Polska aplikacja ma pomóc Amerykanom w walce z pandemią
Getty Images
Polski startup Immersion stworzył platformę, dzięki której amerykańscy medycy będą mogli ujednolicić swoją wiedzę medyczną i uzyskać informacje, które pomogą im zwiększyć własne bezpieczeństwo. W niedalekiej przyszłości aplikacja będzie dostępna także dla polskich lekarzy.
Czym jest i jak działa polska aplikacja dla medyków
System szkoleniowy powstał w zaledwie kilka dni na warszawskim Ursynowie we współpracy z polsko-amerykańską Fundacją Alliance for Innovation oraz Amerykańskim Departamentem ds. Weteranów. Co w niej można znaleźć? Między innymi instrukcję prawidłowego zakładania i zdejmowania odzieży ochronnej. Amerykanom zależy bowiem na tym, by osoby znajdujące się na pierwszej linii bitwy z koronawirusem, miały pełną informacje, na temat tego jak chronić samego siebie przez tym groźnym patogenem. Przypomnijmy jeszcze, że do wielu zakażeń na całym świecie doszło również poprzez brak tej wiedzy.
Jej głównym celem jest przekazanie kluczowej wiedzy pracownikom medycznym odnośnie użytkowania ubrań ochronnych oraz ujednolicenie wiedzy medycznej pomiędzy szpitalami we wszystkich stanach w kraju - mówi Piotr Baczyński, CEO Immersion.
Aplikacja do tej pory spotkała się z dużym uznaniem i pozytywnym odbiorem. Niedługo zostanie ona przetłumaczona na język polski i przekazana medykom przez Naczelną Izbę Lekarską.
Koronawirus na świecie
Na ten moment liczba zarażonych SARS-CoV-2 przekroczyła 3 000 000. Ponad 200 000 osób zmarło z powodu COVID-19, a blisko 900 000 wyzdrowiało. Sytuacja epidemiologiczna w Europie i Stanach Zjednoczonych zaczyna się stabilizować. Pogarsza się natomiast na terenach Afryki oraz Ameryki Południowej. Uwaga całego globu jest dziś skupiona na pracach nad szczepionką oraz lekami, łagodzącymi objawy choroby wywoływanej przez koronawirusa.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?