zabiegi inwazyjne.

Do powstania PNŻ dochodzi na skutek zastoju krwi w naczyniach jako konsekwencji wstecznego przepływu krwi w żyłach tzw. refluksu lub zwężenia lub niedrożności naczyń żylnych.

PNŻ obejmuje:

  • Chorobę żylakową
  • Zespół pozakrzepowy
  • Pierwotną niewydolność zastawek
  • Zespoły uciskowe

Choroba żylakowa

Żylakami określa się wydłużenie i poszerzenie żyły, w wyniku którego uzyskuje ona kręty przebieg. Tendencję do tworzenia żylaków mają głównie żyły na kończynach dolnych.

Żylakom często towarzyszy miejscowy stan zapalny objawiający się lokalnie występującym obrzękiem, zaczerwienieniem i tkliwością dotykową z czasem przechodzącą w bolesność samoistną o charakterze kłującym lub piekącym.

Zapalenie i zastój krwi żylnej prowadzą do zakrzepicy, której najpoważniejszym powikłaniem jest zator płucny. Kluczowe w prewencji zatorowości płucnej jest rozpoczęcie leczenia zapalenia żylaków w możliwie jak najwcześniejszym etapie.

Zespól pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy (ZPZ) jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich. ZPZ rozwija się u 20–50% chorych w ciągu 2 lat po przebyciu zakrzepicy żył głębokich, nawet u tych właściwie leczonych lekami przeciwkrzepliwymi.

Nasilenie ZPZ bywa różne i może powodować:

  • przewlekły ból,
  • nasilony obrzęk kończyny,
  • owrzodzenie kończyny.

W związku ze starzeniem się populacji przewiduje się więc wzrost częstości występowania zespołu pozakrzepowego.

Pierwotna niewydolność zastawek

To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna powstawania zapalenia żył powierzchownych. Dolegliwość ta nie jest rozpoznawana przed powstaniem zmian patologicznych w żyłach. Badania wskazują, że ryzyko powstawania zapalenia żył powierzchownych i w ich konsekwencji żylaków jest dziedziczne. W przypadku jednego rodzica ryzyko pojawienia się żylaków u potomstwa wynosi 25% u mężczyzn i 62% u kobiet. Gdy u obojga rodziców występują żylaki, prawdopodobieństwo ich wystąpienia u potomstwa wynosi 89% bez względu na płeć.

Leczenie zachowawcze przewlekłej niewydolności żylnej

Bez względu na charakter PNŻ, bardzo ważny w jej leczeniu jest prawidłowy tryb życia. Kluczowe jest unikanie długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym. Konieczne jest używanie ergonomicznych krzeseł i podnóżek pod stopy. Co 2-3 godziny należy wykonywać kilkuminutowe spacery. Regularny ruch taki jak pływanie, jazda na rowerze czy spacery znacznie poprawia rokowanie w leczeniu PNŻ.

Leczenie uciskowe

Dobre efekty w leczeniu zachowawczym PNŻ dają:

  • pończochy lub podkolanówki uciskowe,
  • przerywany ucisk pneumatyczny.

U chorych z owrzodzeniami żylnymi skuteczne jest stosowanie opasek uciskowych.

Leczenie farmakologiczne ogólne

Leczenie farmakologiczne pełni pomocniczą rolę i jest prowadzone jako kompleksowa terapia obejmująca również leczenie uciskowe.

Najczęściej stosowane grupy leków do stosowania ogólnego to:

  • flawonowe pochodne benzopirenu (rutyna i jej pochodne, hesperydyna, diosmina),
  • saponiny (escyna), dobesylan wapnia,
  • wyciągi z pestek winogron lub owoców cytrusowych

Leczenie farmakologiczne miejscowe

Farmakoterapia jest leczeniem wspomagającym, którego głównym celem jest łagodzenie objawów przewlekłej choroby żylnej, głównie przez działanie przeciwobrzękowe, jak i przeciwzakrzepowe. Szczególnie użyteczną rolę odgrywają tu preparaty do stosowania miejscowego zawierające heparynoidy (np. Hirudoid® dostępny w postaci maści i żelu) Hirudoid® penetruje szybko poszczególne warstwy skóry docierając głęboko do zmienionych chorobowo tkanek działając przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Preparat należy nakładać na zmienione chorobowo miejsce i lekko wmasowywać kilka razy dziennie. HIRUDOID® może być stosowany pod opatrunkiem.

Data aktualizacji: 07.05.2018,
Opublikowano: 27.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej