Przebieg terapii małżeńskiej - kiedy pójść i kogo wybrać?

Fot: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Na terapię małżeńską zgłaszają się pary w czasie kryzysu. Często powodem problemów w małżeństwie jest uzależnienie od alkoholu, pogoń za karierą lub wyprowadzenie się dorosłych dzieci. W gabinecie psychologicznym para uczy się wzajemnej komunikacji oraz próbuje zrozumieć uczucia partnera. Ważne, aby był to certyfikowany terapeuta, któremu warto zaufać.

Popularne formy pomocy psychologicznej to psychoterapia, terapia grupowa, systemowa lub małżeńska. Każda z nich wspiera leczenie innych form zaburzeń, jednak wpływają one kompleksowo na lepszą jakość życia.

Przyczyny zgłaszania się na trapię małżeńską

Terapia małżeńska jest skuteczną formą pomocy dla par w momencie kryzysu. W każdym związku zdarzają się trudne chwile, które niejednokrotnie prowadzą do rozstania. Zanim to jednak nastąpi warto udać do specjalisty i zawalczyć o relacje. Psycholodzy informują, iż wiele z kłopotów interpersonalnych jest rozwiązywalnych w gabinecie terapeutycznym. Psychoterapia par może być dla każdego, bez znaczenia w jakim się jest wieku i ile ma się "stażu małżeńskiego". Osoby zgłaszające się mogą mieć zarówno 20, jak i 60 lat. Istotna jest jedynie relacja pomiędzy dwoma osobami. Kłopoty małżeńskie są naturalne i mogą wiązać się z pogonią za karierą, niedogadywaniem się nawzajem lub wyprowadzeniem się z domu dorosłych dzieci. Zdarza się również, że problemy w związku mogą wywodzić się z wcześniejszych okresów życia, przykładowo z przyzwyczajeń z dzieciństwa lub pochodzenia z rodziny przemocowej czy alkoholowej. Najczęstszą przyczyną pojawienia się u specjalisty są problemy w porozumiewaniu się z drugą osobą. W małżeństwie czasami trudno jest rozmawiać otwarcie o wzajemnych oczekiwaniach i własnych emocjach. Ciężko jest zaakceptować zmiany w partnerze, który wydaje się być inny niż w dniu ślubu. Każda z osób próbuje uparcie przeforsować swoje racje i coraz trudniej jest wypracować wspólne porozumienie. Zgłaszając się na terapię, niekoniecznie trzeba mieć dokładnie określony problem. Ludzie często nie wiedzą, co jest przyczyną rozpadania się związku. Zauważają oni jedynie objawy kłopotów. W zdiagnozowaniu i zrozumieniu problemu pomoże specjalista, któremu z roli obserwatora łatwiej będzie określić co złego dzieje się w danym związku.

Zobacz także: Jak uratować małżeństwo w kryzysie? Przyczyny kryzysu w małżeństwie i sposoby na jego pokonanie

Przebieg terapii małżeńskiej

Terapia małżeńska przede wszystkim polega na rozmawianiu z terapeutą. Po zgłoszeniu się do danego specjalisty najpierw trzeba skorzystać z konsultacji, gdzie psycholog orientuje się, co jest problemem i czy para nadaje się do terapii małżeńskiej. Często bowiem inna forma terapii byłaby dla nich lepsza. Na pierwszych spotkaniach terapeuta stara się poznać, jakie para ma problemy i co może być ich przyczyną. Jest to czas na poznanie się terapeuty z klientami i na odwrót. W trakcie pierwszych sesji psycholog będzie starał się wypracować z klientami tzw. kontrakt terapeutyczny. Jest to stworzone wspólnie z parą przymierze określające zasady przebiegu sesji, oczekiwań i celów wstępnych, nad którymi małżeństwo chce pracować. Umowa dotyczy te z formalnych reguł dotyczących niespóźniania się, zapłaty za sesję oraz określenia czasu trwania każdego spotkania. Cele ustalone na początku mogą i zapewne będą się zmieniać w trakcie trwania terapii. Jednakże uniwersalnym celem pracy z klientami jest zmiana. Terapeuta będzie stosował przeróżne interwencje terapeutyczne. Mogą one być używane w rozmowie. Przykładowo komunikat "spróbuj wyrazić emocje, które czuje druga osoba" może być taką techniką. Możliwe jest również, że w razie potrzeby terapeuta będzie zlecał zadania domowe. Na przykład, gdy para ma problem z zaniedbywaniem siebie nawzajem z powodu pracy to terapeuta może zaproponować, żeby para przynajmniej raz w tygodniu wyszła gdzieś wspólnie na kolację lub koncert. Techniki, którymi posługuje się terapeuta są zawsze bezpieczne, ponieważ najważniejsi są klienci i ich dobro. Terapia zawsze przebiega w zaufaniu i jest objęta tajemnicą zawodową, więc nikt postronny nie dowie się o tym, że para korzysta z usług psychoterapeutycznych.

Zobacz także: Terapia poznawczo-behawioralna - założenia, przebieg, wady i zalety

Terapia małżeńska - jakiego terapeutę wybrać

Wybierając terapeutę, warto poszukać osoby, przed którą każda ze stron będzie chciała się otworzyć i opowiadać bez skrępowania. Niekiedy sama płeć terapeuty może utrudniać proces. Należy też zainteresować się jego kwalifikacjami i umiejętnościami. Na terapię małżeńską warto udać się do psychoterapeuty, który ukończył szkołę w danym nurcie lub jest w trakcie certyfikacji. Informacje takie można uzyskać poprzez strony internetowe jednostek certyfikujących lub zrzeszających psychoterapeutów, np. PTP. Nurt w którym pracuje terapeuta też jest ważny, ponieważ nie dla wszystkich sprawdzi się każda metoda. Warto wcześniej sprawdzić w internecie, jakie są szkoły psychoterapeutyczne i który nurt najbardziej pasowałby w danym przypadku. Każdy wykwalifikowany terapeuta stale korzysta z pomocy superwizora, z którym może przedyskutować swoją aktualną pracę i ewentualnie wspomóc się poradą lub mieć okazję do wentylacji własnych emocji. Trzeba pamiętać, że tworząc przymierze terapeutyczne, specjalista wchodzi w pewną relację z klientami i również odczuwa emocje związane z nimi. Jednak ma wyuczoną kontrolę nad własnymi odczuciami oraz umiejętność niekierowania się nimi w relacji. Rolą psychoterapeuty jest bycie wnikliwym obserwatorem i przewodnikiem w drodze ku zmianie. Jego najważniejszą przesłanką w pracy jest dobro klientów.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej