Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami

Fot. Madeleine_Steinbach / Getty Images

Pokrzywa ma liczne właściwości lecznicze. Ze względu na zastosowanie w terapii wielu chorób należy uważać na możliwe interakcje z różnymi lekami. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne również powinny zwrócić uwagę, czy naturalne leczenie nie wpłynie na efekt antykoncepcyjny.

Pokrzywa zwyczajna jest znana pod postacią np. ziół do picia i rozpowszechniona ze względu na właściwości prozdrowotne. Ma szerokie zastosowanie w łagodzeniu różnych dolegliwości, stąd często jest spożywana razem z lekami. Udowodniono wpływ pokrzywy na leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi, który polega na nasileniu działania tych leków. Wiele kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne również obawia się zaistnienia interakcji. Nie wykazano żadnego wpływu pokrzywy na antykoncepcję, choć oczywiście należy zachować ostrożność w suplementacji jakichkolwiek ziół podczas przyjmowania leków.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Pokrzywa – właściwości

Pokrzywa ma właściwości immunostymulujące. Oznacza to, że pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Suplementacja pokrzywy może okazać się korzystna dla osób cierpiących z powodu obniżonego nastroju, ponieważ stwierdza się stymulujący wpływ pokrzywy na poziom serotoniny we krwi, czyli hormonu szczęścia. Niektórzy kojarzą pokrzywę z wpływem na odchudzanie. Pokrzywa sama w sobie nie działa odchudzająco, jednak pobudza metabolizm i wpływa na wydzielanie enzymów trawiennych (zwiększa ich wydzielanie w przewodzie pokarmowym). Pokrzywa usprawnia pracę narządów trawiennych, takich jak wątroba czy trzustka.

Pokrzywa jest często wykorzystywana w przewlekłych infekcjach dróg moczowych ze względu na działanie moczopędne. Może też być wykorzystana w terapii obrzęków i zapobieganiu nadmiernej kumulacji płynów w organizmie. Doskonale sprawdza się w profilaktyce anemii ze względu na zawarte w niej żelazo.

Zastosowanie pokrzywy

Pokrzywę można dostarczać do organizmu w różnych formach. Najczęściej stosowany jest napar z pokrzywy. Można do tego wykorzystać suszone zioła bądź gotowe torebki herbaty z pokrzywą. Samodzielnie można przygotować także sok z pokrzywy. Sporządza się go z suszonych lub świeżych liści. Można je zblendować na surowo lub wcześniej sparzyć. Należy jednak mieć na uwadze, że wrzątek może pozbawić liście niektórych wartościowych składników, jak witaminy.

Napar lub sok z pokrzywy najczęściej są stosowane do picia. Jednak nadają się także do przemywania ran czy robienia okładów. Chodzi jednak o rany powierzchowne, a nie rany głębokie czy intensywnie krwawiące. Zastosowanie pokrzywy na skórę obejmuje również ropnie oraz trądzik, czyli zmiany zapalne skóry.

Pokrzywa a tabletki antykoncepcyjne i inne leki

Panuje przekonanie, że zioła czy naturalne napary nie stanowią przeciwwskazania do stosowania leków. Tymczasem większość ludzi przyjmuje przewlekle leki, które mogą wejść w interakcje ze składnikami diety. Pokrzywa to naturalny suplement, jednak wpływa np. na poziom kwasu moczowego we krwi. Dlatego też jednoczesne stosowanie pokrzywy i leków obniżających poziom kwasu moczowego we krwi nie jest bezpieczne. Kobiety powinny zwrócić uwagę na interakcje pomiędzy składnikami diety a przyjmowanymi często środkami antykoncepcyjnymi w postaci tabletek hormonalnych dwuskładnikowych. Nie wykazano w żadnych badaniach, by pokrzywa miała jakikolwiek wpływ na terapię hormonalną. Niektóre źródła jednak podają, że pokrzywa jest przeciwwskazana u kobiet ze schorzeniami narządów rodnych. U młodych kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne często rozwijają się zakażenia dróg moczowych. Pokrzywa stanowi bardzo dobrą, naturalną terapię tych schorzeń ze względu na działanie moczopędne. Dobrze jednak spożywać pokrzywę o innej porze dnia niż tabletkę antykoncepcyjną.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 08.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej