Popularny lek na cukrzycę pomaga w odchudzaniu. Lekarze przestrzegają przed jego stosowaniem 

Peter Dazeley/Getty Images

Ozempic to farmaceutyk stosowany w leczeniu cukrzycy. Preparat reguluje poziom cukru we krwi. Pomaga też zgubić zbędne kilogramy i bywa przyjmowany przez osoby chorujące na otyłość. Niestety po lek coraz częściej sięgają osoby zdrowe, które chcą szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Specjaliści przestrzegają przed takimi praktykami.  

Ozempic - co to za lek i jak działa? 

Ozempic zaliczany jest do leków z grupy peptydów. Zawarta w nim substancja czynna semaglutyd obniża poziom cukru we krwi oraz zmniejsza apetyt. Tym samym polecana jest osobom, z cukrzycą, które bardzo często mają nadmierną masę ciała. 

W niektórych przypadkach i pod ścisłą kontrolą lekarza - stosowany jest również w leczeniu choroby otyłościowej. 

Dlaczego leku na cukrzycę brakuje? 

Niestety, fakt, że preparat pozwala zredukować masę ciała, sprawił, że zaczęły po niego sięgać osoby, które nie mają medycznych wskazań do jego stosowania. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że przyjmowanie leku nie pozwoli na trwałą utratę wagi. 

- Te leki działają wówczas, kiedy są stosowane. Po przerwaniu terapii powoli waga wraca do wyjściowej, chyba że pacjent zmieni swoje nawyki. Jeżeli pacjent chce utrzymać ten efekt, to musi je stosować bezterminowo - powiedział w rozmowie z portalem abczdrowie.pl prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

Popularność leku i fakt, że przyjmują go osoby zdrowe, sprawiły, że preparatu zaczyna brakować. Co gorsza, problem ten dotyczy nie tylko Polski. Francja już wprowadziła regulacje, które zezwalają na przepisanie leku tylko i wyłącznie pacjentom z cukrzycą, chorobą serca czy po udarze.  

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w 2020 roku refundacja leku kosztowała ponad 5 mln zł. W 2022 roku wzrosła do 32 mln. Tańszy lek mogą zakupić tylko te osoby, które spełniają określone kryteria. Tym sam NFZ zapowiada kontrolę recept. Urzędnicy sprawdzą nie tylko to, kto otrzymuje receptę na lek, ale także kto korzysta z refundacji.

Czym może się skończyć przyjmowanie leku przez zdrową osobę? 

Mimo że lek jest wydawany wyłącznie na receptę, to ci, którzy bez wysiłku chcą się odchudzić i tak zdobywają farmaceutyk. Specjalista w rozmowie z portalem abczdrowie.pl dodał, że nie wyobraża sobie, aby ktoś takie leki stosował bez konsultacji z lekarzem i dodał, że są także  przeciwwskazania do ich stosowania.

- Te leki są bezpieczne, ich stosowanie nie spowoduje zaburzeń poziomu cukru, ale są osoby, które ich nie tolerują. Mogą powodować nudności, wymioty. Te leki są przeciwwskazane u pacjentów, którzy mieli choroby trzustki, choroby dróg żółciowych - mogą zaostrzyć te choroby - wyjaśnia diabetolog. 

Zobacz wideo: Diagnostyka cukrzycy

Źródło: Medonet.pl/abczdrowie.pl 

Data aktualizacji: 08.05.2023,
Opublikowano: 08.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej