Powiększone jądro – główne przyczyny i leczenie

Fot. Staras / Getty Images

Powiększone jądro często jest objawem urazów mechanicznych. Jednakże nierzadko może alarmować o poważnych stanach zapalnych, toczących się na obszarze narządów rodnych.

Powiększenie jąder jest objawem wielu chorób, które charakteryzują się wyraźnym wzrostem wielkości i objętości jądra. Konieczne jest odróżnienie powiększonego jądra od wzrostu rozmiaru moszny. Wraz ze wzrostem rozmiaru moszny w niektórych sytuacjach wielkość jądra pozostaje niezmieniona. Powiększenie jądra u mężczyzny można stwierdzić podczas badania dotykowego (palpacji) narządów moszny. Możliwe jest również uzyskanie dokładnych danych o stopniu wzrostu, a także strukturze jąder za pomocą badania ultradźwiękami. Powiększenie jednego jądra lub rzadziej obu jąder może być związane z zapaleniem, procesami nowotworowymi lub uszkodzeniem jąder.

Przyczyny powiększonego jądra

Powiększone jądra u mężczyzny mogą być wywołane przez zapalenie tkanki jąder, które zwykle występuje razem ze zmianami najądrza. Wtedy ten stan nazywa się zapaleniem jąder i najądrza. Choroba może być spowodowana niespecyficzną mikroflorą. Ekstremalnie rzadko zapalenie jądra wywołują prątki gruźlicy. Zapalenie jąder spowodowane niespecyficzną infekcją przebiega szybko i ostro. W tym czasie jądro powiększa się znacznie, skóra moszny jest przekrwiona. Powierzchnia jądra jest bardzo bolesna i napięta. Najądrze w większości przypadków jest również powiększone i bardzo bolesne. Temperatura ciała jest podwyższona, mogą wystąpić dreszcze i oznaki zatrucia. Ponadto odnotowano objawy dysurii (częstego oddawania moczu).

Jak zbudowany jest układ rozrodczy mężczyzny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Rak jąder

Przyczyną powiększenia jąder u mężczyzny może być rozwój procesu nowotworowego, zarówno łagodnego, jak i złośliwego. W raku jąder powierzchnia jądra jest twarda i nierówna. Ból na początku choroby jest nieobecny. Dość często choroba jest diagnozowana przypadkowo. W takim przypadku pacjent często narzeka tylko na powiększenie jądra z jednej strony.

Zobacz także: Ból jądra - przyczyny: stan zapalny, przepuklina, żylaki

Urazy jąder

Powiększenie jądra prawego lub lewego jest często spowodowane przez wchłonięcie krwi z tkanki po odniesieniu urazu. W przypadku pęknięcia jądra może wystąpić krwawienie, a wzrost wielkości jądra jest spowodowany nagromadzeniem krwi. Rozpoznanie urazu jąder nie jest szczególnie trudne, zaś skanowanie ultradźwiękowe pozwala uzyskać dokładny obraz.

Inną przyczyną powiększonego lewego lub prawego jądra jest ich skręcenie. Skręcenie jądra może wystąpić w wyniku urazu lub w przypadku gwałtownych i nieostrożnych ruchów jądra w jamie moszny. Często stan ten może wystąpić w czasie czynności seksualnych. Podczas skręcenia jądra pojawia się naruszenie dopływu krwi. Jądro powiększa się z powodu obrzęku, palpacja jest wyraźnie bolesna. Skóra moszny może być blada lub odwrotnie – przekrwiona. Podczas skręcenia w jamie moszny tworzy się wysięk, prowadzący do powstania wodniaka (nagromadzenia płynu surowiczego w tkankach jądra). Jądro stopniowo kieruje się do góry. Przy próbie podniesienia go jeszcze wyżej, ból wzrasta (tzw. objaw Prena).

Czy badasz jądra?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Przyczyny powiększonego jądra u dziecka

Wodniak jądra może pojawić się u chłopców. Może to być choroba wrodzona, wywołana niewchłonięciem się płynu, który otacza jądra podczas embrionalnego rozwoju płodu. Drugim powodem może być niezamknięcie się wyrostka pochwowego, stanowiącego część otrzewnej, przez którą płyn z jamy brzusznej przepływa do worka moszny. Wodniak nabyty może pojawić się w efekcie odniesionego urazu lub stanu zapalnego. Powiększeniu jądra u dziecka towarzyszy wzrost wielkości worka mosznowego z jednej strony lub dwóch stron, czasami współwystępują trudności w oddawaniu moczu. Rozpoznanie powiększenia jądra u chłopców przeprowadza lekarz pediatra lub urolog. Badanie obejmuje palpację, ultrasonografię moszny. W przypadku wodniaka jądra u chłopców leczenie chirurgiczne wykonuje się po osiągnięciu przez dziecko 2 roku życia, w tym czasie dolegliwość często znika samoistnie poprzez wchłonięcie nagromadzonego płynu.

Powiększenie jąder jest alarmującym objawem wielu chorób. Każde zwiększenie wielkości jądra (zarówno jednostronne, jak i dwustronne) wymaga wizyty u lekarza w celu zbadania. Badanie powinno obejmować ultrasonografię moszny, by określić prawdziwą przyczynę powiększenia jąder, a także ocenić stan innych narządów moszny i postawić dokładną diagnozę. Prawidłowe leczenie uzależnione jest od stanu zdrowia pacjenta oraz stopnia zaawansowania zmian, dlatego musi być dobrane indywidualnie.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej