Polacy w czasie pandemii bardziej martwią się finansami, aniżeli zdrowiem

Getty Images

Ogarnięta pandemią koronawirusa gospodarka hamuje. I to właśnie aspekty związane z ekonomią i finansami martwią Polaków bardziej, niż sama możliwość zarażenia się SARS-CoV-2.

Choć zjawisko epidemii było już nam znane z historii, prawdopodobnie nikt z dziś żyjących nie spodziewał się, jak w rzeczywistości będzie wyglądał świat, w którym szaleje wirus. I choć mogłoby się wydawać, że największym problemem, spędzającym ludziom sen z powiek będzie zdrowie, okazuje się, że nierzadko ustępuje on miejsca zamartwianiu się o własną sytuację finansową. Zresztą postanowił to sprawdzić Rejestr Dłużników BIG InfoMinitor, który zlecił wykonanie takich właśnie badań. Co z nich wynika?

Badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor - Polacy w czasie pandemii bardziej martwią się finansami, niż zdrowiem

Pandemia koronawirusa budzi w co dziesiątym Polaku zdecydowanie większy lęk o finanse, aniżeli o zdrowie. Dodatkowo prawie połowa naszych rodaków boi się tak samo problemów zdrowotnych, jak i finansowych (45%). Warto również wiedzieć, że co czwarty ankietowany stracił albo pracę albo część wynagrodzenia. Jednocześnie co dziesiątego ankietowanego nie przerażają ani kwestie zdrowotne, ani finansowe, wynikające z obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Kto odczuwa największy strach finansowy? Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin na tak zwanych śmieciowych umowach. Niespokojnie śpią także posiadacze własnych biznesów. Warto wiedzieć, że wśród pracujących w niepełnym wymiarze czasu na umowę zlecenie, o dzieło lub w ogóle bez jakiekolwiek umowy o problemach ograniczenia wpływów lub utraty dochodów mówi 64% respondentów. Z kolei problem wypłacania wypłat dotyka aż 75% badanych. Zresztą blisko 40% respondentów zapowiada, że bierze pod uwagę zwolnienia lub też wstrzymanie się w wypłaceniem pensji pracownikom. Ograniczenie wydatków deklarują również konsumenci.

Na ile miesięcy wystarczy ludziom pieniędzy? Co szósty ankietowany deklaruje, że oszczędności starczy maksymalnie na trzy miesiące. 66% badanych stwierdza, że w pierwszej kolejności na później odłożyli by spłaty rat kredytów, a w drugiej czynsz.

Koronawirus w Polsce

Aktualnie w Polsce zarażonych koronawirusem jest 7049 osób, z czego 251 pacjentów zmarło, a 618 uznano za zdrowe. Od 16 kwietnia rząd nałożył na obywateli obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach przestrzeni publicznej, a od 19 kwietnia planuje stopniowo „odmrażać” gospodarkę. Co to znaczy? Na ten moment dokładnie nie wiadomo, mówi się jednak, że zmienią się ograniczenia dotyczące limitu osób w sklepie, a także ponownie będzie można udać się do parku czy lasu.

Zobacz film: Minister rozwoju: Nie wiemy, jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus, ale z całą pewnością nie możemy mówić o kryzysie

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 15.04.2020,
Opublikowano: 14.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej