Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Andrew Brookes/Getty Images

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Trichloroetylen - co to substancja? 

Trichloroetylen to bezbarwna ciecz. Rozpuszcza tłuszcze, woski i smoły. Korzystają z niej pralnie chemiczne. W przemyśle zastępuje rozpuszczalnik. Co ciekawe, dawniej stosowano ją jako środek znieczulający podczas porodów. Niektórzy się nią odurzali. 

Kiedy w latach 70. XX wieku wykazano, że substancja ma działanie kancerogenne, a kontakt z nią sprzyja wadom serca oraz poronieniom jest stosowanie w przemyśle, zostało mocno ograniczone.

Trichloroetylen - czy sprzyja chorobie Parkinsona? 

Substancji po latach przyjrzeli się neurolodzy z University of Rochester Medical Center. Eksperci są zdania, że TCE może prowadzić do rozwoju choroby Parkinsona. Naukowcy - jako potwierdzenie swojej teorii - zaprezentowali profile siedmiu osób. Spożywały one m.in. wodę skażoną TCE, a to doprowadziło do rozwoju choroby Parkinsona. 

Przypuszczenia, że związek może przenikać do mózgu i sprzyjać temu groźnemu i nieuleczalnemu schorzeniu potwierdzają badania na myszach. Testy wykazały, że wysokie stężenie TCE uszkadza mitochondria - części komórek wytwarzające energię oraz uszkadza komórki nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie dopaminy. To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów choroby Parkinsona. 

Autorzy badania alarmują też, że: "ponad milion osób styka się z tą substancją chemiczną nieświadomie poprzez powietrze na zewnątrz, zanieczyszczoną wodę gruntową i zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach". 

Naukowcy uważają, że konieczne jest wprowadzenie zakazu stosowania TCE w przemyśle. Dodają, że zanieczyszczone przez zawiązek miejsca można zaś oczyścić m.in. za pomocą systemów stosowanych w przypadku usuwania radonu. Zalecają także stałą kontrolę wód gruntowych, gleby, wody pitnej w pobliżu zakładów, które korzystały z TCE.

Zobacz wideo: Na czym polega choroba Parkinsona?

Źródło: PAP/Poradnik zdrowie

Data aktualizacji: 16.03.2023,
Opublikowano: 16.03.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej