Prof. Anna Boroń-Kaczmarska odpowiada na pytania widzów dotyczące COVID-19

Fot: 36,6

Pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie. Ilość napływających, często sprzecznych lub nieprawdziwych informacji przytłacza. A jednak nowa sytuacja rodzi mnóstwo pytań. Kto jest bardziej podatny na zakażenie?

Koronawirus. To temat, którym żyje cały świat. Informacje, które czytamy są często podawane zbyt fachowym i niezrozumiałym językiem. Co również może powodować frustrację i potęgować lęki. Na pytania widzów odpowiadała ekspertka programu „36,6” specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Czy mężczyźni są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż kobiety?

Zgodnie z danymi statystycznymi, które są opublikowane w różnych czasopismach medycznych. Autorami tych opracowań są przede wszystkim lekarze z Chin, ale teraz ostatnio lekarze z Włoch. Rzeczywiście wśród chorych dominują mężczyźni. Ta przewaga jest niewielka - 51 proc. chorych to mężczyźni. Przyczyna? Prawdopodobnie obowiązki wynikające ze zobowiązań zawodowych, częstsze wyjścia z domu, które sprzyjają niestety zakażeniu

- mówi specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Czy osoby po przeszczepie, przyjmujące leki immunosupresyjne, są bardziej narażone na zakażenie SARS-CoV-2?

Jak tłumaczy ekspertka, osoby po przeszczepie są zawsze poddawane specjalistycznej i starannej opiece lekarskiej. Leki immunosupresyjne stosuje się po przeszczepie, aby zapobiec jego odrzuceniu.

Stąd też leki immunosupresyjne, które korygują jakieś ewentualne nieprawidłowe reakcje ze strony układu odpornościowego, generalnie troszkę osłabiają jego aktywność, więc można zatem powiedzieć, że osoby po przeszczepach narządowych na stałym leczeniu immunosupresyjnym są osobami, które są nieco bardziej wrażliwe na zakażenie koronawirusem

- tłumaczy prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Zobacz też: Rząd wprowadza kolejne zakazy. Co się zmieni?

Czy osoby z wrodzonymi chorobami serca są bardziej narażone na COVID-19?

Osoby, które mają wrodzone wady serca muszą być pod stałą opieką lekarską.

Jeżeli to jest pacjent w pełni wydolny hemodynamicznie, to jego wrażliwość na zakażenie koronawirusem nie powinna być inna niż populacji ogólnej. Natomiast osoby, które wymagają intensywnego leczenia kardiologicznego mogą być bardziej wrażliwe, głównie ze względu na taką dysfunkcję, którą się również obserwuje w zakresie płuc

- mówi specjalistka chorób zakaźnych.

Czy po przechorowaniu COVID-19 zostają nieodwracalne zmiany w płucach?

Nieodwracalne zmiany w płucach po przebyciu ostrej infekcji wirusowej raczej się nie zdarzają. Tą informację należałoby także odnieść do choroby koronawirusowej 2019, tym niemniej nasi koledzy z Chin publikują artykuły, w których w zasadzie jako kazuistykę, czyli rzadkie przypadki chorobowe opisują rozwój zmian włóknistych w tkance płucnej, które mogą w nieodległej przyszłości rzutować na sprawność układu oddechowego

- tłumaczy ekspertka.

Czy osoby chore na sarkoidozę są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem?

Sarkoidoza jest poważnym schorzeniem, które ma różne postacie kliniczne. Między innymi wyróżnia się sarkoidozę płuc. W leczeniu sarkoidozy stosowane są leki zmniejszające reakcje immunologiczne organizmu. Ci pacjenci mogą wykazać większą wrażliwość na zakażenie SARS-CoV-2. Choroba może u niego mieć cięższy przebieg

wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Zobacz też: Od dziś zakupy można robić tylko w rękawiczkach. Zmiana ta wzbudza wiele kontrowersji


Kilka faktów o Koronawirusie

Pierwsze informacje o SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec 2019 roku. Wówczas nikt się nie spodziewał, że lokalny wirus z Wuhan rozprzestrzeni się na światową skalę. WHO w informuje, że w najbliższych dniach liczba zakażeń koronawirusem przekroczy milion, a śmiertelnych przypadków 50 000.

Największym ogniskiem koronawirusa są obecnie Stany Zjednoczone, a w Europie Włochy i Hiszpania. Objawy wirusa podobne są do symptomów grypy. To między innymi gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśnie czy zmęczenie. Nie wszystkie z nich muszą się pojawić. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową.

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 31.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej