Poliamoria – zasady i reguły związku poliamorycznego, kim są poliamoryści?

Fot: anetlanda / fotolia.com

Poliamoria to termin używany do opisania związku miłosnego z więcej niż jedną osobą jednocześnie. Poliamoria nazywana jest miłością mnogą lub wielomiłością i jest przeciwieństwem monogamii. Jak podkreślają poliamoryści, w tego rodzaju związkach nie chodzi tylko o spełnienie potrzeb seksualnych. 

Poliamoria jest terminem wywodzącym się od greckiego poli oznaczającego ‘wiele’ oraz łacińskiego amor, czyli ‘miłość’. Poliamoria utożsamiana jest z otwartością na relacje uczuciowe z kilkoma osobami jednocześnie, za zgodą wszystkich zaangażowanych w związek osób. Zwolennicy poliamorii podkreślają, że tego typu związki dają większą wolność i pozwalają na miłość bez jakichkolwiek ograniczeń.

Kim jest poliamorysta?

Za poliamorystę uznaję się osobę, która jest związana z więcej niż jedną osobą w tym samym momencie, z wiedzą i akceptacją wszystkich zaangażowanych w związek osób. Relacje poliamorysty powinny opierać się na jasno określonych zasadach, a prowadzone związki powinny być zorientowane na uniwersalne wartości, takie jak szacunek, wzajemne zaufanie, równość. Poliamorysta powinien odznaczać się szczerością i umiejętnością prowadzenia otwartej rozmowy, zwłaszcza o emocjach.

Praktykujący poliamoryści za jedną z zalet prowadzenia związków poliamorystycznych uznają wyzwolenie się spod presji monogamii i towarzyszących jej norm, które przez miłośników poliamorii mogą być traktowane jako ograniczenia odbierające swobodę decydowania, jednocześnie zabierające możliwość odczuwania szczęścia.

Zobacz także: Jak pokonać kryzys w związku partnerskim?

Wielu badaczy podkreśla, że poliamoryści funkcjonowali już w czasach zamierzchłych; w wielu kulturach plemiennych związki poliamoryczne górowały nad obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą związków – monogamią. Za poliamorystów uważali się hippisi, którzy często żyli we wspólnotach zakładających duże rodziny. Przeciwnicy poliamorii uważają, że tego typu związki są powrotem do prymitywnych form życia, bez poszanowania reguł kultury bądź prawa.

Jak funkcjonują związki poliamoryczne? Zasady, praktyka, zalety

Fundamentalną zasadą wszystkich związków poliamorycznych jest ich transparentność, akceptacja, zrozumienie i wzajemny szacunek. W skład związku poliamorycznego może wejść co najmniej 3 poliamorystów. Jednak ze względu na m.in. nieograniczający charakter, istnieje wiele przesłanek, by tego rodzaju związki tworzyła większa liczba osób.

W teorii związek poliamoryczny nastawiony jest na szczęście jego członków i nie funkcjonuje w nim termin zdrady. Związków poliamorycznych nie tworzą tzw. swingersi, których głównym celem jest zaspokojenie potrzeb seksualnych w grupie. W przypadku związków poliamorycznych mówi się o kwestiach miłości, przyjaźni i romantyzmu, bez szczególnego akcentu na konsumpcję fizyczną, choć podobnie jak pozostałe kwestie, nie jest ona obarczona odgórnie ustalonymi regułami.

Zobacz film: Czym jest seksoholizm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Związki poliamoryczne zakładają pełne równouprawnienie każdej osoby wchodzącej w tego rodzaju relację. Aby utrzymać związek poliamoryczny, partnerzy muszą się odznaczać dojrzałością emocjonalną, umiejętnością budowania stabilnych relacji, ponieważ każdemu z partnerów należy poświęcać taką samą ilość czasu, uwagi i zainteresowania. Z tego względu wiele osób uważa, że osoby młode nie są w stanie realizować właściwego związku poliamorystycznego, opierając się głównie na potrzebach spełnienia pragnień seksualnych, akceptacji ze strony grupy bądź odpowiedniej dozy czułości. Nierzadko osoby młode decydujące się na tego rodzaju związki znajdują się dopiero na etapie krystalizowania swoich poglądów i tożsamości, dlatego ryzyko wejścia w związek poliamoryczny ze względu na chęć spróbowania czegoś odmiennego jest stosunkowo wysokie u osób młodych i niedojrzałych.

Zobacz także: Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić

Poliamoria to nie poligamia

Poligamia, zwana wielożeństwem, to termin określający pozostawanie w wielu związkach małżeńskich jednocześnie, co w przeciwieństwie do poliamorii jest odpowiednio skodyfikowaną relacją, niemożliwą w Polsce, jak i w większości krajów świata. Poligamia jest współcześnie legalna zwłaszcza w muzułmańskich krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu (Bahrajn, Irak, Jemen, Arabia Saudyjska, Gabon, Maroko, Mali, Somalia, Sudan, Egipt). Poliamoria dzieli się na poligynię (związek mężczyzny z wieloma kobietami), poliandrię (związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami) oraz poligynandrię lub multilateralizm, polegający na związku kilku kobiet z kilkoma mężczyznami.

Zobacz także: Rodzaje miłości w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej i współczesnych teoriach

Poligamiści tworzą odrębne związki w tym samym czasie, a w przypadku poliamorii tworzy się jeden wspólny. Osoby będące w tego rodzaju związkach zwracają uwagę na kwestię miłości, która pozostaje w centrum związku, a nie na zaspokojenie seksualne. Zdaniem psychologów jest możliwe istnienie mnogiej miłości i zakochanie się w dwóch lub nawet w kilku osobach jednocześnie. W odróżnieniu od poligamii osoby poliamoryczne angażują się w zróżnicowane związki, w których widoczne i akceptowane są odmienne wybory i filozofia wszystkich członków wchodzących w skład poliamorycznego związku.


Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 26.10.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gopal 27.04.2022r.

Nie potrafią kontrolować genitaliów więc prowadzą życie zwierzęce charakteryzujące się , jedzeniem , spaniem , obroną oraz seksem bez ograniczeń.

chronos 30.04.2021r.

Po co nowe słowo? Od wiek wieków to poligamia.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej