Jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze? Polscy naukowcy opracowali lek, który zwalcza wirusa

Fot.: kasanka19 / stock.adobe.com

Opryszczka to niełatwy przeciwnik.  Nie da się jej całkowicie wyleczyć, można jedynie wyciszyć wirusa, który odpowiada za jej rozwój. Na szczęście to niedługo może się zmienić. Polscy naukowcy opracowali lek na opryszczkę! W Gdańsku od ponad 20 lat trwały prace nad związkiem, który mógłby zwalczyć wirusa opryszczki. I udało się!

Wszyscy, którzy choć raz mieli opryszczkę wiedzą, jak bardzo bywa męcząca. Najgorsze jest to, że zwykle wraca w okresie obniżonej odporności i atakuje i tak osłabiony organizm. 

Jednak prace nad lekiem, a właściwie nad substancją czynną, zaczęły się jeszcze w latach 80. - Ponad 20 lat temu zacząłem współpracę z profesorem Andersem Grubbemm z Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Badania dotyczyły pewnego białka - cystatyny C - tłumaczy prof. Franciszek Kasprzykowski z Pracowni Chemii Medycznej UG. 

Współpraca polegała na poszukiwaniu związków hamujących działanie cystatyny. W wyniku poszukiwań znaleziono związki, które wykazują działanie antybakteryjne wobec wielu lekoopornych bakterii. A w tym - wirusa opryszczki. Opracowano więc formułę aktywnej substancji, cystapepu. Została ona przebadana na szwedzkim uniwersytecie i potwierdzono tam, że wykazuje ona działanie antywirusowe. 

Więcej o samej opryszczce i innych problemach z ustami oraz sposobach ich leczenia znajdziecie w programie 36,6 °C w sobotę, 16 marca 2019 roku, od godziny 18.00.

Skąd się bierze opryszczka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Opryszczka wargowa przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Gdzie kupić preparat?

Niestety jest on dostępny jedynie w formie próbek, choć wszyscy jego użytkownicy bardzo chwalą sobie jego skuteczność. Niestety ze względu na zbyt wysokie koszty opatentowania i wprowadzenie leku na rynek, naukowcy zarejestrowali hydrożel z substancją czynną jako środek do pielęgnacji ust, czyli krótko mówiąc preparat kosmetyczny. 

Oczywiście preparat wprowadzony na rynek przeszedł badania, procedury rejestracyjne, a także ma rozpisany dokładny skład. Przed wprowadzeniem go do aptek naukowcy muszą jedynie stworzyć mechanizm działania leku, na co obecnie brakuje funduszy.

Lek działa na opryszczkę typu I i typu II - potwierdzają to wstępne badania wirusologów z UJ, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Polecamy: HSV (Herpes simplex), czyli wirus opryszczki pospolitej – leczenie

Data aktualizacji: 19.03.2019,
Opublikowano: 07.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej