Prosaki - jak je trwale usunąć?

Fot: JenkoAtaman / fotolia.com

Prosaki mogą pojawić się u osób w każdym wieku, ale najczęstsze są u noworodków (widoczne na twarzy, skórze głowy i tułowiu) i zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni.

U starszych dzieci i dorosłych zazwyczaj są związane z uszkodzeniami skóry, które ustępują w ciągu kilku miesięcy. Prosaki zwykle nie są swędzące lub bolesne. Mogą jednak u niektórych osób powodować dyskomfort. Istnieją różne typy prosaków - klasyfikowane są na podstawie wieku, w którym się pojawiają, lub wywoływanych objawów.

Prosaki u niemowlaka

Prosaki u niemowląt są niebolesne, niezakaźne i bardzo powszechne - występują u około 40-50% noworodków, najczęściej na policzkach, nosie lub podbródku. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w skupiskach. Prosaki zazwyczaj widoczne są już dzień lub 2 po urodzeniu, ale u niemowląt, które urodziły się przedwcześnie, mogą trwać przez wiele dni lub tygodni. Najczęściej ustępują samoistnie, bez jakiegokolwiek leczenia, w ciągu 2 lub 3 tygodni.

Prosaki - przyczyny

Prosaki powstają na skutek rogowacenia mieszków włosowych, przez co dochodzi do zatkania gruczołu łojowego i zbierania się wydzieliny łojowej (sebum) tuż pod skórą. Dzieli się je na:

  • prosaki pierwotne - charakteryzują się cystami, które często stają się zaczerwienione i bolesne. Cysty powstają zwykle wokół powiek, czoła i narządów płciowych. Znikają samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach,
  • wtórne - powstają zwykle w wyniku powierzchownego uszkodzenia skóry, np. po dermabrazji czy długotrwałej miejscowej terapii kortykosterydami. Można je zlokalizować głównie w miejscach uszkodzenia skóry,
  • wysiewowe - pojawiają się samoistnie lub są związane z zaburzeniami genetycznymi albo autoimmunologicznymi skóry, takimi jak toczeń rumieniowaty albo liszaj płaski. Pojawiają się często nagle na twarzy (np. policzki, powieki, szczęka) i górnej części tułowia.

Najczęstszym powodem, dla którego prosaki występują, jest przetłuszczająca się skóra. Nadmiar sebum jest wówczas spowodowany "ciężkimi" produktami do pielęgnacji skóry twarzy (np. do demakijażu) lub włosów (np. spray do włosów, żel do włosów). Powstawanie prosaków może być również spowodowane długotrwałym nasłonecznieniem skóry czy niektórymi chorobami skóry, w szczególności porfirią skórną.

Prosaki - leczenie

W przypadku prosaków u niemowląt leczenie nie jest konieczne. U starszych dzieci i dorosłych prosaki znikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Chociaż są zmianą łagodną, niezakaźną, można je usunąć ze względów estetycznych. Dostępnych jest wiele metod pozwalających w sposób skuteczny pozbyć się prosaków. Leczenie polega głównie na wyłuszczeniu zmiany.

Zabiegi usuwania prosaków to:

  • nakłucie i oczyszczenie zawartości prosaka - przeprowadzane jest przy użyciu sterylnej, jednorazowej igły lub skalpela, którymi usuwa się zawartość w zmianie,
  • zabieg elektrokoagulacji - wykorzystuje energię elektryczną pod wysokim napięciem, która doprowadza do zniszczenia komórek tworzących zmianę, w efekcie kilku dniach dochodzi do jej usunięcia,
  • krioterapia,
  • chirurgiczne łyżeczkowanie,
  • zabiegi przeprowadzane z użyciem laserów (głównie CO2).

Lekarze zalecają, aby na prosaki nie nakładać żadnych kremów ani maści, aby też nie próbować ich wyciskać ani samoistnie usuwać, ponieważ może to powodować zakażenie skóry lub powstanie trwałej blizny. Podczas usuwania w domowych warunkach zdecydowanie łatwiej dochodzi do powikłań. Najbezpieczniejszym sposobem rozwiązania problemu jest wizyta u dermatologa bądź specjalisty medycyny estetycznej. Wybierze on odpowiednią metodę usunięcia prosaków, ale także potwierdzi rozpoznanie (prosaki należy odróżnić od kaszaków, brodawek wirusowych czy włókniaków).

Prosaki - domowe sposoby

Prosaki prawie zawsze leczą się samoistnie. Istnieją jednak sposoby przyspieszenia procesu gojenia się i zapobiegania tworzeniu się nowych. Oto kilka z nich:

  1. Oczyszczanie skóry - upewnij się, że codziennie myjesz twarz lub włosy delikatnymi produktami bez parabenów. Używaj środków pielęgnujących, które zawierają kwas salicylowy, cytrynowy lub glikolowy. Zbyt częste oczyszczanie lub złuszczanie może drażnić skórę, więc nie powinno się tego robić codziennie. Oczyszczaj skórę raz w tygodniu.
  2. Stosowanie tzw. parówek na twarz - para wodna otwiera pory w skórze, dzięki czemu łatwiej jest usunąć z niej substancje zanieczyszczające.
  3. Zastosuj maskę miodową - jest ona środkiem przeciwbakteryjnym, który może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Zarówno bakterie, jak i stany zapalne prowadzą do podrażnienia skóry, więc maska z miodu może pomóc w walce z prosakami. Wypróbuj maskę miodową z ekstraktem z cynamonu, która może poprawić wygląd skóry. Aby ją zrobić, wymieszaj 3 lub 4 łyżki miodu z łyżeczką cynamonu. Ogrzej w kuchence mikrofalowej przez około 30 sekund. Nałóż cienką warstwę na twarz i poczuj łagodzące działanie maski przez 10 minut. Potem ją spłucz ciepłą wodą.
  4. Użyj kremu retinoidowego - zawiera witaminę A, która jest niezbędna dla zdrowia skóry. Użyj produktu, który zawiera retinol tylko raz dziennie i zastosuj go na czystą i suchą skórę. Podczas stosowania kremu retinoidowego ważne jest, aby codziennie używać kremu przeciwsłonecznego, gdyż retinoidy sprawiają, że skóra staje się bardzo podatna na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Katarzyna 30.09.2018r.

Prosaki :) Metoda jest bardzo prosta nakłuć i zostawić,a z około trzy dni samo odpada,bez masakrowania twarzy.Oczywiście igiełka cieniutka i wydezynfekowana.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej