Podwiązanie jajowodów – czy jest skuteczne i legalne?

Fot: fotolia.com

Podwiązanie jajowodów, czyli przerwanie drogi, którą transportowana jest komórka jajowa, uchodzi za najskuteczniejszą formę antykoncepcji. W Polsce zabieg przeprowadza się jednak tylko w szczególnych sytuacjach, poza tym niesie za sobą ryzyko skutków ubocznych.

Podwiązanie jajowodów, czyli dwóch rurek o długości około 10–12 cm, których zadaniem jest przetransportowanie z jajników do macicy komórki jajowej, ma na celu uniemożliwienie dotarcia do niej plemników i zapłodnienie. Według tzw. wskaźnika Pearla jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcyjna, nieporównywalnie bardziej efektywna niż tabletki antykoncepcyjne, wkładka wewnątrzmaciczna czy prezerwatywa. Jednak, w przeciwieństwie do tych sposobów, podwiązanie jajowodów ma zwykle charakter nieodwracalny.

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów to zabieg kontrowersyjny, polskie prawo nie dopuszcza do wykonywania go na życzenie kobiety. Lekarz może się podjąć operacji tylko w dwóch przypadkach: gdy ewentualna ciąża zagrażałaby życiu lub zdrowiu kobiety albo w przypadku podejrzenia, że dziecko zostałoby obciążone ciężką chorobą genetyczną.

W innych wypadkach przeprowadzenie zabiegu podwiązania jajowodów jest uznawane za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, lekarz może wówczas zostać oskarżony o naruszenie artykułu 156 kodeksu karnego, z którego wynika, że: „Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Podwiązanie jajowodów – metody

Podwiązanie jajowodów przeprowadza się różnymi metodami. Jedną z nich, uznawaną za najkorzystniejszą ze względu na minimalizację ewentualnych powikłań, jest laparoskopowa koagulacja jajowodu. Zabieg rozpoczyna się od wykonania w okolicach fałdu pępkowego nacięcia, przez które wprowadza się do jamy brzusznej teleskop optyczny z mikrokamerą, umożliwiający lekarzowi dokładne obejrzenie organów wewnętrznych, zwłaszcza jajowodów.

Następnie przez drobne nacięcie nad spojeniem łonowym wprowadza się tzw. kleszczyki koagulacyjne, którymi obejmuje się jajowód. Temperatura rzędu 60–180°C powoduje koagulację białka i obkurczanie ściany jajowodu, na zakończenie zabiegu schładzany jest on zimnym roztworem soli fizjologicznej.

Laparoskopowe podwiązanie jajowodów wykonuje się również za pomocą klipsa zaciskanego na jajowodzie i przerywającego jego ciągłość. Korzyścią wynikającą z tej metody jest jej odwracalność. Czasami podczas zabiegu lekarz wykonuje również histerosalpingografię (HSG), aby za pomocą środka cieniującego sprawdzić, czy ciągłość jajowodu została faktycznie przerwana.

Podwiązanie jajowodów, a precyzyjniej zamknięcie ich światła, umożliwia też histeroskopia, wykonywana dwoma sposobami: poprzez „zapchanie” ujść jajowodów płynnym silikonem lub ich zablokowanie za pomocą elektro- i kriokoagulacji. Skuteczność tej metody jest jednak szacowana na 50–60%.

Podwiązywanie jajowodów wykonuje się również za pomocą najbardziej inwazyjnej techniki, czyli laparotomii, polegającej na otwarciu powłok brzusznych tuż nad spojeniem łonowym. Przez to nacięcie lekarz podwiązuje jajowody, zaciskając na nich nierozpuszczalne nici chirurgiczne, a następnie wycina fragment. Inna technika zakłada zamknięcie światła jajowodów klipsem lub ich zmiażdżenie i założenie specjalnej podwiązki.

Podwiązanie jajowodów – skutki uboczne

Podwiązane jajowodów, jak każdy zabieg inwazyjny, niesie za sobą ryzyko skutków ubocznych. Zdecydowana większość niepożądanych efektów pojawia się w związku z przeprowadzeniem samej operacji i wynika z przyczyn anestezjologicznych (reakcje alergiczne na zaaplikowane leki) czy chirurgicznych (zakażenia, urazy innych narządów, krwawienia spowodowane uszkodzeniem dużych naczyń krwionośnych, zwłaszcza aorty i żyły głównej dolnej).

Przed laty uważano, że podwiązanie jajowodów może skutkować rozregulowaniem cyklu miesiączkowego, a także bolesnymi miesiączkami. Jednak współcześnie nie notuje się tego typu powikłań. Podwiązanie jajowodów nie powoduje też spadku libido i ochoty na seks.

Podwiązanie jajowodów a zajście w ciążę

Podwiązane jajowodów jest zwykle zabiegiem nieodwracalnym. Jedynym sposobem zajścia w ciążę staje się wówczas metoda in vitro. Niekiedy powikłaniem po podwiązaniu jajowodów, zwłaszcza u kobiet poddanych elektrokoagulacji jajowodów, jest ciąża pozamaciczna, rozwijająca się poza macicą, najczęściej właśnie w jajowodzie, a w bardzo rzadkich przypadkach w jajniku, jamie brzusznej lub szyjce macicy. Grozi to m.in. pęknięciem jajowodu i silnym krwotokiem z objawami wstrząsu. Konieczna bywa wówczas operacja, często również usunięcie jajowodu.

Udrażnianie jajowodów

Podwiązane jajowody bardzo trudno ponownie udrożnić. Czasem lekarze się tego podejmują, wykonując m.in. zabieg polegający na wtłaczaniu do jajowodu silnego strumienia powietrza lub płynu. Inna technika zakłada operacyjne usunięcie najbardziej zwężonego odcinka jajowodu. Jednak te zabiegi rzadko kończą się powodzeniem, a w dodatku niosą za sobą ryzyko powikłań, np. wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 02.01.2018,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej