Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Fot: grinvalds / gettyimages.com

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Protezę prącia wstawia się, gdy zawodzi leczenie farmakologiczne. Niegdyś była ostatecznością, obecnie jest to jedna z najczęściej wybieranych metod w leczeniu impotencji. Różnorodność protez penisa pozwala na wybranie modelu dopasowanego do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Jakie są rodzaje protez penisa i z jakich materiałów są one zbudowane?

Czym jest proteza penisa?

Proteza penisa to implant, który wszczepia się mężczyznom z zaburzeniami erekcji. Do użytku wprowadzono je w latach 70. XX wieku. Były traktowane jako jedna z ostatecznych możliwości na odratowanie utraconej męskości. Z biegiem czasu stały się jedną z najczęściej stosowanych metod walki z impotencją, ale nadal wszczepiana jest dopiero wtedy, gdy zawodzi leczenie farmakologiczne lub gdy inne choroby pacjenta nie pozwalają na farmakoterapię.

Zobacz także: Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Zabiegi protezowania członka cechują się wysoką skutecznością. Po wszczepieniu implantu wzwód uzyskuje około 95% mężczyzn. Ponieważ operacja wiąże się z dużą ingerencją w okolicach prącia, zabieg jest nieodwracalny. Nie ma dla niego alternatywy w momencie niepowodzenia lub niezadowolenia z efektów. Minusem jest cena samej protezy. Jej koszt to wydatek rzędu 12000 złotych.

Zobacz film i dowiedz się jak powinna przebieg prawidłowa erekcja:

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6.

Rodzaje protez penisa

Na rynku są obecnie różne typy protez penisa, które różnią się między sobą wyglądem i materiałem użytym do ich skonstruowania. Wyróżnia się:

  • puste protezy penisa – są wykonane z solidnych materiałów, co umożliwia odbywanie stosunków pomimo braku erekcji. Nie są implantem wszczepionym pod skórę, więc można ich używać jedynie podczas współżycia. Protezy na penisa, które są puste, określa się często mianem zabawek urozmaicających miłosne igraszki;
  • pełne protezy penisa – są całkowitym zastępstwem członka, więc mogą nie odpowiadać mężczyznom marzącym o doznaniach w czasie stosunku;
  • protezy półsztywne – są zbudowane z metalu i pokryte tworzywem sztucznym. Wszczepia je się pod skórę, ale nie mogą się całkowicie zginać, więc członek cały czas jest w półwzwodzie. Niektórzy mężczyźni, zwłaszcza aktywni, mogą odczuwać dyskomfort z tego powodu.
  • hydrauliczne protezy prącia – typowe implanty wszczepiane wewnętrznie podczas rozległego zabiegu chirurgicznego. Mogą być jedno-, dwu- lub trzyczęściowe. Ten typ protezy jest najdroższy, ale też najczęściej stosowany w leczeniu impotencji. Mężczyźni, którzy posiadają protezę hydrauliczną, mogą odbywać pełne stosunki seksualne.

Jak jest zbudowana proteza penisa?

Większość protez prącia jest zbudowana w ten sam sposób, a różni je jedynie liczba części. Klasyczny model trzyczęściowy posiada:

  • zbiorniki usztywniające, które wszczepia się w ciała jamiste umiejscowione po obu stronach prącia;
  • umiejscowiony nad pęcherzem zbiornik z płynem, którego zawartość będzie przepompowywana do ciał jamistych;
  • pompkę umieszczaną w mosznie, która przepycha płyn.

W protezach dwuczęściowych nie ma zbiornika z płynem – jego funkcję pełni zbiornik pompki. W jednoczęściowych natomiast rolę pompki pełni część dystalna (prącie), a rolę zbiornika – część bliższa żołędzi. Protezy jednoczęściowe uważa się za najbardziej nowoczesne. Mają zwartą budowę, a ich wszczepianie jest łatwiejsze, co zmniejsza ryzyko niepowodzenia w trakcie operacji.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy mężczyzny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jak przebiega zabieg wszczepienia protezy penisa?

Protezę penisa wszczepia się, gdy istnieją ku temu przesłanki medyczne lub gdy zawiodło stosowane dotychczas leczenie farmakologiczne. Po obu stronach prącia, w ciałach jamistych, umieszcza się zbiorniki usztywniające, które są połączone rurką z wypełnionym płynem zbiornikiem umieszczonym w pachwinie. Jego działanie zależy od pompki wszczepionej pomiędzy jądrami, więc mężczyzna musi ją nacisnąć, jeśli chce osiągnąć wzwód. Po odbytym stosunku płyn wraca na swoje miejsce po naciśnięciu zaworu pompy. O obecności protezy świadczą jedynie niewielkie blizny.

Wszczepiony implant staje się częścią ciała pacjenta. Nie stanowi żadnej przeszkody w codziennych czynnościach ani w aktywności fizycznej. Nie ma też wpływu na przeżycie orgazmu, o co najbardziej martwią się niektórzy panowie.

Wszczepienie protezy penisa nie jest krótkim zabiegiem, ale poważną operacją chirurgiczną, podczas lub po której mogą wystąpić powikłania, takie jak np. krwawienia, infekcje bakteryjne, wady protezy lub erozja wokół tkanki implantu.

Data aktualizacji: 22.02.2019,
Opublikowano: 22.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej