Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Fot: Klubovy / gettyimages.com

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

W czasie zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego udaje się dotrzeć bezpośrednio do komórek ciała. Zabieg z wykorzystaniem pola magnetycznego to magnetoterapia. Zabieg wykonuje się w celu złagodzenia stanu zapalnego, przyspieszenia gojenia ran oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Pole magnetyczne – co to jest i jak działa?

Pole magnetyczne to przestrzeń, która razem z polem elektrycznym tworzy tzw. pole elektromagnetyczne, które wykorzystywane jest w kuracji fizykalnej. W przypadku magnetoterapii używa się zmiennego pola magnetycznego o równomiernym przenikaniu przez wszystkie części ciała. Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

Pole magnetyczne – kiedy jest stosowane?

Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego stosowane są zarówno w fizykoterapii, jak i rehabilitacji. W przypadku fizykoterapii wykorzystuje się pole magnetyczne o niskiej częstotliwości (tj. 0 do 50Hz) pomaga ono złagodzić ból, obrzęk oraz stan zapalny. W czasie zabiegu specjalista przykłada do chorego miejsca specjalną głowice zakończoną magnesem lub umieszcza pacjenta pod specjalną obręczą. Dzięki wytworzonemu polu tkanki miękkie wydłużają się i rozluźniają się. Kiedy fala się rozchodzi dochodzi do wzbudzenia prądów wtórnych. Gdy prądy stykają się z falami magnetycznymi pacjenci odczuwają uderzenie ciepła, które zwalcza ból i obrzęk mięśni. Dodatkowo poprawia się ruchomość w stawach, tym samym zabiegi polecane są osobom, które mają problemy z układem kostnym.

W przypadku rehabilitacji pole magnetyczne stosowane jest łagodzeniu bólu, ale nie tylko. Pole magnetyczne wykorzystuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, migreny, osteoporozy, chorób reumatycznych, owrzodzenia, chorób układu oddechowego, chorób skóry, chorób układu pokarmowego, chorób intymnych (np. zapalenie jajników), zaniku mięśni.

Rehabilitacja z wykorzystaniem pola magnetycznego stosuje się u osób po złamaniach, gdyż przyspiesza proces zrastania się kości.

Warto zaznaczyć, że urządzenia generujące pole magnetyczne mogą być bardzo różne. Te stosowane w gabinetach przypominają obręcz, pod którą pacjent umieszcza chore miejsce. Czasem do chorego miejsca przykłada się specjalną głowicę zakończoną magnesem. W sklepach ze sprzętem medycznym dostępne są specjalne maty, których można używać do domowych zabiegów rehabilitacyjnych.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Pole magnetyczne – kiedy zabieg z jego wykorzystaniem nie może być wykonany?

Mimo że zabieg magnetoterapii jest bardzo bezpieczny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, to zdarzają się sytuacje, kiedy nie można go wykonać. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:

  • ciąża;
  • rozrusznik serca;
  • obecność śrub lub drutów po zabiegach;
  • menstruacja;
  • nowotwory;
  • stosowanie pompy insulinowej.

Zabiegu nie wykonuje się również u osób, które zmagają się z ciężką infekcją lub chorobą układu sercowo-naczyniowego.

Data aktualizacji: 27.05.2022,
Opublikowano: 27.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej