Promienica – leczenie i objawy choroby, promienica brzuszna i promienica płuc

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Promienica jest przewlekłą chorobą zakaźną ludzi i zwierząt, wywoływaną przez beztlenowe bakterie z rodziny promieniowców. Dziś schorzenie występuje dość rzadko, najczęściej u mężczyzn między 20. a 50. rokiem życia. Jego najczęstszą postacią jest promienica szyjno-twarzowa.

Promienica to choroba znana od setek lat – wywołujące ją beztlenowe bakterie z gatunku Actinomyces israeli odkryto w odnalezionych w Kanadzie szczątkach mężczyzny, który prawdopodobnie żył w III w. n.e. Promieniowce zostały również zidentyfikowane w szkieletach kopalnych nosorożców.

Dziś promienica najczęściej występuje u zwierząt (zwłaszcza bydła i trzody chlewnej), rzadziej u ludzi – zazwyczaj zapadają na nią mężczyźni w wieku 20–50 lat. Na rozwój choroby szczególnie narażone są osoby z upośledzoną odpornością, niedożywione, po radioterapii, a także zmagające się z chronicznymi schorzeniami, na przykład z cukrzycą, marskością lub przewlekłym zapaleniem wątroby.

Promienica – leczenie

Przyczyn zakażenia chorobą może być wiele. Często promieniowce dostają się do organizmu przez kontakt ze zwierzęciem, a nawet trawą lub kłosami zboża. Bakterie bywają również składnikiem fizjologicznej flory bakteryjnej w jamie ustnej i w pewnych warunkach mogą wywołać promienicę, czemu sprzyjają urazy jamy ustnej (np. skaleczenie dziąseł czy języka), choroby przyzębia, usunięcie zęba przez dentystę, nieodpowiednio przeprowadzone zabiegi stomatologiczne, a zwłaszcza nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i rozwijająca się w niej próchnica.

Promienica to choroba, której leczenie kiedyś trwało nawet 12 miesięcy, obecnie skraca się je zwykle do 3–6 miesięcy. Za najskuteczniejszą metodę uchodzi antybiotykoterapia. Najczęściej choremu aplikuje się penicylinę lub – w razie przeciwwskazań do jej stosowania – klindamycynę, erytromycynę czy doksycyklinę. Początkowo preparaty podaje się dożylnie, a gdy nastąpi poprawa stanu zdrowia – doustnie.

W przypadku promienicy leczeniu farmakologicznemu czasami towarzyszą również zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu zmian ropnych oraz tworzących się guzów.

Promienica szyjno-twarzowa

Proces chorobowy może obejmować różne części ciała, ale najczęściej (w ponad 50% przypadków) zmiany zlokalizowane są w rejonie szyjno-twarzowym. Promienica rozwija się wówczas w jamie ustnej, a następnie zajmuje skórę w okolicy podżuchwowej, zwykle po jednej stronie szyi.

Objawy promienicy szyjno-twarzowej to najczęściej:

  • podwyższona temperatura ciała (do 38°C);
  • dolegliwości ogólnoustrojowe, czyli np. przewlekły mokry kaszel, osłabienie, utrata masy ciała;
  • kłopoty z jedzeniem i przełykaniem;
  • szczękościsk spowodowany wyciekającą wydzieliną;
  • pojawiające się z czasem twarde, mało bolesne guzy, niekiedy z ogniskami ropnymi.

Promienica w zaawansowanym stadium skutkuje przewlekłym stanem zapalnym i martwicą, co prowadzi do obumierania guzów i powstawania przetok w tkance podskórnej szyi lub żuchwy, z których wydostaje się surowiczo-krwista wydzielina zawierająca kolonie promieniowca. Na tym etapie zmiany chorobowe mogą pojawiać się też na języku, policzkach, śliniankach, uchu środkowym czy migdałkach podniebiennych.

Promienica – diagnostyka

W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia daje duże szanse na wyleczenie, a przede wszystkim uniknięcie niebezpiecznych powikłań promienicy, np. chorób płuc czy skrobiawicy – schorzenia, które charakteryzuje się gromadzeniem białka tylko w jednym narządzie (śledzionie, nerkach lub wątrobie), czego konsekwencją bywają poważne zaburzenia: zespół nerczycowy, niewydolność nerek lub serca, neuropatie, choroba Alzheimera, makroglosja i hepatomegalia.

Diagnostyka promienicy opiera się na badaniu histopatologicznym i mikrobiologicznym pobranych wcześniej fragmentów ze zmienionych chorobowo miejsc. Czasem niezbędne może okazać się również przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG), tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (RM).

Promienica brzuszna i promienica płuc

Choroba może umiejscawiać się również w obrębie klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Takie postacie schorzenia są trudne do wykrycia, ponieważ związane z nimi dolegliwości bywają przypisywane innym schorzeniom.

Promienica brzuszna stanowi około 20% przypadków. Zakażeniu ulegają wówczas przede wszystkim jelita i otrzewna, co objawia się przewlekłymi bólami brzucha, gorączką, wymiotami, biegunką lub zaparciami oraz znaczną utratą masy ciała.

Tylko w około 15% przypadków choroba zajmuje narządy w obrębie klatki piersiowej. Główne objawy promienicy płuc: postępujące osłabienie, stany podgorączkowe, utrata masy ciała, kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny oraz duszność wysiłkowa. Może także wystąpić krwioplucie.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej