Próchnica zębów u dzieci – przyczyny, konsekwencje i leczenie

Fot: aywan88 / gettyimages.com

Próchnica u dzieci dotyczy zwłaszcza zębów trzonowych. Proces chorobowy znacznie częściej rozwija się w obrębie zębów szczęki niż żuchwy. Może się pojawić już na zębach mlecznych, a mimo to wizyty u stomatologa po wyrżnięciu pierwszych zębów uważane są za fanaberie.

Choroba próchnicowa może się rozwinąć u ludzi w różnym wieku, ale ryzyko jej wystąpienia jest największe u dzieci. Próchnica zębów w tej grupie stanowi poważny problem zdrowotny. Wczesne wykrycie jej ognisk pozwala na odwrócenie procesu demineralizacji szkliwa i zapobiega uszkodzeniu głębszych partii zęba. Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta i regularne wizyty stomatologiczne są kluczowymi czynnikami w utrzymaniu zdrowego uzębienia u dziecka.

Za próchnicę odpowiada nie tylko niewłaściwa pielęgnacja zębów, ale także dieta. Jakie jedzenie powinno się wykluczyć z menu, zwłaszcza w przypadku dzieci? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Słodycze, które psują zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych. Źródło: Co nas truje

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to proces patologiczny polegający na miejscowym odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba z następczym ubytkiem, nazywanym ubytkiem próchnicowym. Początek próchnicy u dzieci może mieć miejsce już w pierwszym roku życia, po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych. Najczęściej jednak problem dotyczy najmłodszych między 2 a 4 rokiem życia. Jest to tzw. próchnica wczesnego dzieciństwa. Nazywana bywa także próchnicą butelkową lub smoczkową u dzieci. W przypadku zębów stałych próchnica dotyczy przeważnie osób w wieku 6 lat.

Przyczyny próchnicy zębów u dzieci

Problem próchnicy zębów u dzieci jest determinowany wieloczynnikowo. Odpowiada za niego zwłaszcza słaby poziom zmineralizowania zarówno zębów mlecznych, jak i niedojrzałych zębów stałych. Podłoża choroby należy ponadto upatrywać w częstych zaniedbaniach higienicznych i nieprawidłowych nawykach żywieniowych w postaci diety wysokocukrowej. Wśród przyczyn próchnicy u dzieci wymienia się także budowę anatomiczną sprzyjającą zaleganiu resztek pokarmu – głębokie bruzdy i szczeliny, nieprawidłowo osadzone zęby. Ponadto wiele dzieci ma problemy z prawidłowym oczyszczaniem zębów.

Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Na rozwój próchnicy wpływa obecność bakterii kwasotwórczych i węglowodanów niszczących szkliwo. Bakterie wywołujące próchnicę mogą pochodzić od matki. Przenoszą się na zęby dziecka przez bliski kontakt – pocałunki, czyszczenie smoczków przez wkładanie ich do własnych ust i używanie tych samych sztućców. Nierzadko za przyczynę próchnicy u dzieci stwierdza się indywidualną i rozwojową skłonność do odwapnienia, czyli podatność tkanek zęba na uszkodzenie. Niektórzy badacze podkreślają związek między karmieniem naturalnym a występowaniem wczesnych zmian próchnicowych u dzieci.

Rodzice powinni zwrócić większą uwagę na wczesne i konsekwentne wdrażanie działań higienicznych w obrębie jamy ustnej niemowląt i małych dzieci. Stwierdzono ponadto, że karmienie butelką w nocy i stosowanie smoczków przyczynia się do blokowania przepływu śliny i w konsekwencji do rozwoju próchnicy wczesnej.

Konsekwencje próchnicy zębów

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Próchnica zębów jest częstym schorzeniem jamy ustnej, które pociąga za sobą poważne skutki i znaczne koszty. Liczne badania donoszą, że próchnica zębów mlecznych u małych dzieci ma istotny wpływ na jej późniejsze wystąpienie w uzębieniu stałym. Nieleczone zmiany próchnicowe na zębach mlecznych znajdujących się w sąsiedztwie z zębami stałymi często są przyczyną szerzenia się choroby. Próchnica dziecięca ma ostry przebieg i może szybko doprowadzić do destrukcji twardych tkanek i powikłań w obrębie miazgi. Może dojść do uszkodzenia zawiązków zębów stałych, w konsekwencji czego może się rozwinąć hipoplazja szkliwa i zdeformowanie korony. Bardzo zaawansowana próchnica niejednokrotnie wymaga leczenia kanałowego. Zmiany mogą skutkować martwymi zębami i ich przedwczesną utratą.

Leczenie próchnicy u dzieci

Najczęstszą metodą wykrywania zmian jest metoda wizualna. Leczenie próchnicy u małych dzieci jest bezpośrednio związane z profilaktyką. Wielu badaczy wskazuje na konieczność prowadzenia programów profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.

Czy stomatolog leczy tylko zęby? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Sołtan E., Herman K., Jankowska K., Kowalczyk−Zając M., Ocena stanu uzębienia u 4–5−letnich dzieci wrocławskich, „Dental and Medical Problems”, 2004, 41(3), s. 423–426.

2. Stodolak A., Fuglewicz A., Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, 20(1), s. 76–81.

3. Lewicka-Rabska A., Felińczak A., Gerreth K., Karmienie piersią a próchnica u niemowląt i małych dzieci – przegląd piśmiennictwa, „DENTAL FORUM”, 2015, XLIII(1), s. 61-64.

4. Szczepańska J., Daszkowska M., Hilt A., Marczuk-Kolada G., Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, „Nowa Stomatologia”, 2015, 20(3), s. 125-130.

5. Turska-Szybka A., Grudziąż-Sękowska J., Olczak-Kowalczyk D., Czynniki ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa i indywidualna ocena poziomu ryzyka na podstawie CAMBRA, „Nowa Stomatologia”, 2011, 3, s. 119-127.

6. Adamowicz-Klepalska B., Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci, „Pediatria Polska”, 2009, 84(6), s. 511-516.

Data aktualizacji: 10.08.2018,
Opublikowano: 15.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej