Przedwczesny wytrysk – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Fot: Bits and Splits / fotolia.com

Przedwczesny wytrysk jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych dysfunkcji wśród mężczyzn, szczególnie młodych i niedoświadczonych seksualnie. Dochodzi do niego w sposób niekontrolowany, nawet pod wpływem niewielkiej stymulacji. Problem z przedwczesnym wytryskiem dotyczy obojga partnerów.

Przedwczesny wytrysk bywa rozmaicie definiowany. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest dysfunkcją objawiającą się niezdolnością mężczyzny do przeżywania podniecenia bez ejakulacji i brakiem swobodnej kontroli nad nią. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób doprecyzowała kryterium czasowe – problem z przedwczesnym wytryskiem następuje, gdy dochodzi do niego przed upływem 15 sekund od rozpoczęcia stosunku seksualnego.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zaburzenia:

  • wytrysk zbyt przedwczesny (następuje jeszcze przed rozpoczęciem gry wstępnej),
  • wytrysk przedwczesny (dochodzi do niego na początku gry wstępnej, przed stosunkiem seksualnym),
  • wytrysk zbyt wczesny (najczęściej spotykany, następuje w momencie wprowadzania penisa do pochwy lub po kilku ruchach frykcyjnych).

Zobacz film: Co to jest przedwczesny wytrysk? Źródło: 36,6

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest problemem mężczyzn z każdej grupy wiekowej, choć najczęściej borykają się z nim osoby młode, dopiero podejmujące aktywność seksualną. Podczas inicjacji seksualnej większość mężczyzn nie jest w stanie kontrolować ejakulacji, jednak w miarę zdobywania doświadczenia zazwyczaj uczą się oni panować nad wytryskiem. Gdy to się nie udaje, pojawia się wstyd, strach, frustracja i rozczarowanie.

Przedwczesny wytrysk powoduje obniżenie poczucia wartości i pewności siebie. Może również wpływać na relacje w związku, ponieważ kobiety często odczuwają z tego powodu dyskomfort, wynikający m.in. z braku zaspokojenia seksualnego. Z kolei mężczyzna często zaczyna obawiać się utraty partnerki. Problem z przedwczesnym wytryskiem bywa niekiedy powodem unikania stosunków seksualnych, co prowadzi do konfliktów w związku.

Tego typu zaburzenia na pewno warto skonsultować ze specjalistą, ponieważ istnieje sporo metod leczenia przedwczesnego wytrysku. Do leków przynoszących najlepsze efekty należą preparaty antydepresyjne, zwłaszcza inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (selective serotonin reuptake inhibitors, SSRI), farmaceutyki z grupy SARI (serotonin antagonist and reuptake inhibitor) oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli:

  • dapoksetyna,
  • klomipramina,
  • paroksetyna,
  • sertralina,
  • fluoksetyna.

Przedwczesny wytrysk dość skutecznie pozwalają powstrzymać maści z lidokainą i prylokainą aplikowane na powierzchni żołędzi penisa 15 min przed stosunkiem, odbywanym po założeniu prezerwatywy.

Zobacz film: Metody leczenia przedwczesnego wytrysku. Źródło: 36,6

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przyczyny przedwczesnego wytrysku często leżą w psychice mężczyzny i wynikają z negatywnych doświadczeń seksualnych. Z tym problemem zmagają się również osoby, które miały długą przerwę w stosunkach płciowych lub obawiają się niezaspokojenia partnerki. Powodem zaburzeń bywa też budowa anatomiczna penisa, np. krótkie wędzidełko oraz różne stany chorobowe: zapalenie cewki moczowej czy gruczołu krokowego, cukrzyca lub schorzenia neurologiczne.

Problem z przedwczesnym wytryskiem może być też efektem wrodzonego, niższego progu pobudliwości seksualnej i odruchu ejakulacyjnego u konkretnego mężczyzny. Bywa też przypadłością nabytą – konsekwencją przemęczenia, stresu czy zaburzonych relacji partnerskich.

Jak walczyć z przedwczesnym wytryskiem?

Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie farmakoterapii z technikami behawioralnymi. Dużą rolę odgrywa psychoedukacja obojga partnerów. Mężczyznom zmagającym się z przedwczesnym wytryskiem zaleca się częstsze i wielokrotne kontakty seksualne, skracanie czasu gry wstępnej, stosowanie przerw w ruchach frykcyjnych, a także naukę tłumienia podniecenia, czemu ma służyć odwracanie uwagi od bodźców erotycznych. Para powinna też spróbować zbliżeń w pozycjach powodujących słabszą stymulację członka, wskazana jest np. pozycja „na jeźdźca” lub kolankowo-łokciowa. Młodym mężczyznom zalecana jest masturbacja przed stosunkiem.

Zobacz film: Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk. Źródło: 36,6

Przedwczesnemu wytryskowi mogą też zapobiegać ćwiczenia wykonywane przez oboje partnerów. Najpopularniejsze polega na drażnieniu przez kobietę penisa i przerywaniu pieszczoty w momencie narastania podniecenia, gdy mężczyzna zaczyna odczuwać zbliżającą się ejakulację. Następnie stymulacja powinna być kontynuowana.

Skuteczna bywa też technika zwana squeeze – gdy mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk, wycofuje członek z pochwy i uciska palcami miejsce poniżej żołędzi, sprawiając, że podniecenie zmniejszy się, a potrzeba ejakulacji ustępuje. Po chwili można kontynuować zbliżenie płciowe.

Tego typu ćwiczenia, by okazały się efektywne, powinny być stosowane przynajmniej 3–6 miesięcy. Ich skuteczność ocenia się 50–70%, ale efekty zwykle nie utrzymują się na długi czas.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sposoby na poprawę erekcji

Zaburzenia wzwodu mogą być bardzo problematyczne – zarówno dla mężczyzny, jak również jego partnerki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że udane i satysfakcjonujące życie seksualne często jest bardzo istotnym elementem związku. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy penis regularnie odmawia współpracy i w sypialni, zamiast miłosnych uniesień, zaczyna dominować irytacja i monotonia? Oto kilka sposobów, dzięki którym może być możliwa poprawa erekcji.

Czytaj więcej
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn

Poziom testosteronu niższy od normy stwierdzono u ponad połowy mężczyzn hospitalizowanych z powodu Covid-19. Dane te mogą przynajmniej częściowo wyjaśniać ich gorsze w porównaniu z kobietami rokowanie – informuje pismo “The Aging Male”.

Czytaj więcej
Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Czytaj więcej
Jakie zioła na potencję są najlepsze? Tabletki i herbatki ziołowe

Zanim sięgnie się po chemiczne środki, warto wypróbować naturalne zioła stymulujące potencję. W ramach profilaktyki można je stosować już powyżej 20. roku życia. Przyjmowane w formie ziołowych tabletek lub naparów, stanowią doskonałą terapię problemów z potencją.

Czytaj więcej
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Czytaj więcej
Czy azoospermia czyli brak plemników przekreśla szansę na dziecko?

Azoospermia to inaczej całkowity brak plemników w nasieniu. Stwierdza się ją po wykonaniu badania ejakulatu. Jej leczenie nie zawsze przynosi skutek – może się okazać, że jądra nie produkują już plemników i jest to nieodwracalne. Mimo to w wielu przypadkach zapłodnienie wciąż jest możliwe.

Czytaj więcej
Potencja – domowe sposoby na jej poprawę: ruch, dieta, zioła i środki farmakologiczne

Co jest dobre na potencję? Domowe sposoby na poprawę życia seksualnego opierają się na korekcie diety i włączeniu do codziennej rutyny aktywności fizycznej. Drugim krokiem jest stosowanie preparatów ziołowych lub tabletek na potencję dostępnych bez recepty.

Czytaj więcej
Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Problemy z erekcją mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, w większości przypadków są wywołane stresem, nadwagą i słabą kondycją fizyczną. Przewlekłe kłopoty z uzyskaniem wzwodu mogą mieć jednak podłoże chorobowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie pożądanej erekcji.

Czytaj więcej
Zapalenie najądrza – jakie są przyczyny i czy grozi niepłodnością?

Zapalenie najądrza powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, by zapobiec powikłaniom w postaci np. ropnia i konieczności usunięcia chirurgicznego jądra i najądrza. Leczenie domowe i leki bez recepty mogą stanowić jedynie uzupełnienie właściwego leczenia.

Czytaj więcej
Skręt jądra u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie. Wpływ na płodność

Skręt jądra u dziecka powinien być rozpoznany jak najszybciej. U dziecka z objawami zespołu ostrej moszny w pierwszej kolejności należy wykluczyć skręt jądra. Po 4 godzinach bez interwencji chirurgicznej dochodzi do nieodwracalnych zmian martwiczych.

Czytaj więcej