Poizometryczna relaksacja mięśni (PIR) – metodyka ćwiczenia, mechanizm działania, efekty, wskazania

Fot. FG Trade / Getty Images

Poizometryczna relaksacja mięśni to rodzaj ćwiczenia ruchowego, pozwalający uzyskać poprawę zakresu ruchu w stawie poprzez metodyczne rozluźnianie i rozciąganie przykurczonych ścięgien i mięśni, bez użycia redresji, czyli siłowej i bolesnej mobilizacji tkankowej.

Relaksacja poizometryczna pozwala osiągnąć neutralne napięcie mięśni i optymalną długość ich włókien, co wykorzystywane jest w leczeniu zespołów bólowych układu ruchu, zwyrodnieniach czy zaburzeniach napięcia neuromięśniowego. Poizometryczna relaksacja może być prowadzona samodzielnie po precyzyjnym opanowaniu metodyki ćwiczenia lub z pomocą terapeuty.

PIR – poizometryczna relaksacja mięśni

Poizometryczna relaksacja mięśni (PIR) to jedna z technik fizjoterapii wykorzystująca zjawisko pobudzenia i hamowania mięśniowego, prowadząca do zmniejszenia napięcia występującego w danym mięśniu lub grupie mięśni oraz optymalizacji długości ich włókien. PIR polega na bezbolesnym rozciąganiu przykurczów mięśniowo-stawowych, w celu ich odciążenia i poprawy elastyczności układu ruchu. Za pomocą specjalnej sekwencji ruchów i napięć stosunkowo szybko osiąga się zamierzone efekty. Poprzez dobór pozycji wyjściowej i modyfikacje metodyki ćwiczenia poizometryczna relaksacja mięśni z powodzeniem wykorzystywana jest również w treningu bolesnych punktowych zmian w miejscu przejścia brzuśca mięśnia w ścięgna, czyli w wyciszeniu punktów spustowych.

Polecamy: Ćwiczenia oddechowe relaksacyjne, w rehabilitacji, dla dzieci i na emisję głosu

Poizometryczna relaksacja mięśni – metodyka ćwiczenia

W celu rozciągnięcia mięśnia bez wywoływania dolegliwości bólowych i narażania struktur na mikrouszkodzenia należy zwrócić szczególną uwagę na poprawną metodykę ćwiczenia PIR. Sekwencja relaksacji poizometrycznej wymaga określonej kolejności:

  • powolne rozciąganie mięśnia do granicy ich rozciągliwości bez przekraczania progu bólu, czyli do momentu odczuwania początku oporu tkankowego; osiągnięcie wrażenia bólowego podczas rozciągania oznacza zbyt duży zakres wyjściowy, wówczas należy cofnąć ruch;
  • stabilizacja odcinka w osiągniętej pozycji;
  • próba wykonania ruchu w powrotną stronę, czyli przeciwko umiarkowanemu oporowi stawianemu przez terapeutę w sposób prowadzący do równowagi czynnościowej, a nie siłowej rywalizacji, gdzie dochodzi do izometrycznego napięcia mięśni, tzn. podwyższenia potencjału mięśnia bez skrócenia jego długości, czyli bez ruchu; stan napięcia utrzymać 8–10 s; ten etap zaleca się wykonywać na powolnym wdechu;
  • relaksacja mięśnia z powolnym wydechem, który dodatkowo wzmacnia efekt odprężenia organizmu po wysiłku z trwającą stabilizacją trenowanego odcinka, czyli bez zmiany pozycji stawu i długości mięśnia;
  • ustanowienie nowej bariery zakresu ruchu poprzez powolne zwiększenie zakresu ruchu w stawie, czyli wykonanie ruchu biernego ćwiczonym zespołom tkankowym w kierunku rozciągania lub wykonania ruchu czynnego przez pacjenta poprzez krótkie napięcie mięśni antagonistycznych, czyli przeciwstawnych do rozciąganych mięśni.

Cykl „rozciąganie – opór – rozciąganie” zaleca się powtarzać 3–5 razy w jednej serii. Relaksacja poizometryczna mięśni może przebiegać również w zmodyfikowany sposób, np. według techniki „napinanie – rozluźnianie – rozciąganie”, gdzie skurcz izometryczny trwa ok. 8 s, a faza rozluźniania z biernym rozciąganiem i przytrzymaniem w granicy możliwości rozciąganych tkanek.

Polecamy: Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jakie rozciągać kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny?

Zobaczcie, jak powinno się dbać o kręgosłup:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Poizometryczna relaksacja mięśni – przykład ćwiczenia na przykurcz zgięciowy nadgarstka:

  • przedramię w pozycji neutralnej na kozetce;
  • bierne uzyskanie największego zakresu ruchu w stawie i utrzymanie pozycji;
  • terapeuta stawia opór od strony wewnętrznej dłoni, pacjent napiera na opór, czyli próbuje wykonać ruch zgięcia w celu zmęczenia przykurczonych mięśni;
  • po 10 s pacjent rozluźnia mięśnie, a terapeuta biernie prostuje nadgarstek, ustalając jego nowy zakres ruchu.

Jak działa relaksacja poizometryczna?

PIR opiera się na fizjologicznych mechanizmach zachodzących w mięśniach podczas ich pracy, tzw. odruchu na rozciąganie, oznaczającym zabezpieczające, automatyczne napinanie się mięśnia w momencie zagrożenia uszkodzeniem z nadmiernego rozciągnięcia. Istotą PIR jest rozluźnienie grupy antagonistów jeszcze przed rozciąganiem z wykorzystaniem zjawiska zmęczenia ich włókien, powstałego w trakcie napięcia izometrycznego, co skutkuje ich rozgrzaniem, rozluźnieniem i podatnością na rozciąganie.

Polecamy: Czym jest rolowanie mięśni? Zasady, technika, rolowanie mięśni kręgosłupa

Wskazanie do PIR

Poizometryczna relaksacja mięśni wskazana jest w celu:

  • walki z bólem i zaburzeniami czynnościowymi mięśni, pourazowymi i przeciążeniowymi układu ruchu;
  • przywrócenia prawidłowej długości, elastyczności i napięcia przykurczonych mięśni oraz właściwej gry stawowej;
  • odzyskania pełnego zakresu ruchu w stawie;
  • usprawnienia kurczliwości włókien mięśniowych oraz przepływu krwi i limfy w naczyniach włosowatych w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu tlenu i składników odżywczych, a także sprawnego usuwania zbędnych produktów przemiany materii i wymiany gazowej;
  • zapobiegania zaburzeniom czucia głębokiego i normalizacji proprioreceptywności.

Bibliografia:

  1. Magiera L. „Leksykon masażu i terminów komplementarnych”, wyd. 2, Wydawnictwo Bio-Styl, Kraków 2008.
  2. Dumas I. „Metodyka i technika ćwiczeń leczniczych w kinezyterapii. Podręcznik dla studentów fizjoterapii”, wyd. 1., Wydawnictwo: Medpharm Polska, Wrocław 2013.
Data aktualizacji: 19.04.2019,
Opublikowano: 19.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej