Priapizm nisko- i wysokoprzepływowy: przyczyny, objawy i leczenie priapizmu

Fot: fotolia.com

Priapizm to wzwód bez występowania bodźców seksualnych. Pojawia się na skutek niedrożności naczyń żylnych lub nadmiernej ilości krwi napływającej do ciał jamistych prącia. Priapizm leczy się okładami z lodu, środkami farmakologicznymi i w ostateczności – zabiegowo.

Nazwa „priapizm” pochodzi od boga Priaposa z greckiej mitologii, który stał się symbolem urodzaju i płodności. Rzeźby przedstawiają go z prąciem w stanie wzwodu. Priapizm jest niezbyt dobrze znaną chorobą.

Czym jest priapizm?

Priapizm to trwający powyżej 4-6 godzin wzwód prącia, określany jako patologiczny. Nie ustępuje po ejakulacji. Występują trzy rodzaje schorzenia:

  • niskoprzepływowy (inaczej zastoinowy lub żylno-okluzyjny) – pojawia się u największej ilości mężczyzn; ta postać choroby objawia się zaburzeniem ustępowania erekcji; występuje na skutek podania środków wywołujących wzwód do ciał jamistych prącia lub z powodu niedrożności naczyń żylnych dookoła niego; ten rodzaj priapizmu może prowadzić do impotencji, dlatego z tą dolegliwością należy jak najszybciej udać się do lekarza;
  • wysokoprzepływowy – powstaje na skutek zbyt dużej ilości krwi tętniczej napływającej do ciał jamistych penisa; w tym przypadku nie ma przeszkód dla odpływu krwi; to łagodna postać priapizmu;
  • nawracający – pomiędzy okresami długotrwałego wzwodu występuje zwiotczenie ciał jamistych prącia.

O priapizmie mówimy głównie u mężczyzn.

Przyczyny priapizmu

Priapizm może pojawić się u osób, które przyjmują leki na choroby hematologiczne, nowotworowe, a także przeciwdepresyjne i na nadciśnienie. Powstaje także u panów, którzy są leczeni na problemy z erekcją. Na jego rozwój mogą mieć wpływ leki, np. alprostadyl lub papaweryna. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwiększa się u osób cierpiących na różnego rodzaju białaczki, anemię sierpowatą oraz talasemię, czyli zaburzenie syntezy hemoglobiny.

Z kolei priapizm wysokoprzepływowy wynika zwykle z urazów krocza gdzie dochodzi do uszkodzenia tętnicy głębokiej prącia lub jej odgałęzienia Pozostałe czynniki wywołujące długotrwały, patologiczny wzwód to urazy kręgosłupa, rdzenia kręgowego bądź mózgu, alkoholizm, nadużycia seksualne, a także zapalenie stercza bądź cewki moczowej. Z kolei u pacjentów chorych na anemię sierpowatokrwinikową występuje priapizm niskoprzepływowy

Zobacz film: Priapizm czyli bolesny wzwód. Źródło: 36,6

Priapizm – objawy

Główny objaw priapizmu to długotrwały wzwód, który utrzymuje się pomimo braku występowania bodźców seksualnych, które mogłyby go wywoływać. W przypadku postaci niskoprzepływowej ciągła erekcja jest bolesna. Wysokoprzepływowy priapizm nie powoduje bólu. Wzwód ustępuje po uciśnięciu krocza. Mężczyźni z patologicznym wzwodem niekiedy nie są w stanie odbyć normalnego stosunku. Dzieje się tak z powodu dużej bolesności prącia.

Zobacz także: Skąd bierze się poranny wzwód? Codzienna ranna erekcja czy jej brak – co lepsze?

Leczenie priapizmu

Zanim pacjent zostanie poddany leczeniu priapizmu lekarz powinien ustalić czy to na pewno właśnie ta choroba. Jej objawy mogą pokrywać się ze złamaniem prącia, jego plastycznym stwardnieniem, obecnością złamanej protezy prącia, o której badany mężczyzna zapomniał, krwiakiem prącia powstałym po urazie, a także stwardnieniem ciał jamistych prącia po pojawieniu się nacieku nowotworowego. Cel leczenia priapizmu to usunięcie niedokrwienia ciał jamistych prącia oraz zapobieganie ich martwicy, na skutek której może wystąpić impotencja.

Terapia choroby jest zależna od jej rodzaju:

Priapizm wysokoprzepływowy w ponad połowie przypadków ustępuje samoistnie. Nie wpływa też negatywnie na funkcjonowanie ciał jamistych. Niskoprzepływowa postać choroby może być leczona farmakologicznie bądź – w ostateczności – chirurgicznie. W niektórych przypadkach ciała jamiste przepłukuje się za pomocą soli fizjologicznej. Jeśli dwukrotne zastosowanie tej metody nie przyniesie efektu, włączane są leki, które mają spowodować, że erekcja ustąpi. Są to adrenominetyki. Do ciał jamistych podaje się także błękit metylowy.

Bolesność erekcji można zmniejszyć metodami, które są nieinwazyjne. Wykorzystuje się tutaj zimne prysznice, okładanie prącia lodem, przyjmowanie środków przeciwbólowych lub forsowne bieganie. Ważne, aby chory udał się do lekarza jak najszybciej po zauważeniu objawów. Pozwoli to na wdrożenie terapii we wczesnym stadium. Dzięki niej można uniknąć zabiegu. Niekiedy jednak jest konieczne jego wykonanie.

Priapizm wysokoprzepływowy ustępuje samoistnie u 60% pacjentów. U pozostałych stosuje się zabieg emobolizacji. W ostateczności stosuje się leczenie operacyjne polegające na podwiązaniu uszkodzonej tętnicy. Priapizm nawracający leczy się takimi samymi metodami jak dwa pozostałe rodzaje schorzenia.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej