Powiększone węzły chłonne u dziecka – rozpoznanie a wiek dziecka

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Powiększone węzły chłonne mogą wskazywać na chorobę układową, zakażenie, a nawet chorobę nowotworową. Lekarz wysuwa rozpoznanie w zależności od tego, czy są to węzły pachowe, pachwinowe czy szyjne, a także czy chorobie towarzyszą gorączka lub inne objawy.

Węzły chłonne to prawidłowe struktury, które można wyczuć nawet u zdrowych pacjentów podczas badania palpacyjnego. Oczywiście cecha ta nie dotyczy wszystkich węzłów, a jedynie tych, które znajdują się wystarczająco blisko powierzchni skóry. U dzieci zdecydowanie łatwiej jest je wyczuć. Nieprawidłowo powiększone węzły chłonne mogą być objawem choroby układowej, zakażenia i wielu innych stanów, dlatego konieczna jest diagnostyka. Szczególnie w przypadku dzieci czasem trudno odróżnić węzły chłonne niepatologiczne od patologicznych. Powiększone węzły chłonne i możliwość ich związku z chorobą nowotworową nasuwają konieczność szerszej diagnostyki.

Powiększone węzły chłonne – lokalizacja

W skład układu chłonnego wchodzą chłonka, naczynia limfatyczne, węzły chłonne, migdałki, śledziona, grasica i kępki Peyera. Organizm człowieka ma około 600 węzłów chłonnych, które pełnią bardzo istotną rolę w organizmie. Chłonka, przepływając przez węzły chłonne, podlega filtracji, a przechwycone czynniki zakaźne i substancje są neutralizowane. Węzły chłonne uczestniczą w produkcji przeciwciał, aktywacji limfocytów T i wytwarzaniu cytokin. Powiększenie węzłów chłonnych następuje na skutek namnażania się prawidłowych komórek węzła chłonnego bądź w wyniku naciekania węzła chłonnego przez nieprawidłowe komórki, np. zapalne. Rzadko następuje zjawisko uogólnionego powiększenia węzłów chłonnych. Zdecydowanie częściej powiększone węzły chłonne wskazują na obszar zajęty stanem zapalnym ze względu na topografię naczyń limfatycznych. Każdej grupie węzłów chłonnych odpowiada obszar, z którego spływa chłonka:

  • węzły chłonne potyliczne – tylna okolica owłosionej skóry głowy,
  • węzły chłonne zauszne – skroń i okolica ciemieniowa,
  • węzły chłonne przyuszne i przeduszne – skroń, małżowina uszna, przewód słuchowy, ślinianka przyuszna, spojówki,
  • węzły chłonne podżuchwowe – nos, policzki, wargi, język,
  • węzły chłonne podbródkowe – dno jamy ustnej,
  • węzły chłonne szyjne – ślinianka przyuszna, krtań, tarczyca, podniebienie, zatoki, przełyk,
  • węzły chłonne nadobojczykowe z prawej strony – klatka piersiowa, z lewej strony – jama brzuszna,
  • węzły chłonne pachowe – ramię, szyja, klatka piersiowa, piersi,
  • węzły chłonne pachwinowe – kończyna dolna, narządy płciowe, brzuch (poniżej pępka),
  • węzły chłonne podkolanowe – stopa.

Rozpoznanie powiększonych węzłów chłonnych

Aby zróżnicować patologicznie i niepatologicznie powiększone węzły chłonne, lekarz bierze pod uwagę wiele aspektów klinicznych:

  • wiek dziecka,
  • wielkość węzłów chłonnych,
  • umiejscowienie powiększonych węzłów chłonnych,
  • uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych,
  • czas trwania i obecność objawów dodatkowych,
  • charakter węzłów chłonnych.

Powiększenie węzłów chłonnych a wiek dziecka

Wiek jest bardzo ważnym czynnikiem zarówno rokowniczym, jak i pomocnym w rozpoznaniu. U noworodków węzły chłonne nie powinny być wyczuwalne. Dopiero wraz z rozwojem dziecka i ekspozycją na kolejne antygeny dochodzi do ich powiększania. U małych dzieci drobne, wyczuwalne, jednak przesuwalne węzły chłonne pachowe, szyjne i pachwinowe są prawidłowym zjawiskiem. Jako przykład istotności wieku dziecka dla rozpoznania choroby może posłużyć chłoniak Hodgkina. Jest to jednostka chorobowa powodująca powiększenie węzłów chłonnych, jednak częściej u osób starszych; rzadko u małych dzieci. Jeśli więc powiększone węzły chłonne wydają się lekarzowi patologiczne i występują u nastolatka w okresie dojrzewania, weźmie on pod uwagę również to rozpoznanie. Natomiast u dziecka trzyletniego zaleci pewnie obserwację, ponieważ prawdopodobieństwo chłoniaka Hodgkina jest znikome.

Powiększone węzły chłonne w okolicach szyi u dzieci

Ze względu na powszechność chorób zakaźnych i infekcji zarówno u małych, jak i u starszych dzieci należy je właśnie brać pod uwagę w diagnostyce różnicowych węzłów chłonnych. Infekcje gardła, ucha środkowego, a nawet problemy z zębami i próchnica mogą powodować powiększenie węzłów chłonnych.

Powiększone węzły chłonne – czy wielkość ma znaczenie?

Prawidłowy węzeł chłonny pachowy i szyjny ma około 1 cm średnicy, pachwinowy natomiast – około 1,5 cm. Jeśli węzeł chłonny ma powyżej 2 cm i występuje u dziecka starszego, istnieje zwiększone ryzyko rozpoznania choroby nowotworowej. Rozpoznanie, czy powiększony węzeł chłonny jest skutkiem choroby nowotworowej czy zakażenia, można wysunąć na podstawie jego wyglądu. Bolesne, zaczerwienione węzły chłonne częściej wskazują na zakażenie. Miękkie, przesuwalne względem podłoża, zwykle mają łagodny charakter. Natomiast niepokoić powinny twarde, nieprzesuwalne węzły, gumowate, a także tworzące pakiety.

Jak działa układ immunologiczny i jakie ma funkcje? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu immunologicznego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.07.2018,
Opublikowano: 31.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej