Potencja – domowe sposoby na jej poprawę: ruch, dieta, zioła i środki farmakologiczne

Fot.: Peopleimages / Getty Images

Co jest dobre na potencję? Domowe sposoby na poprawę życia seksualnego opierają się na korekcie diety i włączeniu do codziennej rutyny aktywności fizycznej. Drugim krokiem jest stosowanie preparatów ziołowych lub tabletek na potencję dostępnych bez recepty.

Problemy z potencją najczęściej mają mężczyźni po 40. roku życia, którzy prowadzą niehigieniczny tryb życia. Rozumie się przez to jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych w stosunku do zapotrzebowania, stosowanie używek takich jak kawa, papierosy i alkohol, a także brak aktywności fizycznej. Pierwszym krokiem w leczeniu problemu są domowe sposoby na potencję.

Domowe sposoby na potencję – aktywność fizyczna i rezygnacja z używek

Przed rozpoczęciem leczenia najlepiej wypróbować domowe sposoby na potencję. Problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu mogą wynikać z braku kondycji i nieprawidłowego działania organizmu w związku ze stosowaniem używek. Dlatego najpierw należy tak zmienić tryb życia, by usunąć te czynniki.

Domowy sposób na potencję to rezygnacja z papierosów i alkoholu (lub przynajmniej znaczne ograniczenie jego spożycia), a także nadmiaru kawy. Wszystkie te używki nadwyrężają organizm i zmuszają go do zwiększonej pracy, powodując jednocześnie gorsze działanie wszystkich układów, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.

Potencję poprawia też aktywność fizyczna. Usprawnia działanie organizmu, dotlenia go i poprawia kondycję, zwiększa witalność i produkcję testosteronu, pod warunkiem że rodzaj ruchu jest dopasowany do możliwości fizycznych. Pierwsze efekty można zauważyć po kilku tygodniach stosowania domowych sposobów na potencję. Ważnym czynnikiem ich przyspieszania jest ograniczenie stresu i wysypianie się. Metody te wymagają systematyczności i wytrwałości.

Dieta jako domowy sposób na potencję – produkty na potencję

Domowy sposób na potencję przynoszący zauważalne efekty po kilku miesiącach stosowania to korekta diety. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu tłuszczów zwierzęcych lub ich znacznym ograniczeniu, a także na włączeniu do menu produktów mogących poprawiać potencję. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy, która jest częstym powodem impotencji. Do diety warto włączyć produkty zawierające tłuszcze nienasycone, witaminy, zwłaszcza B6 oraz E, a także minerały, np. cynk i selen. Polecane produkty to:

  • tłuste ryby, np. łosoś, halibut,
  • oleje roślinne, np. rzepakowy, słonecznikowy, zamiana masła na margarynę,
  • ostrygi – uważane za afrodyzjak, zawierają cynk który ma związek z produkcją testosteronu,
  • zawierające węglowodany złożone produkty pełnoziarniste, np. pieczywo razowe, brązowy ryż, grube kasze czy makaron pełnoziarnisty,
  • imbir, chili – mogą pozytywnie wpływać na krążenie,
  • sezam – zawiera tłuszcze nienasycone, witaminę E, a także jest źródłem selenu, magnezu, cynku i wapnia,
  • banany i ananasy,
  • warzywa, a szczególnie seler i korzeń pietruszki, które zawierają apiol – substancję zwiększającą libido,
  • posiadające argininę (pozytywnie wpływającą na liczbę plemników i jakość nasienia oraz poprawiającą przepływ krwi w organizmie) nabiał, orzechy ziemne, włoskie, migdały, nerkowce, soczewica, soja, pestki słonecznika i drób.

Celem zmiany diety jest redukcja masy ciała. W rezultacie wszystkie systemu organizmu działają sprawniej, a ryzyko chorób takich jak miażdżyca czy cukrzyca się oddala.

Ziołowe domowe środki na potencję

Domowe sposoby na potencję mogę szybciej przynieść efekty, jeśli równolegle stosuje się zioła. Szczególnie polecane są:

  • pieprzyca peruwiańska (Lepidium meyenii) – tzw. korzeń Maca, wzmacnia organizm, dodaje energii, reguluje gospodarkę hormonalną, ma witaminy i minerały, zwiększa ochotę na seks i sprawność seksualną,
  • buzdyganek naziemny – zwiększa poziom testosteronu w organizmie i tym samym poprawia potencję oraz zwiększa ochotę na seks,
  • żeń-szeń syberyjski – wzmacnia organizm, dodaje energii, zwiększa wydolność i odporność na stres, podnosi libido i poprawia nastrój,
  • owoc palmy sabal – stosuje się go często w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty,
  • mleczko królewskie – zawiera witaminy z grupy B, aminokwasy, minerały i feromony, zwiększa ochotę na seks, wzmacnia organizm, podnosi poziom testosteronu i zwiększa sprawność seksualną,
  • liść Damiana – podnosi libido mężczyzn i kobiet, ma działanie relaksacyjne, poprawia ukrwienie organizmu, obniża cholesterol,
  • korzeń Suma (żeń-szeń brazylijski) – podnosi libido, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia wydolność fizyczną,
  • miłorząb (Ginko biloba) – usprawnia przepływ krwi w organizmie, łagodzi stres i objawy depresji, w ten sposób poprawiając potencję i zwiększając ochotę na seks.

Na potencję domowe sposoby działają wtedy, gdy są stosowane konsekwentnie i przez długi czas, nawet kilka miesięcy do pojawienia się pierwszych efektów.

Domowe sposoby na poprawę potencji – preparaty apteczne i suplementy

Oprócz ziołowych preparatów na potencję można stosować suplementy l-argininy, jeśli zawartość tej substancji w diecie jest niewystarczająca. Tabletki jako domowy sposób na potencję powinny być stosowane ostrożnie, mimo że wiele z nich dostępnych jest bez recepty, np. preparaty z dehydroepiandrosteronem czy prasteronem.

Zobacz film: Zaburzenia potencji.Co to jest priapizm? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.02.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sposoby na poprawę erekcji

Zaburzenia wzwodu mogą być bardzo problematyczne – zarówno dla mężczyzny, jak również jego partnerki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że udane i satysfakcjonujące życie seksualne często jest bardzo istotnym elementem związku. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy penis regularnie odmawia współpracy i w sypialni, zamiast miłosnych uniesień, zaczyna dominować irytacja i monotonia? Oto kilka sposobów, dzięki którym może być możliwa poprawa erekcji.

Czytaj więcej
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn

Poziom testosteronu niższy od normy stwierdzono u ponad połowy mężczyzn hospitalizowanych z powodu Covid-19. Dane te mogą przynajmniej częściowo wyjaśniać ich gorsze w porównaniu z kobietami rokowanie – informuje pismo “The Aging Male”.

Czytaj więcej
Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Czytaj więcej
Jakie zioła na potencję są najlepsze? Tabletki i herbatki ziołowe

Zanim sięgnie się po chemiczne środki, warto wypróbować naturalne zioła stymulujące potencję. W ramach profilaktyki można je stosować już powyżej 20. roku życia. Przyjmowane w formie ziołowych tabletek lub naparów, stanowią doskonałą terapię problemów z potencją.

Czytaj więcej
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Czytaj więcej
Czy azoospermia czyli brak plemników przekreśla szansę na dziecko?

Azoospermia to inaczej całkowity brak plemników w nasieniu. Stwierdza się ją po wykonaniu badania ejakulatu. Jej leczenie nie zawsze przynosi skutek – może się okazać, że jądra nie produkują już plemników i jest to nieodwracalne. Mimo to w wielu przypadkach zapłodnienie wciąż jest możliwe.

Czytaj więcej
Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Problemy z erekcją mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, w większości przypadków są wywołane stresem, nadwagą i słabą kondycją fizyczną. Przewlekłe kłopoty z uzyskaniem wzwodu mogą mieć jednak podłoże chorobowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie pożądanej erekcji.

Czytaj więcej
Zapalenie najądrza – jakie są przyczyny i czy grozi niepłodnością?

Zapalenie najądrza powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, by zapobiec powikłaniom w postaci np. ropnia i konieczności usunięcia chirurgicznego jądra i najądrza. Leczenie domowe i leki bez recepty mogą stanowić jedynie uzupełnienie właściwego leczenia.

Czytaj więcej
Skręt jądra u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie. Wpływ na płodność

Skręt jądra u dziecka powinien być rozpoznany jak najszybciej. U dziecka z objawami zespołu ostrej moszny w pierwszej kolejności należy wykluczyć skręt jądra. Po 4 godzinach bez interwencji chirurgicznej dochodzi do nieodwracalnych zmian martwiczych.

Czytaj więcej
Jak chemioterapia wpływa na płodność mężczyzny?

Czytaj więcej