Prawie sto przypadków zachorowań po zjedzeniu ciast z Green Caffe Nero

Fot. Luda311 / Getty Images

Do zatruć doszło po spożyciu ciast z lokali Green Cffe Nero w Warszawie oraz Krakowie. Sanepid zdecydował o kontroli wszystkich placówek w kraju. Przyczyną zatruć mógł być niewłaściwy sposób przechowywania ciast - chałwowego, tortu bezowego oraz ciasta zielony mech.

Sanepid odnotował 98 przypadków zatruć po spożyciu ciast z kremem z popularnej kawiarni Green Cafe Nero. Zachorowali głównie klienci z Warszawy, w Krakowie odnotowano zgłoszenia dotyczące tylko jednego lokalu. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, Jadwiga Mędelewska, potwierdziła, że doszło do poważnych chorób:

Do 13 czerwca do godziny 10 zgłoszono ogółem 98 przypadków zachorowań, w tym 11 dzieci, z tego hospitalizowane są dwie dorosłe osoby.

W związku ze zgłoszeniami pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zdecydowali, że skontrolują wszystkie 64 lokale sieci Green Caffe Nero w całej Polsce. Do 13 czerwca skontrolowano 33 z nich i wystawiono mandaty na kwotę 7500 złotych. Sanepid kontroluje także producenta zaopatrującego placówki w ciasta oraz, z pomocą Powiatowego Lekarza Weterynarii, dostawców nabiału i jaj.

Z przeprowadzonych kontroli udało się ustalić, że przyczyną zatruć mógł być niewłaściwy sposób ekspozycji ciast niepoddawanych obróbce termicznej, czyli ciasta chałwowego, tortu bezowego oraz ciasta zielony mech).

Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: Sanepid wciąż w Green Caffe Nero. Stwierdził prawie sto zachorowań

Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe objawia się zwykle bólem brzucha, wymiotami, biegunką, a także gorączką. Objawy zatrucia pokarmowego mogą się pojawić od razu po spożyciu zainfekowanej żywności albo następnego dnia.

Zwykle zatrucie pokarmowe nie wymaga hospitalizacji pacjenta, jednak są wyjątki: zatrucie Salmonellą lub jadem kiełbasianym. Interwencji lekarza wymaga także zatrucie pokarmowe u dzieci, u których łatwo o odwodnienie organizmu. 

Chorzy na zatrucie pokarmowe powinni uzupełniać braki wody i elektrolitów. Wodę należy przyjmować małymi łyczkami albo stosować specjalne płyny nawadniające, które można nabyć w aptece w postaci saszetek do rozpuszczania. Do uzupełnienia elektrolitów stosuje się tabletki musujące zawierające glukozę, witaminę C oraz sód.

Więcej: Zatrucie pokarmowe – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Zobacz film: Jak uniknąć Salmonelli? Źródło: Wiem, co jem


Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 14.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej