Przewiane plecy – jak poradzić sobie z bólem w dolnej lub górnej części pleców?

Fot. DjelicS / Getty Images

Przewiane plecy są najczęściej skutkiem nieodpowiedniego zabezpieczenia termicznego organizmu, zwłaszcza jeśli wystawiony jest on na dodatkowe działanie przenikliwego wiatru. Najczęstszym objawem przewiania jest ból, określany jako ostry lub przenikliwy, który może być spowodowany przez napięcie mięśni lub zapalenie korzonków.

Zimne powietrze, a zwłaszcza działanie wiatru, może powodować wychłodzenie odsłoniętej okolicy ciała i np. przewianie pleców. Najszybciej dochodzi do miejscowego przeziębienia, jeśli skóra jest mokra lub wilgotna od potu. Dlatego zawsze trzeba dbać o właściwe ubranie, m.in. podczas jesiennych prac w ogrodzie czy porannego joggingu, kiedy na skutek wysiłku nieodczuwana jest rzeczywista temperatura zewnętrzna.

Przewiane plecy – skąd się bierze intensywny ból?

Jeśli przewiane plecy dają objawy bólowe, mogą one wynikać ze skurczu mięśni. Organizm właśnie w ten sposób reaguje na wychłodzenie danej okolicy. Przykurczone włókna mięśniowe są znacznie mniej elastyczne, co powoduje wspomniane dolegliwości. W ich obrębie powstają niewielkie zgrubienia, zwane punktami spustowymi, i to właśnie one powodują przeszkadzający ból. Z tego typu dolegliwością najlepiej poradzi sobie fizjoterapeuta lub doświadczony masażysta, rozbijając punkty i przywracając mięśniom odpowiednią elastyczność. Niestety nie zawsze zabieg dostępny jest w tak szybkim czasie, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Ból po przewianiu pleców może być też wynikiem zapalenia korzonków, które pojawia się nagle i jest bardzo dokuczliwe. Przykra dolegliwość jest spowodowana uciskiem na nerwy rdzeniowe. Charakterystycznym objawem jest bardzo ostry ból, który promieniuje do karku i stawu ramiennego lub rozchodzi się po pośladkach i kończynach. Dolegliwości nasilają się przy wykonywaniu nawet najmniejszej czynności, stąd cierpiąca osoba największą ulgę czuje w pozycji leżącej.

Przewianie pleców na górze

Przewianie pleców na górze może powodować sztywność karku i ból między łopatkami, które niekiedy mylone są ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa. Z pewnością do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Następstwem przewiania jest najczęściej jednostronny ból szyi, w wyniku którego ciężko jest odwrócić głowę bez zwracania w danym kierunku całego korpusu. Dolegliwości pojawiają się najczęściej po przemarznięciu, zwłaszcza jeśli dodatkowo ciało narażone jest na działanie wiatru. Z takimi warunkami można się spotkać nie tylko na spacerze – wystarczy siedzenie w przeciągu. Ból odczuwany jest niemal przez cały czas, ale nasila się w momencie próby zmiany pozycji, stąd dokucza również w nocy, kiedy człowiek nieświadomie przekręca się z boku na bok.

W takich przypadkach nigdy nie należy prostować głowy na siłę, a najpierw rozgrzać wychłodzone i najprawdopodobniej skurczone mięśnie szyi. Domowe sposoby na przewianie pleców obejmują kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, a przed snem stosowanie maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym. Wychodząc na zewnątrz, koniecznie trzeba założyć szalik lub golf, które zabezpieczają mięśnie przed kolejnym wychłodzeniem. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, konieczne mogą się okazać wizyta u fizjoterapety lub rozluźniający masaż. Pogłębiających się dolegliwości nie należy bagatelizować, trzeba skonsultować je z lekarzem.

Przewianie pleców na dole

Przewianie pleców na dole i odczuwany w tym miejscu ból może mieć kilka przyczyn. Najczęściej jest wynikiem nagłego i silnego skurczu mięśni w odpowiedzi na działanie niskiej temperatury. Dolegliwości dokuczają, zwłaszcza jeśli skóra była np. wilgotna od potu. Następuje wówczas szybka utrata ciepła w danej partii ciała, na skutek której mięśnie się kurczą.

Ból odczuwany w okolicach lędźwi może być związany z przewianiem lub przeziębieniem nerek. Dodatkowo występują wówczas objawy towarzyszące, m.in. oddawanie moczu w mniejszej ilość i jego zmętnienie. W takich sytuacjach ponownie dobrze sprawdzają się domowe sposoby, które można zastosować już przy pierwszych niepokojących objawach.

Polecamy: Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć?

Leczenie przewiania pleców należy zacząć od rozgrzania całego organizmu. Zachęca się do gorących kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, które wykazują też działanie antyseptyczne. O chore plecy należy dbać zwłaszcza przy wyjściu na zewnątrz, stosując dodatkową bieliznę pod ubranie. Zwłaszcza osoby aktywne fizyczne powinny pamiętać, że właściwe zabezpieczenie termiczne jest podstawą sportu uprawianego jesienią i zimą – niewskazane są krótkie i przewiewne koszulki, ale raczej zalecana jest przylegająca do ciała bielizna, która dodatkowo odprowadza na zewnątrz pot. W ten sposób można bezpiecznie udać się na poranny jogging, bez ryzyka powrotu z kontuzją pleców.

Zobaczcie jak przygotować rozgrzewający kompot z goździków:

Zobacz film: Rozgrzewający kompot z goździków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Polecamy: Co zjeść i wypić, żeby szybko się rozgrzać?

Jeśli jednak wystąpią dolegliwości bólowe w okolicy lędźwi, warto sobie przypomnieć, gdzie schowany jest termofor lub poduszka elektryczna. Ogrzanie chorego miejsca daje najlepsze efekty i zniejsza ryzyko rozwoju infekcji, np. nerek, które może przerodzić się w zapalenie korzonków.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 04.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej