Porfiria (wampiryzm) - charakterystyka, rodzaje, objawy, leczenie

Fot: olgavolodina / fotolia.com

Porfiria, zwana potocznie wampiryzmem, to wspólna nazwa dla kilku niezwykle rzadkich i nieuleczalnych chorób, zwykle o podłożu genetycznym. Do objawów porfirii należą światłowstręt, przekrwienie oczu i ciemnienie skóry. Porfiria może mieć bardzo różne odmiany. Jaka jest przyczyna tej tajemniczej choroby?

Możemy mówić nie tyle o porfirii, co o porfiriach - nie jest to bowiem jedna choroba, ale zespół zróżnicowanych chorób metabolicznych, które mogą dawać różne objawy kliniczne i mieć zasadniczo różny przebieg. Wyróżniamy m.in. porfirie ostre i nieostre, porfirie skórne, wątrobowe i mieszane. Wszystkie te choroby mają jedną wspólną przyczynę: zaburzenia biosyntezy hemu - czerwonego barwnika obecnego w wielu enzymach produkowanych przez organizm, zwłaszcza w hemoglobinie (hem odpowiada za czerwoną barwę krwi). Porfiria (wampiryzm) należy do schorzeń rzadkich i nieuleczalnych. Częstotliwość zapadania na tę chorobę na świecie wynosi średnio 1 przypadek na 75 000 osób. W Polsce żyje ok. 11 000 chorych na porfirię. Porfiria jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy dzięki odpowiedniemu leczeniu. Dlaczego porfiria nazywana jest wampirzą chorobą?

Porfiria (wampiryzm) - co to za choroba?

Porfiria to medyczna nazwa rzadkiej i nieuleczalnej choroby, która w dawnych wiekach wzbudzała grozę i kojarzona była z mitycznymi postaciami wampirów - głównie z uwagi na specyficzne objawy kliniczne. Osoby chore na porfirię w dawnych wiekach utożsamiane były z wampirami, ze względu na nietypowy kolor skóry, przekrwienia oczu i paznokci, a przede wszystkim chorobliwe unikanie światła słonecznego (światłowstręt). Być może więc właśnie porfiria jest źródłem opowieści o wampirach. Choroba mogła być wówczas spotykana częściej niż obecnie - wynika to z faktu, iż schorzenie jest w często dziedziczona genetycznie, a zawierane w dawnych czasach małżeństwa pomiędzy osobami blisko spokrewnionymi (wówczas rzecz często spotykana) mogły stanowić czynnik ryzyka zachorowalności na porfirię. Wiadomo było, że choroba ma związek z krwią, co tylko podkreślało jej tajemniczy charakter. Współczesna medycyna wie całkiem sporo na jej temat. W dzisiejszym świecie nie porównujemy już chorych na nią pacjentów do wampirów, ale związek ten został utrwalony w potocznej nazwie choroby (wampiryzm).

Porfiria: objawy

Porfiria to grupa chorób, które mogą mieć zróżnicowane objawy, zależnie od typu. Choroba bywa ciężka do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy kliniczne bywają łudząco podobne do symptomów innych schorzeń. Do najczęstszych i najbardziej rozpoznawalnych objawów porfirii należy:

  • ciemnienie skóry (przebarwienia) i nadwrażliwość skóry na urazy;
  • nadwrażliwość skóry na światło słoneczne (objawia się ciemnieniem i poparzeniami słonecznymi, do których dochodzi wówczas niezwykle łatwo i szybko);
  • zmiana barwy moczu lub kału na czerwony (okresowo, podczas ataków choroby);
  • przebarwienia zębów, przekrwienia oczu lub paznokci;
  • dodatkowo w porfiriach wątrobowych: silny ból brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, niewydolność oddechowa, niedowłady kończyn;
  • w porfirii ostrej możliwe są również objawy o charakterze psychicznym i neurologicznym: depresja, bezsenność, niepokój, agresywność, halucynacje wzrokowe i słuchowe, w skrajnych przypadkach - próby samobójcze.

Nie wszystkie z powyższych objawów muszą występować u każdego chorego - zależy to od rodzaju porfirii. Porfiria na ogół objawia się przy tym okresowymi atakami, podczas których nasilają się jej objawy. Choroba nie musi być diagnozowana zaraz po urodzeniu: niekiedy uwidacznia się dopiero u kilkuletnich dzieci, w wieku młodzieńczym, a nawet w dorosłości.

Porfiria: przyczyny

Przyczyną porfirii jest nieprawidłowość w syntezie hemu (czerwonego barwnika - składnika hemoglobiny). Choroba powoduje zaburzenia działania enzymów w tzw. szlaku syntezy hemu, zwanym również szlakiem porfiryn. U chorych na porfirię dochodzi do nieprawidłowego namnażania się porfiryn (czerwonych krwinek). W zależności od tego, gdzie występuje nadprodukcja i gromadzenie się porfiryn, wyróżnia się m.in.: porfirie wątrobowe, porfirie skórne oraz porfirie erytropoetyczne (nadmiar czerwonych krwinek w szpiku kostnym). Porfiria może być wrodzona lub nabyta. W przypadku porfirii nabytej czynnikiem ryzyka może być nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków. Częściej jednak porfiria ma charakter genetyczny (jej przyczyną jest wówczas obecność wadliwego genu). Porfiria jest chorobą dziedziczną. Istnieje ok. 50-procentowe ryzyko, że osoba, która choruje na porfirię, przekaże ją swojemu potomstwu.

Porfirie - rodzaje choroby

Porfirie mają wiele rodzajów, a podział w obrębie tej choroby to kwestia dosyć skomplikowana. Wyróżnia się 7 zasadniczych typów choroby. Cztery pierwsze to porfirie ostre:

  • porfiria przerywana;
  • porfiria mieszana;
  • dziedziczna koproporfiria;
  • porfiria z niedoboru dehydratazy kwasu delta-aminolewulinowego.

Trzy kolejne należą do porfirii nieostrych (dających przede wszystkim objawy skórne):

  • wrodzona porfiria erytropoetyczna;
  • protoporfiria erytropoetyczna;
  • porfiria skórna późna.

Porfirie można ponadto klasyfikować ze względu na miejsce nadprodukcji i gromadzenia się porfiryn (czerwonych krwinek). Wyróżniamy wówczas przede wszystkim: porfirie erytropoetyczne (nadmiar czerwonych krwinek w szpiku kostnym), porfirie skórne (dające widoczne przebarwienia skóry) oraz porfirie wątrobowe.

Porfiria: leczenie

Porfiria jest chorobą nieuleczalną. Leczenie porfirii ma na celu przede wszystkim złagodzenie jej objawów i poprawę komfortu życia pacjenta. Doraźnie stosuje się leczenie farmakologiczne. Terapia polega ponadto na zachowaniu odpowiedniej diety oraz na unikaniu czynników ryzyka (alkoholu, niektórych leków, ostrego światła, stresu).

Zobacz film: Kto może zostać krwiodawcą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej