Prostaglandyny – funkcje w organizmie i zastosowanie w medycynie

Fot: Nitat Termmee / gettyimages.com

Prostaglandyny to hormony uczestniczące w wielu procesach fizjologicznych, np. odpowiedzialne są za objawy stanu zapalnego – ból, obrzęk i zaczerwienienie. Poza tym stosuje się je w medycynie, głównie w celu przyspieszenia porodu.

Prostaglandyny są produkowane w każdej tkance ludzkiego organizmu. Są to hormony lokalne - działają w miejscu wytwarzania lub są przenoszone do krwi, a następnie rozkładają się w ciągu kilku minut. Spełniają w organizmie silne i różnorodne funkcje. Poza zastosowaniem przy porodzie, są one mało toksycznymi wielokierunkowymi lekami, które są podawane m.in. przy leczeniu jaskry.

Działanie prostaglandyn

Funkcje prostaglandyn w ludzkim organizmie są silne i różnorodne, a także w niektórych przypadkach przeciwstawne. Zaliczają się do nich:

  • pobudzanie i hamowanie skurczów mięśni gładkich: macicy, przewodu pokarmowego (pobudzenie perystaltyki jelit, tzn. wywoływanie biegunki), przewodu oddechowego (rozszerzanie mięśniówki oskrzeli) i naczyń krwionośnych;
  • regulacja pracy układu pokarmowego – zahamowanie wydzielania soku żołądkowego oraz soku trzustkowego, poza tym zwiększenie wydzielania śluzu żołądkowego;
  • regulacja pracy nerek; szczególnie wpływ na mezangium – element budowy ciałka nerkowego będący rodzajem tkanki łącznej zlokalizowanej między narządami;
  • hamowanie zlepiania się płytek krwi i hamowanie wytwarzania się zakrzepów wewnątrznaczyniowych; oblepianie ścianek naczyń krwionośnych płytkami krwi może prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca,
  • obniżanie ciśnienia krwi – prostaglandyny rozpraszają oblepione ścianki oraz rozszerzają naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi;
  • pobudzenie mobilności plemników – może to zostać wykorzystane drogą naturalną – stosunek płciowy po 38. tygodniu ciąży może wpłynąć na przyspieszenie poród;
  • odpowiedzialność za wywołanie i utrzymanie stanu zapalnego (mediatory stanu zapalnego) – prostaglandyny są odpowiedzialne za podwyższenie temperatury ciała, a także obrzęki i zaczerwienienie miejsc, w których została uszkodzona komórka lub tkanka; to działanie zabija wiele patogenów; hormony wysyłają także sygnał bólu do mózgu – są odpowiedzialne za nadwrażliwość uszkodzonego miejsca; aspiryna (kwas acetylosalicylowy) zmniejsza produkcję prostaglandyn, co łagodzi objawy stanu zapalnego;
  • przeciwdziałanie zamknięcia się przewodu tętniczego;
  • regulacja pracy innych hormonów;
  • kontrolowanie wzrostu komórek;

Rodzaje prostaglandyn

W organizmie człowieka znajduje się 16 rodzajów prostaglandyn. Oznacza się je literami: PGA, PGB, PGD, PGE, PGF, PGG, PGH, PGI, a także cyframi, oznaczającymi liczbę wiązań nienasyconych w łańcuchu: PGA2, PGB2, (… ), PGI2.

Zastosowanie prostaglandyn przy porodzie

Prostaglandyny są podawane ciężarnej kobiecie, która ma niedojrzałą szyjkę macicy (poniżej 5 w skali Bishopa). Dzięki hormonowi nie dochodzi do wydłużenia porodu i ograniczone stają się ewentualne konsekwencje zdrowotne u dziecka i matki. Dzieje się to przez wzrost aktywności kolagenazy, która rozbija strukturę kolagenu szyjkowego i powoduje hydratację. Hormony są podawane dożylnie lub miejscowo w postaci żelu prostaglandynowego.

Prostaglandyny podaje się ciężarnej kobiecie, jeżeli nie reaguje ona na kroplówkę z oksytocyną, która jest naturalnym hormonem pobudzającym szyjkę macicy do porodu. Żel prostaglandynowy stymuluje rozwieranie się szyjki macicy. Dodatkowym działaniem przyspieszającym poród jest ręczny masaż tego miejsca. Jeżeli żadna z tych metod nie przynosi pożądanego efektu, ginekolog nadzorujący ciążę może zalecić przebicie pęcherza płodowego lub cesarskie cięcie – są to ostateczne sposoby wywołania porodu.

Prostaglandyny nie mogą być podawane ciężarnym kobietom ze stwierdzonymi: astmą oskrzelową, jaskrą, nadczynnością tarczycy, zapaleniem jelita grubego (wrzodziejącym) lub ostrymi infekcjami.

Przyspieszenie porodu przy użyciu prostaglandyn jest ważne ze względu na prawidłowy rozwój dziecka. Noworodki urodzone po wyznaczonym terminie są dużo szczuplejsze od tych, których poród przebiegł zgodnie z przewidywaniami. Innymi problemami u noworodków urodzonych zbyt późno są dłuższe paznokcie oraz łuszcząca się skóra. Wymagają szczegółowej kontroli poporodowej, jednak ich ogólny rozwój przebiega prawidłowo.

Inne medyczne zastosowania prostaglandyn

Prostaglandyny są hormonami stosowanymi w leczeniu wielu problemów i schorzeń: jaskry; zaburzeń erekcji i rehabilitacji prącia po operacji (prostaglandyny można w tych przypadkach stosować poprzez zastrzyki aplikowane bezpośrednio do prącia lub sztyfty wkładane do cewki moczowej); choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy; choroby Raynauda (prostaglandyna rozszerza naczynia); zmian zakrzepowych i miażdżycowych kończyn dolnych oraz przetrwałego przewodu tętniczego (Botalla).

Zobacz wideo: Endokrynolog - kiedy warto udać się do tego specjalisty?

x-news

Data aktualizacji: 25.02.2022,
Opublikowano: 28.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej