Profilaktyka przeciwodleżynowa w opiece nad przewlekle chorym

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Zmiany o typie odleżyn istotnie pogarszają rokowanie chorego. Są ciężkie w leczeniu, w związku z tym ogromną rolę odgrywa profilaktyka przeciwodleżynowa. Ważna jest również ocena odleżyn chorego podczas przyjmowania do szpitala.

Odleżyna to miejsce, w którym skóra wraz z położonymi pod nią tkankami uległy uszkodzeniu. Najczęściej pojawia się w miejscach ponad wyniosłością kostną. Odleżyny wynikają z ucisku na daną okolicę ciała. Są to rany trudno gojące się, będące istotnym problemem szczególnie u przewlekle chorych i leżących. Przyczyniają się do pogłębienia niepełnosprawności i złego stanu ogólnego. Odleżyna jest jednym z kryteriów pogarszających rokowanie. Bardzo istotna jest właściwa profilaktyka przeciwodleżynowa, ponieważ zmianom można w wielu przypadkach zapobiec.

Odleżyny – klasyfikacja

W miejscu działania ucisku na tkanki dochodzi z czasem do powstania nieblednącego, trwałego zaczerwienienia skóry, przy czym sama skóra nie jest uszkodzona. Określa się to mianem odleżyny I stopnia. Gdy skóra ulega uszkodzeniu, mówi się o kolejnych stopniach odleżyn:

  • odleżyny II stopnia – częściowy ubytek skóry. Jest to dość płytkie owrzodzenie naskórka. Czasem sięga do skóry właściwej. Niekiedy w miejscu odleżyny obecny jest pęcherz. Odleżyna II stopnia przypomina otarcie skóry bądź skórę miejscowo zmacerowaną;
  • odleżyny III stopnia – ubytek skóry sięga tkanki podskórnej, nie przekraczając powięzi. W ubytku widać tkankę tłuszczową i początek martwicy rozpływnej;
  • odleżyny IV stopnia – uszkodzenie dosięga tkanki mięśniowej, uwidaczniają się mięśnie, ścięgna i kości.

Istotnym problemem w klasyfikacji i ocenie są zmiany, które w całości pokryte są martwicą suchą lub rozpływną, co nie pozwala na oszacowanie głębokości odleżyny.

Profilaktyka przeciwodleżynowa – jak ocenić ryzyko powstania odleżyn?

W przypadku opieki nad chorym zawsze należy wziąć pod uwagę ryzyko powstawania odleżyn. Najistotniejszy wpływ na rokowanie mają aktywność chorego, stan skóry, jak również obecność dodatkowych czynników ryzyka wpływających na upośledzenie perfuzji krwi w drobnych naczyniach krwionośnych (np. cukrzyca). Wpływ na powstawanie odleżyn mają również inne czynniki, choć w mniejszym stopniu. Zalicza się tu: wiek chorego, stan odżywienia, poziom albumin, parametry morfologiczne krwi, rodzaj schorzenia i jego odwracalność, obecność zaburzeń czucia. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi każdy pacjent powinien w ciągu 8 godzin od przyjęcia do szpitala mieć ocenione ryzyko wystąpienia odleżyn.

Jak zbudowana jest ludzka skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Profilaktyka przeciwodleżynowa w opiece nad chorym

W zakresie profilaktyki przeciwodleżynowej w opiece nad przewlekle chorym bierze się pod uwagę kilka obszarów prewencji. Obejmują one:

  • prawidłową pielęgnację skóry;
  • zmiany ułożenia pacjenta;
  • materac przeciwodleżynowy;
  • właściwe postępowanie dietetyczne.

Kondycja skóry jest bardzo istotna w profilaktyce przeciwodleżynowej. Skóra powinna być zawsze sucha, czysta, odpowiednio nawilżana. W miejscach, w których pod skórą czuć wyniosłości kostne, nie powinno się stosować dodatkowego ucisku i masażu. Można natomiast zastosować dodatkowe zabezpieczenia skóry. Należy unikać nadmiernej wilgotności skóry, stosować opatrunki z pianki i obserwować skórę chorego.

Zmiany ułożenia pacjenta przewlekle leżącego są istotną częścią nie tylko rehabilitacji, lecz także profilaktyki przeciwodleżynowej. Pacjent powinien jak najrzadziej leżeć na kostnych wyniosłościach, jak również na miejscach objętych zaczerwienieniem. Chorzy przewlekle leżący powinni być układani początkowo płasko bądź pod kątem 30 stopni. Nie powinno się układać chorego np. w pozycji półleżącej, siedzącej. Rogale, pączki czy inne kształty poduszek nie są polecane, gdyż izolując jedną powierzchnię od tworzenia się odleżyny, narażają tkanki sąsiadujące.

W profilaktyce przeciwodleżynowej zastosowanie mają materace przeciwodleżynowe, specjalne podkłady dystrybuujące ucisk, materace zmiennociśnieniowe. Rodzaj podkładu czy materaca powinien być dostosowany do tego, w jakiej pozycji chory przebywa, czy jest to chory wyłącznie leżący, czy siedzący.

Bardzo ważne jest, by pacjenci byli prawidłowo odżywiani. W przypadku właściwego odżywienia nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Jednak przy znacznych niedoborach pokarmowych konieczne jest ich uzupełnienie.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej