Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej

Fot: Photo by Rafa Elias / gettyimages.com

Jesienna aura i brak słońca sprawiają, że cześć z nas skarży się na gorsze samopoczucie. Mimo że chandra czy spadek nastroju może pojawić się u każdego z nas, to w momencie, gdy smutek utrzymuje się zbyt długo - warto poszukać pomocy u specjalisty.

Zdaniem specjalistów na gorsze samopoczucie skarży się aż 10 proc. z nas. Co ciekawe, stany depresyjne znacznie częściej pojawiają się u kobiet. To właśnie z myślą o nich uruchomiono specjalną infolinię.

Gdzie szukać pomocy psychologa?

Od 24 września zacznie działać bezpłatna infolinia dla kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą. Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer 800 909 444. Infolinia działa przez dwa dni w tygodniu: w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00)

Dlaczego jesienią dopada nas gorsze samopoczucie?

Kryzys psychiczny może wywołać bardzo wiele czynników. W tym roku źródłem problemu bardzo często są stres i przeciążenie związane pandemią.  Co gorsza, ograniczenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa sprawiły, że kontakt ze specjalistami również jest utrudniony. Dlatego też firma Gedeon Richter i Fundacji Edukacji Społecznej uruchamiają bezpłatną infolinię dla kobiet w trudnym momencie. 

Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym, rozwojowym m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, nieradzenia sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej.

Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy – komentuje Agnieszka Górecka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia Fundacji Edukacji Społecznej.

Jak pandemia wpływ na naszą psychikę?

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że nasze życie stanęło na głowie. Niemal z dnia nadzień musieliśmy przenieść się z pracą czy nauką do domu oraz całkowicie ograniczyć kontakty społeczne. Taka izolacja i liczne ograniczenia nie pozostały bez wpływu na psychikę. Specjaliści są zdania, że pandemia spowoduje, że wiele osób będzie zmagała się z zespołem stresu pourazowego lub stanami lękowymi.

Liczne badania pokazały, że pojawienie się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 budzi w nas ogromny stres i niepokój. W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie firmy wnętrzarskiej Vox aż 14 proc. respondentów przyznało, że w ostatnich miesiącach czuło się źle lub bardzo źle, a 40 proc. – tak sobie.

Dlaczego osób w kryzysie przybywa?

Trzeba podkreślić, że wzrost zapotrzebowania na pomoc psychologiczną czy psychiatryczną nie jest spowodowana tylko pandemią. Specjaliści zgodnie podkreślają, że stres i napięcie, z którymi nie potrafimy sobie poradzić sprawiają, że nasza kondycja psychiczna jest coraz gorsza.

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że prawie 3 proc. Polaków choruje na depresję. To najmniejszy odsetek ze wszystkich krajów europejskich. Eksperci podkreślają jednak, że dane mogą być zaniżone, ponieważ nie wszyscy zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalistów, a to wpływa na statystyki. O skali problemu może świadczyć fakt, że w latach 2013 -2018 sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła aż o 35 proc.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o depresji i jej leczeniu:

Zobacz film: Skąd się bierze depresja i jak ją leczyć? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 23.09.2020,
Opublikowano: 23.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej