Prezerwatywy: rozmiary, skuteczność i bezpieczeństwo

Fot.: KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Prezerwatywa to bezpieczny środek antykoncepcyjny, który można kupić bez recepty w większości aptek, a także sklepach spożywczych. Jakie są rodzaje prezerwatyw? Czym się różnią?

Prezerwatywa jest jednocześnie środkiem antykoncepcyjnym i środkiem chroniącym przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To bardzo ważne i o tym należy pamiętać - jeśli partner nie chce założyć prezerwatywy, wypij szklankę wody zamiast. Seks w prezerwatywie to podstawa, przynajmniej do czasu, aż oboje wymienicie się kompletami badań potwierdzających brak chorób. Jakie choroby są przenoszone drogą płciową?

Pamiętaj, że tego typu chorobami możesz zarazić się także podczas seksu oralnego i analnego. Tego rodzaju seks również należy uprawiać z zabezpieczeniem. Tylko jakim? I tu przechodzimy do różnych rodzajów prezerwatyw:

  • prezerwatywy lateksowe - są najpowszechniejsze na rynku, ale mogą uczulać. Lateks, czyli kauczuk, zmniejsza także doznania mężczyzn, ponieważ jest dość gruby;
  • prezerwatywy nielateksowe - wykonane z syntetycznej żywicy AT-10 lub polizoprenu, co sprawia, że prezerwatywa jest prawie niewyczuwalna;
  • prezerwatywy nawilżane - są pokryte lubrykantem na zewnątrz i w środku;
  • prezerwatywy do seksu analnego - wykonane z grubszego lateksu i pokryte lubrykantem, aby ułatwić stosunek;
  • prezerwatywy z wypustkami - mają prążkowaną powierzchnię, co ma potęgować doznania. Teoretycznie mają pomóc kobiecie w osiągnięciu orgazmu. Na rynku można znaleźć prezerwatywy z wypustkami u podstawy, mają one stymulować łechtaczkę w trakcie seksu;
  • prezerwatywy przedłużające stosunek - są pokryte benzokainą, która ma opóźnić wytrysk;
  • prezerwatywy z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym;
  • prezerwatywy smakowe i zapachowe - stworzone z myślą o seksie oralnym;
  • prezerwatywy w różnych kształtach dla intensyfikacji doznań.

Wybór prezerwatyw jest ogromny, ale trzeba pamiętać, że głównym zadaniem prezerwatywy jest ochrona przez niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Prezerwatywy męskie mają 98 proc. skuteczności przy użyciu ich zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta, zaś przy używaniu ich bez zastosowania się do wszystkich reguł - 82 proc. Dla porównania prezerwatywy żeńskie (umieszczane w pochwie) mają odpowiednio 95 proc. i 79 proc. skuteczności.

Jaki rodzaj antykoncepcji stosujesz?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Rozmiary prezerwatyw

Prezerwatywy dostępne w sklepach są w rozmiarze standardowym i takie zwykle wystarczą. Powinny przylegać do członka i nie mogą się zsuwać, zatem będą odrobinę uciskały. Standardowa prezerwatywa przewidziana została na członek o średniej długości ok. 14 cm podczas wzwodu, co oznacza, że rozmiar prezerwatywy wynosi 180 mm długości i ok. 53 mm w obwodzie.

Na polskim rynku do największych należy Durex Comfort XL, liczący 218 mm długości i 63 mm w obwodzie. Prezerwatywy o większych rozmiarach oznaczane są zwykle poprzez dodanie do nazwy "XL" lub "XXL", analogicznie przy mniejszych rozmiarach będzie to"Fit", "Close Fit".

Prezerwatywy produkowane są w trzech rozmiarach i wprowadzane na rynek w zależności od miejsca. I tak jest to rozmiar L (afrykański), M (europejski) i S (azjatycki). 

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 10.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej