Przełom w leczeniu raka prostaty. Naukowcy zidentyfikowali specyficzne RNA
Jan-Otto/getty images
Odkryliśmy nowe niekodujące RNA, które może odpowiadać za wzrost raka prostaty – poinformowali Naukowcy z University of Virginia (UVA) School of Medicine. Badacze wierzą, że zidentyfikowany klucz do kontrolowania wzrostu i progresji raka prostaty może być wykorzystany do powstrzymywania rozwoju tego nowotworu.
Naukowcy z University of Virginia (UVA) School of Medicine zidentyfikowali klucz do kontrolowania wzrostu i progresji raka prostaty.
To odkrycie może doprowadzić do powstania nowych biomarkerów raka prostaty i jeszcze bardziej skutecznych terapii zaawansowanego raka prostaty – mówi dr Dan Gioeli, z Wydziału Mikrobiologii, Immunologii i Biologii Nowotworów UVA oraz Centrum Onkologii UVA.
Klucz „HULLK”
Zidentyfikowany przez amerykańskich naukowców klucz „Hullk” jest „niekodującym” RNA. Oznacza to, że nie bierze on udziału w kodowaniu białka. Zamiast tego niekodujące RNA kontroluje wzrost komórek raka prostaty.
Naukowcy z University of Virginia (UVA) School of Medicine odkryli, że w próbkach guza pobranych od pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty występuje więcej klucza „HULLK”. Odkryli również, że obniżenie jego poziomu w hodowanych komórkach raka prostaty znacznie spowalnia ich wzrost.
Powyższe ustalenia ilustrują potencjał HULLK do wykorzystania go jako biomarkera czy celu w terapiach celowanych - powiedział dr Gioeli.
Produkcja HULLK jest regulowana przez poziom męskich hormonów płciowych – androgenów.
Odkrycie amerykańskich naukowców wskazuje HULLK jako potencjalny cel dla opracowania nowych i lepszych metod leczenia, które mogą pozwolić uniknąć skutków ubocznych.
Jesteśmy podekscytowani wynikami badań, ale nadal jest wiele do zbadania, zwłaszcza by poznać pełny potencjał kliniczny tego odkrycia - powiedział Gioeli.
Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z przerostem prostaty?
źródło: 36,6
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 18.06.2020,
Opublikowano: 18.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?