Zaburzenia erekcji najczęściej występują u mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Wielu panów wstydzi się zgłosić z problemami do lekarza. Choroby zwykle są wykrywane w trakcie diagnozowania lub leczenia innych schorzeń, np. nadciśnienia.
Czym są problemy z erekcją?
Zaburzenia erekcji są to kłopoty ze wzwodem oraz jego utrzymaniem. Lekarze stwierdzają chorobę, kiedy tego typ sytuacje pojawiają się w 25% stosunków seksualnych. Powoduje to problem z osiągnięciem orgazmu. Kłopoty ze wzwodem wynikające z osłabienia lub pojawiające się tylko czasami i związane z wiekiem nie są określane jako zaburzenia erekcji.
Zaburzenia erekcji – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn wywołujących problemy ze wzwodem: psychicznych i fizycznych. Problemy z erekcją w młodym wieku zazwyczaj są związane z psychiką (tzw. psychogenne). U starszych mężczyzn wywołują je natomiast czynniki fizyczne. Są to:
- choroby, takie jak miażdżyca, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek, a także urazy rdzenia kręgowego,
- zaburzenia hormonalne i neurologiczne,
- uszkodzenia oraz nieprawidłowa budowa ciał jamistych i naczyń prącia,
- zabiegi chirurgiczne wykonywane na gruczole krokowym,
- palenie tytoniu,
- nadużywanie alkoholu,
- zażywanie narkotyków,
- przyjmowanie leków: m.in. przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie tętnicze, uspokajających, a także diuretyków.
Przyczyny zaburzeń erekcji związane z psychiką to niska samoocena, zarówno dotycząca osobowości, jak i wykonywanej pracy i lęk przed niemożnością odbycia satysfakcjonującego stosunku. Problemy ze wzwodem mogą być też wywoływane przez kłopoty w związku, np. zdradę, wyciszenie i wychłodzenie uczuć, nieprzyjemne doświadczenia seksualne i poczucie winy. Podobnie działa niewłaściwa reakcja partnerki, a także rygorystyczne wychowanie i brak otwartości w sferze seksualności. Kłopoty ze wzwodem występują u osób ortodoksyjnie religijnych, które cechuje poczucie winy przy współżyciu. Zaburzenia erekcji pojawiają się także u mężczyzn, którzy uważają, że ich członek jest zbyt mały. Istnieją one też u panów, którzy nie do końca identyfikują się z męską rolą w związku bądź mają skłonności seksualne, z których nie zdają sobie sprawy.
Problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu mogą wystąpić także u mężczyzn mających zadaniowe podejście do seksu bądź dewiacyjne preferencje. Zaburzenia erekcji bywają efektem fantazji erotycznych o negatywnym zabarwieniu oraz fobii, osobowości histerycznej bądź depresji. Schorzenie może dotknąć też panów, którzy obawiają się zarażenia chorobą weneryczną bądź posiadania dzieci.
Jak poprawić erekcję?
Aby poprawić erekcję, należy zadbać o regularne uprawianie sportu i zdrową, zbilansowaną dietę. W tej kwestii jest też istotne wykonywanie ćwiczeń Kegla, które poprawiają działanie mięśni prącia. Polegają na wstrzymaniu lub opóźnianiu strumienia moczu podczas jego oddawania. Skuteczne jest też napinanie miednicy i pośladków. Bardzo ważne w profilaktyce kłopotów z erekcją są relaks i wypoczynek. Panowie, którzy chcą być zadowoleni ze stosunków i osiągać orgazmy, powinni unikać nałogów, w szczególności picia alkoholu i palenia papierosów. Równie istotna jest komunikacja w związku. Należy porozmawiać z partnerką o swoich kłopotach. Pomocne mogą być nowe pozycje seksualne i zmiana nastawienia do seksu. Nie powinno to być roszczeniowe, lecz oparte na pozytywnych wyobrażeniach. Przydatne może być też urozmaicenie gry wstępnej. Kiedy te sposoby nie przyniosą oczekiwanych skutków, najlepiej wybrać się do urologa lub seksuologa.
Zaburzenia erekcji – leczenie
W leczeniu kłopotów ze wzwodem najważniejsze jest określenie ich przyczyny. Jeśli są one fizyczne, pomogą np. preparaty na erekcję bez recepty. Dostępne są np. środki z monometioniną cynku i wyciągami roślinnymi. Skuteczne są też ekstrakty z cytryńca chińskiego, guarany oraz palmy sabalowej i muira puana (rozszerza naczynia krwionośne). Inne składniki, które są stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji zawierają sildenafil. On z kolei chroni substancję rozluźniającą naczynia transportujące krew do penisa. Skutkuje to łatwiejszym i szybszym osiągnięciem wzwodu.
W terapii są też używane zastrzyki do ciał jamistych prącia. Można je robić nie częściej niż co 24 godziny, maksymalnie 3 razy tygodniowo. Do erekcji dochodzi 5-20 minut po iniekcji. Kolejny sposób na osiągnięcie wzwodu to użycie pompki zakładanej na penisa, której naciśnięcie wytwarza podciśnienie. Sprawia to, że do członka napływa krew. Po pojawieniu się erekcji na prącie należy nałożyć gumowy pierścień uciskowy. Panowie, u których opisane powyżej metody nie działają, mają zakładane silikonowe endoprotezy (bądź aparaty hydrauliczne) lub bypassy. Ten zabieg polega na przeszczepieniu żył z uda do członka. Zdecydowanie polepsza to jego ukrwienie.
Asia 15.09.2017r.
Z tym wypoczynkiem, to chyba najlepszy pomysł, nie zawsze jest taka możliwość. Z mężczyznami jest też ten problem, że trudno ich wyslać do lekarza. Z mężem wypróbowaliśmy maxon active. Pomogło. Słabe są suplementy, bo niezbyt skuteczne. Z tą zmianą nawyków to też jest różnie. W naszym przypadku nie było nadużywania alkoholu i maż nie pali. Choć przydałoby się więcej ruchu i odpoczynku.