Podwójny przeszczep płuc to nowa technika, która może uratować życie chorującym na raka

Fot: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Lekarze z Northwestern Medicine w Stanach Zjednoczonych odkryli nową technikę, która może uratować życie pacjentów chorujących na raka płuc. Specjaliści, wykonując podwójny przeszczep płuc, zauważyli, że u chorych w IV stadium widać znaczącą poprawę. U osób, których rokowania sięgały maksymalnie kilku miesięcy nie widać śladu po nowotworze. Czy to nowe antidotum na wyleczenie nowotworu?

Podwójny przeszczep płuc – nadzieja dla pacjentów

Pacjenci chorujący na nowotwór płuc często mają bardzo małą szansę na wyleczenie. Jeśli rak rozprzestrzeni się z jednego płuca na drugie oraz nie reaguje na chemioterapię, chorzy nie mają już żadnych kół ratunkowych. Jak się okazuje, lekarze odkryli nowy sposób, który nawet w IV stadium nowotworu jest w stanie wyeliminować chorobę.

Zespół specjalistów z Northwestern zastosował nowe leczenie. Medycy, usuwając oba płuca z organizmu w tym samym czasie i zastępując je zdrowymi organami, zauważyli, że są w stanie całkowicie wyleczyć pacjentów. Przeszczep zmniejsza bowiem ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w nowych narządach i innych częściach ciała. Jest jednak pewne "ale". Jeśli nowotwór rozprzestrzeni się poza płuca, podwójnego przeszczepu nie można wykonać.

Historia chorego pacjenta

Albert Khoury z Chicago na początku 2020 roku podupadł na zdrowiu. 54-letniemu mężczyźnie towarzyszył ból pleców, kichanie, kaszel i dreszcze. Objawy te pacjent zganiał na panujący wówczas COVID-19. Gdy odkrztuszając kaszel, zauważył krew, zgłosił się po pomoc. Diagnoza lekarzy była jasna, rak płuca w I stadium.

Pacjent kilka miesięcy później podjął leczenie. Niestety mimo przyjęcia dwóch cykli chemioterapii, rak rozprzestrzenił się na drugie płuco i osiągnął IV stadium. Lekarze nie liczyli na cud. Mężczyźnie dali kilka tygodni życia.

Pewnego dnia rodzina znalazła bowiem informację o pionierskich przeszczepach płuc dla pacjentów z COVID-19 w Northwestern Medicine. Mężczyzna nie mając nic do stracenia, postanowił skorzystać z leczenia ostatniej szansy. Gdy 54-latek trafił na oddział intensywnej terapii z zapaleniem płuc i sepsą, onkolodzy zaczęli rozważać nowatorską procedurę.

Jego płuca były wypełnione komórkami rakowymi, a z dnia na dzień ubywało mu tlenu 

- wskazywał dr Young Chae, onkolog z Northwestern Medicine. 

Innowacyjna operacja – ratunek dla pacjentów z nowotworem płuc

Lekarze po wcześniejszym upewnieniu się, że nowotwór nie rozprzestrzenił się poza płuca, zakwalifikowali Khoury’ego do podwójnego przeszczepu. Operacja odbyła się we wrześniu 2021 roku.

Chirurdzy musieli być niezwykle skrupulatni, aby nie dopuścić do przedostania się bilionów komórek nowotworowych ze starych płuc do jamy klatki piersiowej Khoury'ego lub do jego krwiobiegu

 - zauważa Northwestern Medicine w komunikacie prasowym.

Operacja przebiegła pomyślnie, a 18 miesięcy po przeszczepie u mężczyzny nie stwierdzono żadnych oznak raka.

  • Źródło: Zdrowie.interia.pl
Data aktualizacji: 20.03.2023,
Opublikowano: 20.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej