Powięź, czyli integralna struktura międzyukładowa organizmu człowieka – rodzaje i możliwości treningu

Fot. Filip_Krstic / Getty Images

Powięź to łącznotkankowa, elastyczna błona, wypełniająca ciało pod powierzchnią skóry, oddzielająca od siebie mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Jednocześnie utrzymuje wszystkie elementy układowe w całości. Powięź dzieli się na rodzaje, których kondycja wpływa na pracę organizmu.

Powięź jest strukturą wielofunkcyjną. W związku z tym narażona jest na wiele zewnętrznych urazów mechanicznych i wewnętrznych procesów biochemicznych, które rozwijają się w przebiegu chorób przewlekłych. Uszkodzona powięź może stanowić źródło bólu, którego polecanym sposobem uśmierzania jest terapia mięśniowo-powięziowa z dietą.

Co to jest powięź?

Powięź to trójwymiarowa sieć łącznotkankowa, rozciągająca się wzdłuż całego ciała pod powierzchnią skóry, oddzielająca od siebie mięśnie, kości i ciasno przechodząca pomiędzy narządami wewnętrznymi. Jednocześnie stanowi integralny mechanizm pomiędzy wszystkimi elementami układowymi, które otacza. Powięź odnosi się również do włókien tworzących torebki stawowe i narządowe, ścięgna, więzadła i inne tkanki kolagenowe organizmu. Utrzymując ciało w ścisłym napięciu, pełni wiele funkcji w procesach biochemicznych, hemodynamicznych i immunologicznych, zachodzących pomiędzy tkankami całego organizmu.

W zależności od lokalizacji i funkcji powięź tworzą trzy rodzaje włókien: mało elastyczne, elastyczne i luźne. Ze względu na swoją wielofunkcyjność i rozbudowaną anatomię uszkodzona powięź mięśnia lub zespołów mięśniowych (np. piersiowo-biodrowa) naraża organizm na zmniejszenie wydajności fizycznej i zaburzenie pracy narządów wewnętrznych. Stanowi tym samym częstą przyczynę uciążliwych objawów somatycznych, głównie bólowych.

Polecamy: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Zapalenie powięzi podeszwy

Powięzie grzbietu, brzucha i kończyn – rodzaje

Włókna tworzące struktury powięzi składają się na trzy warstwy, czyli:

Powięź powierzchniowa – znajduje się tuż pod skórą właściwą, łączy się z tkanką tłuszczową, naczyniami krwionośnymi głębokimi i nerwami. Stanowi bezpośrednią ochronę mechaniczną i termiczną tkanek położonych pod jej powierzchnią oraz umożliwia przesuwanie się skóry. Powięź podeszwowa stopy występuje pod postacią rozcięgna, czyli zbitej, cienkiej wiązki o ubogim ukrwieniu. Z kolei powięzie ręki stanowią przedłużenie poszczególnych ścięgien mięśni palców, łącząc się stopniowo z powięzią głęboką.

Polecamy: Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź głęboka, która otacza:

  • wszystkie mięśnie pojedynczo oraz w zjednoczonych grupach, np. powięź szeroka, czyli inaczej udowa, stanowi sieć kolagenową obejmującą mięśnie uda, która dodatkowo bierze udział w mechanice stawu kolanowego;
  • organy, np. powięź Geroty, czyli torebka kolagenowa, w której znajduje się nerka, czy powięź Buca – struktura oplatająca ciała jamiste prącia;
  • gruczoły, nerwy i naczynia krwionośne.

Powięź mięśniowa – utrzymuje napięcie mięśni i nadaje im kształt, dodatkowo łączy najmniejsze struktury układu mięśniowego. Powięź tego typu wyróżnia 3 własne poziomy:

  • namięsny – otaczający mięśnie zbudowane z dużej liczby pęczków mięśniowych;
  • omięsny – otaczający pęczki włókien mięśniowych;
  • śródmięsny – otaczający pojedyncze włókna mięśniowe.

Polecamy: Martwicze zapalenie powięzi – przyczyny, przebieg, leczenie, rokowanie

Jak zbudowana jest skóra i jakie pełni funkcje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Fizjoterapia powięzi – sposoby ćwiczenia i leczenia ruchem

Etiologia zaburzenia pracy powięzi jest szeroka i uwzględnia m.in.: urazy mechaniczne, odkształcenia wywołane patologią sąsiadujących tkanek, stres, infekcje ogólnoustrojowe, dietę ubogą w witaminy i wodę oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Zapalenie powięzi to jedna z najczęściej notowanych przyczyn upośledzenia funkcjonalności jej struktur i dolegliwości bólowych mięśniowego układu ruchu. Leczenie patologii tego typu uwzględnia wiele metod postępowania, wśród których powszechną popularność zyskała kinezyterapia, czyli usprawnianie ruchem oraz manualne techniki fizjoterapeutyczne. Wyróżnia się m.in.:

  • Masaż powięzi – rozluźnia i wydłuża włókna mięśniowe, rozbija zrosty, korygując nieprawidłowe wzorce ruchowe powstałe na drodze powikłań pozapalnych czy bliznowacenia po uszkodzeniu powięzi, przywraca zakres ruchu powięzi oraz uwalnia od bólu i punktów spustowych. Masaż można wykonywać manualnie lub w formie ćwiczeń ruchowych z wykorzystaniem akcesoriów: rollerów i piłek. Przykładowy automasaż na powięź karku: stanie w rozkroku tyłem do ściany, ręce wzdłuż tułowia, wałek do ćwiczeń pomiędzy ścianą a karkiem; delikatne uginanie i prostowanie nóg w kolanach z lekkim napieraniem szyją na wałek.
  • Ćwiczenia powięzi, czyli rozciąganie powięzi – polecane są jako niezbędny element każdej rozgrzewki przedwysiłkowej oraz w ramach uzupełnienia treningu fizycznego i na zakończenie, w celu wyciszenia organizmu i utrwalenia wypracowanych efektów ruchowych. Niemal wszystkie statyczne pozycje i dynamiczne aktywności fizyczne prowadzone zgodnie z metodyką mogą stanowić swoiste ćwiczenie powięzi każdej części ciała ze względu na fakt, że te elastyczne struktury stanowią kompleksowy system komunikacji całego organizmu. Przykładowe ćwiczenie na powięź udową: stanie na jednej nodze z nogą zgiętą w kolanie, przytrzymanie podbicia stopy z przyciągnięciem pięty do pośladka.

Bibliografia:

  1. Schleip R., „Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej”, wyd. 1, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 24.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej