Przewlekła białaczka limfatyczna – rodzaje, objawy, diagnostyka i postępowanie po rozpoznaniu choroby

Fot: Nitat Termmee / gettyimages.com

U chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną długość życia nie musi ulec skróceniu, jeśli leukemia ma bardzo wolny przebieg i nie wymaga leczenia. Agresywna postać choroby wiąże się z koniecznością przyjmowania chemioterapii, a w niektórych przypadkach – poddania się przeszczepowi szpiku kostnego.

Na przewlekłą białaczkę limfatyczną – jeden z najczęściej występujących nowotworów krwi – zapada się zazwyczaj w wieku powyżej 50 lat. Im starsza jest osoba, u której zostanie wykryta leukemia, tym mniej metod leczenia można wykorzystać w walce z chorobą.

Czym jest białaczka limfatyczna? Przyczyny i rodzaje

Białaczka, inaczej leukemia (z gr. leukos – biały i haima – krew) jest nowotworem wywodzącym się z układu krwiotwórczego. Dzieli się na wiele odmian. Do czterech głównych należą:

  • ostrą białaczka szpikowa;
  • przewlekła białaczka szpikową;
  • przewlekłą białaczkę limfatyczną.

Ta ostatnia dzieli się na:

  • białaczkę włochatokomórkową (typu B lub T);
  • białaczkę prolimfocytową (typu B lub T);
  • białaczkę z dużych ziarnistych limfocytów.

Przy białaczce limfatycznej dochodzi do nieprawidłowego rozrostu leukocytów i namnażania w szpiku kostnym tzw. blastów (niedojrzałych białych krwinek), dostających się do krwi. W wyniku tego następuje rozrost tkanki limfatycznej, która zaczyna naciekać do innych tkanek. Przyczyny choroby nie są znane, wiadomo jedynie, że nie bez wpływu na rozwinięcie się białaczki pozostają czynniki genetyczne.

Jak się objawia przewlekła białaczka limfatyczna?

Przewlekła białaczka limfatyczna charakteryzuje się stopniowym, powolnym przebiegiem, dlatego często diagnozuje się ją na długo po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Do zrobienia badań powinny skłonić utrata masy ciała, duża męczliwość i brak tchu podczas wykonywania czynności wymagających wysiłku. O białaczce mogą też świadczyć wzmożona podatność na infekcje i powiększenie węzłów chłonnych.

Przewlekła białaczka limfatyczna – wyniki badania krwi, biopsji i badania kariotypu

Pierwszym krokiem w diagnostyce białaczki limfatycznej jest zrobienie morfologii. We krwi chorego występuje dużo limfocytów (limfocytoza). Oprócz nadmiaru białych krwinek stwierdza się często małopłytkowość i niedokrwistość. Następny krok to badanie szpiku kostnego (biopsja), do którego za pomocą specjalnej igły pobiera się z kości próbkę miazgi krwiotwórczej. Odbywa się to pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym (u dzieci). W laboratorium na pobranej próbce wykonuje się mielogram szpiku, czyli określa się procentowo ilość poszczególnych komórek. Wskazaniem do dalszej diagnostyki przewlekłej białaczki limfatycznej jest zwiększona ilość limfocytów.

Rozpoznanie nowotworu stawia się na podstawie wyników badania histopatologicznego węzłów chłonnych. Badanie cytogenetyczne pozwala na określenie typu białaczki. Żeby diagnostyka była pełna, ustala się jeszcze immunofenotyp limfocytów (zarówno we krwi, jak i w szpiku kostnym) oraz stężenie immunoglobulin, które u chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną jest bardzo małe.

Przewlekła białaczka limfatyczna – rokowania

Przy przewlekłej białaczce limfatycznej można się spodziewać zarówno dobrych, jak i złych rokowań, w zależności od stopnia zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania. Szanse na wyleczenie określa się na podstawie klasyfikacji Raia lub Bineta. Najczęściej do śmierci prowadzą zakażenia (np. sepsa).

Przewlekła białaczka limfatyczna – leczenie

Terapia białaczki limfatycznej przewlekłej nie zawsze jest koniecznością. Bywa, że choroba objawia się tylko nieznacznym zwiększeniem poziomu leukocytów. Stan chorego musi być stale monitorowany. Przy białaczkach o cięższym przebiegu trzeba przyjmować silne leki, zwykle analogi puryn (np. w schemacie CHOP: cyklofosfamid, doksorubicyna, winkrystyna, prednisolon albo FCR: fludarabina, cyklofosfamid, rytuksymab). Chemioterapia niekiedy uzupełniana jest immunoterapią, czyli pobudzeniem układu odpornościowego. Przyjmuje się ją 4–6 razy w miesiącu, u większości chorych w warunkach ambulatoryjnych. U pacjentów w bardziej zaawansowanym wieku (powyżej 60. roku życia nie przeprowadza się raczej przeszczepu szpiku kostnego, bo ryzyko powikłań jest większe niż oczekiwane korzyści. Przeszczep jest szansą na przezwyciężenie białaczki dla wielu osób młodych z agresywną postacią choroby. W przypadku białaczki limfatycznej leczenie naturalne nie ma potwierdzonego działania.

Zobacz wideo: Białaczka - historia Moniki Michalik, która zwlekała z badaniami, chociaż objawy choroby postępowały

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 25.09.2021,
Opublikowano: 26.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej