Polscy naukowcy opracowali urządzenie, które rozpoznaje choroby układu oddechowego

Fot. Svyatoslav Lypynskyy / stock.adobe.com

Poznańscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego. Urządzenie mieści się w dłoni i zdarza się, że ocenia stan zdrowia lepiej niż lekarz. Twórcy chcą, aby aparat StethoMe był tak popularny, jak termometr i znalazł się w każdym domu.

StethoMe tak samo jak klasyczny stetoskop pozwala ocenić funkcjonowanie układu oddechowego dzieci i dorosłych. Dodatkowo urządzenie nagrywa, identyfikuje i klasyfikuje zarejestrowane dźwięki. Następnie przekazuje je do aplikacji zainstalowanej na smartfonie, z którą jest połączony. System podpowiada, w jakich miejscach na klatce piersiowej umieścić aparat podczas badania. Informuje też o tym, czy wszystko przebiega prawidłowo. Aby wynik testu był bardziej wiarygodny do aplikacji należy wpisać inne niepokojące objawy, takie jak kaszel czy katar. Jeśli urządzenie wykryje jakieś nieprawidłowości zasugeruje konsultację z lekarzem. Z kolei lekarz otrzymuje zapis badania zarówno w postaci dźwięku, jak i jego obraz graficzny, co znacznie ułatwia stawianie diagnozy. Aparat wskazuje także miejsca, w których pojawiły się świsty i rzężenia.

Pomysłodawcy inteligentnego stetoskopu twierdzą, że urządzenie jest w stanie rozpoznać ponad 12 tysięcy dźwięków i wciąż się uczy.

Nowy rozdział medycyny

Zdaniem specjalistów urządzenie może przyczynić się do rozwoju telemedycyny, ułatwiając pracę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Z urządzenia zadowoleni będą przede wszystkim rodzice małych dzieci. Dzięki prostemu badaniu będą wiedzieli czy dziecko potrzebuje konsultacji z lekarzem, czy też nie. Pozwoli to uniknąć stresu oraz znacząco zmniejszyć liczbę niepotrzebnych wizyt u lekarza. Zdaniem specjalistów nawet 80 proc. konsultacji nie jest koniecznych, ponieważ wielu pacjentów zgłasza się z błahymi dolegliwościami.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Choroby układu oddechowego - co najczęściej je wywołuje?

Choroby układu oddechowego mogą pojawiać się z  bardzo wielu powodów. Najczęściej atakują nieżyty nosa i zatok przynosowych, a także zapalenie gardła i krtani, czyli górnych dróg oddechowych. Mogą mieć etiologię bakteryjną, jak i wirusową. Zdarza się również, że schorzenia wywoływane są przez grzyby. Ostre wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, zatok przynosowych czy gardła ustępuje samoistnie po mniej więcej 10 dniach. Leczenie jest objawowe. Jednak bakteryjne zapalenie górnych dróg oddechowych wymaga zastosowania antybiotykoterapii.

Więcej informacji o wynalazku poznańskich naukowców można znaleźć tutaj.

Data aktualizacji: 31.01.2019,
Opublikowano: 31.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej