Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa?
Peter Dazeley/Getty Images
Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?
Ilu Polaków pali papierosy?
Komisja Europejska oraz OECD niedawno opublikowały raport dotyczący nowatorów. Przedstawiono w nim największe wyzwania, przed którymi stoją poszczególne kraje Unii Europejskiej. Wskazano również dysproporcje w dostępie do leczenia. Polska w tym zestawieniu wypadła bardzo słabo.
Raport jasno pokazuje, że Polacy umierają na nowotwory znacznie częściej niż mieszkańcy innych krajów Europy. Dlaczego? Za ten stan rzeczy odpowiada nasz styl życia, a także nałogi - przede wszystkim palenie papierosów.
Z badań zrealizowanych przez COBS i z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że regularnie pali co czwarty dorosły. To prawie 8 milionów z nas. Najwięcej palaczy jest między 40. a 49. rokiem życia. Niepokoi nie tylko liczba osób, które sięgają po papierosy, ale także to, że nie chcemy zerwać z nałogiem. Badanie Eurobarometru pokazało, że tylko co 9. palacz zamierza przestać palić. Na tym polu gorzej od Polski wypadają jedynie Węgry i Rumunia.
Gdzie palaczy jest najwięcej?
Z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 przeprowadzonego przez portal Medonet.pl wynika, że najwięcej nałogowych palaczy jest na Warmii i Mazurach. Do palenia przyznało się 27 proc. mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje woj. zachodniopomorskiego (26 proc.). Podium zamyka woj. lubuskie (25 proc.).
Najmniej palaczy mieszka na Podkarpaciu. Jest ich tam 19 proc.
Zobacz wideo: Jak pomóc bliskiej osobie rzucić palenie?
36,6
Źródło: Medonet.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 14.03.2023,
Opublikowano: 14.03.2023 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?