Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne – rodzaje i zastosowania

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne to świetny środek chroniący wzrok i poprawiający jakość widzenia w warunkach intensywnego oświetlenia, szczególnie wówczas, gdy towarzyszy mu duża ilość odblasków światła od różnych powierzchni.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne to świetne rozwiązanie podczas aktywności na otwartej przestrzeni, uprawiania sportu, a nawet podczas pracy. Ich właściwy dobór poprawia zdecydowanie widzenie i zmniejsza zmęczenie wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne chronią wzrok przed nadmiarem światła, a także filtrują odbłyski od poziomych powierzchni. Zastosowanie filtra, który nie przepuszcza promieni o określonej (zwykle pionowej) płaszczyźnie falowania (czyli polaryzacji), sprawia, że do oka w mniejszej ilości docierają odbicia od wody, śniegu, dużych metalowych czy szklanych powierzchni. Chroni to wzrok przed olśnieniem, zmniejsza jego obciążenie oraz poprawia kontrast widzenia.

Sam filtr polaryzacyjny nie zmniejsza znacząco całkowitej ilości światła wpadającej do oka, więc do uzyskania efektu przeciwsłonecznego niezbędne jest dodanie do szkła substancji przyciemniającej. Aby skutecznie uniemożliwić oddziaływanie szkodliwych promieni ultrafioletowych (UV) na oko, należy także stosować do produkcji okularów właściwe filtry.

Specyficzną odmianą są przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne ze szkłami fotochromowymi. Specjalna powłoka sprawia, że przyciemnienie szkieł zmienia się pod wpływem światła. Im większe jest natężenie oświetlenia, tym ciemniejsze stają się okulary.

Jakie okulary polaryzacyjne wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko poprawiają komfort widzenia, ale też są elementem modowym. Na rynku dostępnych jest wiele okularów polaryzacyjnych – damskich, męskich i dla dzieci – różniących się kolorem i kształtem oprawek, zabarwieniem szkieł. Podstawowym kryterium wyboru powinna być jakość zastosowanych szkieł. Pojęcie szkła jest oczywiście umowne, gdyż obecnie większość okularów ma elementy optyczne wyprodukowane z tworzywa sztucznego (najczęściej z poliwęglanu).

Wybierając okulary, należy przede wszystkim sprawdzić, czy po ich założeniu oś widzenia przechodzi w pobliżu środka szkieł. Ramki nie mogą przesłaniać nadmiernie pola widzenia. Niezmiernie ważny jest też komfort noszenia – źle dopasowane okulary mogą stać się przyczyną ucisku, otarć naskórka, a nawet bólu głowy.

Istotną kwestią jest stopień maksymalnego przyciemnienia okularów. W warunkach przeciętnego oświetlenia widoczne powinny być szczegóły obiektów znajdujących się w zacienionych miejscach. Osoby narażone na odblaski światła często wybierają okulary z tzw. antyrefleksem – powłoką redukującą efekt olśnienia.

Dobierając okulary dla dzieci, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Warto wybrać model ze sprężynującymi zausznikami, obejmującymi od tyłu całą małżowinę, albo z gumką opasującą głowę.

Jak dbać o wzrok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Jak sprawdzić okulary polaryzacyjne?

Dobre okulary polaryzacyjne powinny mieć nalepki ze znakiem graficznym, potwierdzającym ich zgodność z ogólnie przyjętą normą. Chcąc sprawdzić obecność filtru, wystarczy spojrzeć przez szkła na błyszczący, odbijający światło obiekt, trzymając okulary w dłoni. Przy ich obracaniu w osi prostopadłej do płaszczyzny szkieł odblaski światła na powierzchni obserwowanego przedmiotu powinny być w pewnych ustawieniach wygaszane, a w innych (prostopadłych do nich) przepuszczane. Testując okulary, trzeba też sprawdzić jakość widzenia po ich założeniu. Brak ostrości obrazu świadczy o niskiej klasie materiału, z którego wykonano szkła.

Kiedy przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne przydają się najbardziej?

Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne przydają się najbardziej tam, gdzie w warunkach intensywnego oświetlenia powierzchnie odbijają dużo światła. Takie własności ma na przykład woda, co sprawia, że polaryzacyjne okulary wędkarskie i żeglarskie mają wielu zwolenników. Inną grupę użytkowników stanowią alpiniści, narciarze i inne osoby uprawiające sport lub rekreację na śniegu.

Często spotyka się okulary polaryzacyjne rowerowe. Niektóre z nich mają działanie przyciemniające, inne wydają się zupełnie przezroczyste. W takim wypadku chronią oko przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. uderzeniem przez owada), przed promieniowaniem UV, a dzięki filtrom polaryzacyjnym – przed odblaskami.

Osobną grupę stanowią okulary polaryzacyjne dla kierowców czy osób pracujących na otwartej przestrzeni. Podwyższają komfort pracy i redukują zmęczenie wzroku. Takie okulary powinny mieć odpowiednie atesty.

Nakładki polaryzacyjne na okulary i okulary 3D

Nakładki polaryzacyjne na okulary pozwalają na wykorzystanie efektu wygaszania odblasków podczas noszenia korekcyjnych szkieł optycznych. Mocuje się je do oprawy za pomocą klipsów, a dzięki zawiasom można je podnosić, kiedy nie są potrzebne.

Okulary polaryzacyjne 3D to odrębna grupa pomocy optycznych – stosuje się je przy projekcjach filmów. Na ekranie powstają dwa obrazy, różniące się polaryzacją światła. Dzięki filtrom każde oko odbiera tylko jeden z nich, co łącznie pozwala na wytworzenie złudzenia trójwymiarowej przestrzeni. Materiał filmowy musi być w tym celu specjalnie przygotowany, a także wyświetlony z użyciem odpowiedniego projektora lub telewizora.

Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 05.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej