Polisomnografia, czyli badanie snu w diagnostyce bezdechu sennego

Fot: pastorscott / gettyimages.com

Badanie polisomnograficzne polega na podłączeniu chorego do aparatury i rejestracji fal mózgowych, przepływu powietrza, napięcia mięśni i wielu innych elementów. Pomaga w diagnostyce zaburzeń snu.

Polisomnografia, inaczej badanie polisomnograficzne, to złoty standard diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu. Ma na celu ocenę jakości snu, a także diagnostykę chrapania, bezdechów sennych, wybudzania się w nocy. Polisomnografia powinna być wykonana, kiedy człowiek czuje przewlekłe zmęczenie mimo przesypiania całych nocy, ciągle jest senny, a rano po przebudzeniu towarzyszy mu ból głowy.

Na czym polega polisomnografia?

Polisomnografia jest badaniem snu, które wiąże się z koniecznością jednodniowej hospitalizacji w szpitalu bądź specjalnym ośrodku. Za pomocą odpowiednich czujników rozbudowana aparatura rejestruje fale mózgowe badanej osoby. Jest to nic innego jak EEG, czyli elektroencefalogram. Jednak w przypadku polisomnografii rejestruje się również ruchy gałek ocznych, a także napięcie mięśniowe badanego. Dzięki temu można stwierdzić, w jakiej fazie snu znajduje się osoba, a także kiedy i na jaki czas dochodzi do przebudzenia, o którym często dana osoba nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Wyspecjalizowane czujniki potrafią rejestrować również tor oddychania człowieka (brzuszny, piersiowy), przepływ powietrza przez nos i usta, zjawiska dodatkowe w postaci np. bezdechów czy chrapania, a także poziom utlenowania krwi, pracę serca i ewentualne incydenty niedotlenienia. Dyskomfort w badaniu wynika z konieczności podłączenia całej aparatury, choć idea współczesnych aparatów jest taka, by jak najmniej przeszkadzać badanemu podczas snu. Wynik może być już dostępny po kilku godzinach od badania.

Zobacz film: Jacek od lat walczy z bezdechem sennym. Źródło: 36,6.

Kiedy należy wykonać polisomnografię?

Bardzo częstym wskazanie dla polisomnografii jest podejrzenie obturacyjnego bezdechu sennego. Powinno zostać zlecone osobom, które mimo przespanych nocy czują się przewlekle niewyspane, cierpią na poranne bóle głowy, a domownicy skarżą się na ich głośne chrapanie.

Badanie polisomnograficzne może zostać wykonane u dzieci, u których podejrzewa się występowanie obturacyjnego bezdechu sennego. Badanie pomaga też podjąć decyzję o ewentualnym usunięciu migdałka gardłowego, który może być sprawcą bezdechów sennych, chrapania, a także niedotlenienia u dzieci.

Przygotowanie do polisomnografii

Polisomnografia nie wymaga specjalnego przygotowania, należy dzień przed badaniem funkcjonować normalnie, choć nie wolno spożywać alkoholu, kawy czy jakichkolwiek leków nasennych lub uspokajających. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy lekarz ustali z pacjentem inny sposób postępowania. Lekarz musi zostać poinformowany również o wszelkich innych przyjmowanych lekach, które np. obniżają napięcie mięśniowe bądź ubocznie działają na układ nerwowy, powodując, że wyniki badania zostaną zafałszowane. Na badanie należy zabrać wygodne ubranie do spania i konieczne przybory toaletowe.

Zobacz film: Czy chrapanie jest niebezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bezdech senny a badanie polisomnograficzne

Obturacyjny bezdech senny jest dość poważną chorobą polegającą na pojawianiu się epizodów zamknięcia światła w obrębie dróg oddechowych, co powoduje spłycenie oddechu lub zupełny bezdech. Przekłada się to na pogorszenie utlenowania krwi, mniejszej ilości tlenu dostarczanego do mózgu, a także zaburzenia samego snu, co w konsekwencji daje liczne zróżnicowane objawy kliniczne. Powstawaniu bezdechu sennego sprzyjają otyłość, przerost migdałków podniebiennych, krzywa przegroda nosowa, alergia, alkohol, niedoczynność tarczycy czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Człowiek zaczyna z czasem być senny mimo odpowiedniej ilości godzin snu w ciągu doby, odczuwa bóle głowy, szczególnie pojawiające się nad ranem, ma zaburzenia pamięci, problemy z potencją i libido, a także odczuwa wyraźne pogorszenie nastroju. W nocy może budzić się z potrzebą oddania moczu, przyspieszoną akcją serca, suchością w gardle czy poceniem się. Obturacyjny bezdech senny jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, ponieważ zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i zgonu.

Konieczne do rozpoznania zespołu bezdechu sennego jest wykonanie badania polisomnograficznego, które rejestruje ilość bezdechów sennych, incydentów spłycenia oddechu, a co za tym idzie – pozwala na oszacowanie stopnia ciężkości choroby.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.06.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej