Półmaraton – plan treningu i przygotowanie do zawodów. Ile wynosi dystans biegu i jaki jest rekordowy czas?

Fot: fotolia.com

Półmaraton jest biegiem na dystansie 21 km i 97,5 metra, co stanowi dokładnie połowę długości maratonu. Stąd też wywodzi się jego nazwa. Planując start w maratonie lub półmaratonie, należy poczynić specjalnie przygotowania na tak intensywny wysiłek.

Już na wstępie niniejszego artykułu trzeba zaznaczyć, że nie będzie to plan treningu przygotowującego do półmaratonu. Będą do jedynie wskazówki i porady, którymi można się kierować przy tworzeniu indywidualnego schematu przygotowań. A to dlatego, że nie da się przygotować uniwersalnego planu dla wszystkich. Każdy organizm jest inny i może różnie reagować chociażby na dietę, która w przypadku przygotowań do udziału w półmaratonie jest niezwykle istotna.

Półmaraton: rekord świata poniżej godziny

Zanim przejdziemy do tematu przygotowań do półmaratonu poświęcimy kilka słów na to, co biegaczy kręci najbardziej, czyli rekordy. Jeśli chodzi o rekord świata w półmaratonie, to należy on do reprezentanta Państwa Erytrei, niewielkiego państwa w Afryce Wschodniej – Zersenay Tadese. Ten zawodnik w 2010 roku podczas startu w Lizbonie pokonał dystans 21 km i 97,5 metra dokładnie w 58 minut i 23 sekundy! Rekord Europy wśród mężczyzn należy natomiast do Brytyjczyka – Mohameda Faraha. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że i ten zawodnik pochodzi z Afryki, konkretnie z Somalii, ale posiada również obywatelstwo Wielkiej Brytanii. Czarnoskóry zawodnik przebiegł półmaraton w 59 minut i 32 sekundy. Miało to miejsce w 2015 roku podczas imprezy w Lizbonie. Spośród Polaków najszybciej półmaraton przebiegł natomiast Piotr Gładki, który w 2000 roku w Hadze zanotował czas 1 godzina 1 minuta i 35 sekund.

W rywalizacji kobiet sprawa rekordów świata i Europy wygląda podobnie, jak w przypadku mężczyzn. Nie chodzi jednak o porównywalny czas pokonania tego samego dystansu, ale o fakt, że również ma miejsce dominacja zawodniczek z krajów afrykańskich. Rekord świata należy do reprezentantki Kenii – Joyciline Jepkosgei, która w 2017 roku pokonała półmaraton w 1 godzinę 4 minuty i 52 sekundy. Spośród zawodniczek posiadających paszport jednego z krajów Europy najlepszy wynik osiągnęła Holenderka o afrykańskich korzeniach – Lornah Kiplagat. Jej przebiegnięcie całego dystansu zajęło 1 godzinę 6 minut i 25 sekund. Jeśli chodzi natomiast o polskie zawodniczki, to w 2016 roku w Pradze Katarzyna Kowalska osiągnęła wynik na półmaratonie: 1 godzina 10 minut i 6 sekund.

Pierwszy półmaraton: jak się przygotować i co warto wiedzieć?

Często zadawanym pytaniem wśród biegaczy jest: kto może myśleć o starcie w półmaratonie i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ najwięcej zależy od indywidualnych predyspozycji. Panuje jednak zasada, że udział w półmaratonie mogą spokojnie planować osoby, które podczas treningów są w stanie pokonać 10 kilometrów. Przy odpowiednim przygotowaniu są one bowiem w stanie pokonać dystans ponad dwa razy dłuższy podczas zawodów.

Nie jest jednak powiedziane, że w półmaratonach nie mogą brać udziału osoby, które startują od przysłowiowego zera. Mogą – jeżeli odpowiednio wcześniej rozpoczną przygotowania. W przypadku takich osób treningi poprzedzające sam start w zawodach powinny trwać około czterech-pięciu miesięcy. W tym czasie można zbudować formę pozwalającą spokojnie pokonać dystans 21 km i 97,5 metrów pod warunkiem regularnych treningów. Ćwiczyć należy przynajmniej trzy razy w tygodniu po minimum 30 minut, starając się delikatnie zwiększać tempo z treningu na trening.

Osoby mające na swoim koncie starty w innego rodzaju zawodach na krótszych dystansach, chociażby 5 km czy 10 km mogą przygotowywać się przez około 12 tygodni i w zupełności powinno im to wystarczyć. Zarówno osoby bardziej doświadczone w bieganiu, jak i te początkujące oprócz treningów stricte biegowych powinny zwrócić uwagę na:

  • wzmocnienie mięśni nóg na siłowni,
  • systematyczność treningów (najlepiej stworzyć plan treningowy, którego należy się trzymać),
  • rozciąganie się (obowiązkowo po każdym treningu biegowym, a najlepiej również kilka razy w tygodniu poza nim).

Równie ważne jak przeprowadzanie treningów jest wdrożenie zbilansowanej diety. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który pomoże stworzyć odpowiednie menu dostosowane do potrzeb danej osoby. Trzeba pamiętać o tym, aby posiłki dostarczały odpowiednią ilość energii oraz witamin i minerałów, a ponadto były lekkostrawne.

Półmaratony coraz bardziej popularne w Polsce

Liczba maratonów i półmaratonów w Polsce jest coraz większa. Każdego roku w różnych miastach w naszym kraju rozgrywanych jest kilkadziesiąt imprez, w których udział biorą tysiące osób. Do najpopularniejszych półmaratonów w Polsce należy zaliczyć:

  • Półmaraton Warszawski,
  • Półmaraton Poznań,
  • Nocny Półmaraton we Wrocławiu.

Pod względem liczby uczestników wymienione imprezy znajdują się w ścisłej czołówce w naszym kraju.

Zobacz film: Triathlon co to jest i jak się do niego przygotować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej