Przedawkowanie ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Fot. clubfoto / Getty Images

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Powszechnie stosuje się go do uśmierzania bólu we wszystkich grupach wiekowych. Ibuprofen jest częstą przyczyną przedawkowania, szczególnie u dzieci. Na szczęście ciężkie zatrucie występuje rzadko.

Do najczęstszych objawów przedawkowania ibuprofenu należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty i ból brzucha. W przypadku ciężkiego zatrucia mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne, zaburzenia rytmu serca i ostra niewydolność nerek. Leczenie zatrucia ibuprofenem jest objawowe.

Czy można przedawkować ibuprofen?

Ibuprofen jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o umiarkowanie silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, mięśni, kości i stawów, a także w nerwobólach i bólach miesiączkowych. Ibuprofen jest często stosowany zamiennie z paracetamolem w obniżaniu gorączki w czasie przeziębienia czy grypy. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania, jest zalecany jako lek przeciwgorączkowy dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Znalazł również zastosowanie w zwalczaniu stanu zapalnego w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Po spożyciu doustnym ibuprofen wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%, a jego maksymalne stężenie we krwi jest osiągane po 1–2 godzinach od przyjęcia. Warto pamiętać, że jedzenie i leki zobojętniające treść żołądkową nie wpływają na jego wchłanianie. W ciągu 24 godzin od przyjęcia cała spożyta dawka leku zostaje wydalona z organizmu, głównie przez nerki. Ze względu na fakt, że ibuprofen jest ogólnodostępny i występuje pod wieloma nazwami handlowymi, bardzo łatwo jest go przedawkować. Maksymalna dawka dobowa dla osoby dorosłej wynosi 3,2 g, jednakże nie zaleca się stosowania dawek powyżej 1,2 g bez konsultacji z lekarzem. Dla dzieci poniżej 12 roku życia maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg/kg masy ciała. Dzieci są szczególnie narażone na przedawkowanie ibuprofenu, dawka przekraczająca 400 mg/kg masy ciała może być przyczyną objawów zagrażających życiu.

Zobaczcie na filmie, co w swoim składzie zawierają leki przeciwbólowe:

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Jakie są objawy przedawkowania ibuprofenu?

U większości osób przyjmujących ibuprofen w większych dawkach niż zalecane występują przede wszystkim objawy z przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, ból brzucha oraz biegunka. Dodatkowo mogą dołączyć do nich krwawienia z przewodu pokarmowego, ponieważ ibuprofen może upośledzać funkcję płytek krwi. Część chorych uskarża się na: szumy uszne, ból i zawroty głowy, wzmożoną senność, zaburzenia równowagi oraz podwójne widzenie. W przypadku silnego przedawkowania ibuprofenu obserwuje się zaburzenia neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, śpiączka, napady drgawkowe oraz bezdechy u małych dzieci. Dodatkowo może dojść do rozwoju ostrego uszkodzenia nerek, kwasicy metabolicznej, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń elektrolitowych, rabdomiolizy, nagłego spadku ciśnienia tętniczego, a nawet rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. U pacjentów z astmą może dojść do nasilenia objawów choroby, spłycenia oddechu oraz kaszlu z krwawą plwociną. Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania ibuprofenu i innych NLPZ, ponieważ istnieje ryzyko powstania silnego krwotoku, który może zakończyć się śmiercią. W przypadku przyjmowania dużych dawek ibuprofenu, przekraczających 2,4 g, występuje niewielkie zwiększenie ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca. Kobiety planujące ciążę nie powinny przyjmować leku, ponieważ może powodować trudności z zajściem w ciążę.

Czy działania niepożądane ibuprofenu wynikają z przedawkowania?

Warto zwrócić uwagę na działania niepożądane ibuprofenu. Należy pamiętać, że pojawiają się one w czasie przyjmowania leku w standardowych, terapeutycznych dawkach i mogą przypominać objawy wynikające z zatrucia lekiem. Występują na ogół rzadko, lecz mogą dotyczyć każdego narządu, np.:

  • niestrawność, ból brzucha, zgaga, wymioty, wzdęcia
  • depresja i zaburzenia emocjonalne
  • zaburzenia widzenia barwnego, podwójne widzenie
  • zaburzenia słuchu, szumy uszne
  • krwiomocz, martwica brodawek nerkowych
  • zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka
  • niedokrwistość hemolityczna lub aplastyczna, małopłytkowość
  • plamisto-grudkowe wysypki, łysienie, świąd skóry, zespół Stevensa-Johnsona
  • zmniejszenie łaknienia
  • obrzęki, nadciśnienie tętnicze
  • gorączka, dreszcze
  • nieżyt nosa.

Czy przedawkowanie ibuprofenu jest wyleczalne?

Nie istnieje swoiste leczenie przedawkowania ibuprofenu. Postępowanie jest objawowe, czyli leczy się objawy, które pojawiły się w wyniku zatrucia lekiem. Jeżeli do przyjęcia zbyt dużej ilości leku doszło w ciągu godziny od przybycia do szpitala, lekarz rozważa podanie węgla aktywowanego. Ze względu na silne wiązanie leku z białkami osocza, nie stosuje się hemodializy, która znacznie ułatwiłaby leczenie.

Data aktualizacji: 09.05.2019,
Opublikowano: 09.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej