Policzono, ile dzieci do końca maja zachorowało w Polsce na COVID-19

Getty Images

Infekcję wywołaną SARS-CoV-2 zdiagnozowano u ponad 26 000 Polaków, z czego ponad 1400 to dziecięce przypadki. I choć małych pacjentów z COVID-19 jest stosunkowo niewiele, eksperci i tak uspokajają, że w wielu przypadkach najmłodsi przechodzą chorobę bardzo łagodnie i nie potrzebują hospitalizacji.

1441 to właśnie tyle dziecięcych przypadków COVID-19 zdiagnozowano w Polsce do końca maja. Dane te podał Główny Inspektoriat Sanitarny. Z raportu GIS wynika także, że najwięcej zarażonych dzieci było w województwie śląskim (507). A jak te statystki wyglądały w innych regionach? W województwie mazowieckim odnotowano 146 zachorowań, w małopolskim 136, dolnośląskim 124, a w wielkopolskim 117.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak dzieci przechodzą COVID-19?

Przypadki zachorowań dzieci pokazują, że koronawirus może dotknąć i je. Niemniej lekarze uspokajają, że przeważnie najmłodsi przechodzą tę chorobę bardzo łagodnie i rzadko kiedy wymagają hospitalizacji. Jeśli już pojawiają się jakieś objawy, wyglądają one tak jak u dorosłych, czyli mamy do czynienia przede wszystkim z wysoką gorączką, silnym kaszlem, bólem mięśni, utratą węchu czy smaku. Eksperci dodają też, że pociechy zarażają się wirusem znacznie wolniej niż dorośli. Zresztą słowa te potwierdzają francuskie badania, wykonane na 600 małych pacjentach z COVID-19.

Trzy lub cztery miesiące temu nie wiedzieliśmy nic o tym wirusie, ale teraz wiemy, że dzieci są w mniejszym stopniu nosicielami i zarażają w mniejszym stopniu niż dorośli – powiedział wiceprezes Francuskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. Robert Cohen w radiu RTL.

GIS opublikował zaktualizowane wytyczne dla przedszkoli oraz żłobków

Od kilku tygodni przedszkola i żłobki są już otwarte. Jednakże wchodząc na czwarty etap poluzowywania restrykcji wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią, pojawiły się również nowe zalecenia odnośnie funkcjonowania tych placówek. Jak więc według GIS powinna być zorganizowana opieka nad najmłodszymi?

Przeczytaj też: Jakie zasady obowiązują podczas wesel czy komunii? GIS podał swoje zalecenia

W jednej przedszkolnej grupie może przebywać maksymalnie 16 dzieci. Każda z grup powinna przebywać w jednej, wyznaczonej na stałe sali. Dodatkowo jedną grupą powinien opiekować się stale jeden opiekun. Na każde dziecko i każdego opiekuna powinna być przeznaczona przestrzeń nie mniejsza niż 3 m2. Jeśli chodzi o żłobki zasady są takie same, z wyjątkiem tego, że w jednej sali mogą przebywać trzy 8-osobowe grupy dzieci wraz z opiekunem. Minimalna powierzchnia do wypoczynku czy zabawy dla maluchów w sali nie może być mniejsza niż 2,5 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Oprócz tego w tego typu placówkach zabawki i jakikolwiek sprzęt muszą być dezynfekowane, a pomieszczenia wietrzone przynajmniej raz na godzinę. Poszczególne grupy nie powinny mieć ze sobą kontaktu. Zaleca się także w miarę możliwości zabawy na świeżym powietrzu.

Przeczytaj też: 90-latkowie lepiej przechodzą koronawirusa niż młodsi seniorzy?

Zobacz też film: Jak budować odporność u dzieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 07.06.2020,
Opublikowano: 07.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej