Podologia – na czym polega specjalistyczna pielęgnacja stóp?

Fot: fotomaniya / gettyimages.com

Podologia to dziedzina z pogranicza medycyny i kosmetyki, która zajmuje się stopami. Z usług podologa można skorzystać zarówno w przypadku konieczności leczenia patologicznych zmian, jak i w celu profesjonalnej pielęgnacji zdrowych stóp.

Podologia to w Polsce dziedzina stosunkowo młoda. Pierwsze Polskie Towarzystwo Podologiczne funkcjonowało wprawdzie już w XIX w., ale rozwój specjalistycznej pielęgnacji stóp został wyhamowany przez kolejne wojny światowe oraz okres panowania socjalizmu. Przez wiele lat jedynym dostępnym w kraju zabiegiem był pedicure wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Podologię często błędnie utożsamia się z tego rodzaju działalnością. Tymczasem ta prężnie rozwijająca się od kilku lat dziedzina oferuje bardzo szerokie spektrum zabiegów, zarówno dla stóp zdrowych, jak i problematycznych. Rosnąca świadomość Polaków dotycząca potrzeby dbałości o stan stóp, który niegdyś był tematem wstydliwym i lekceważonym, sprawia, że usługi podologiczne stają się coraz bardziej pożądane. Kwestie prawne dotyczące profesji podologa nie są jeszcze w Polsce w pełni uregulowane, ale wykonywanie tego zawodu najczęściej wiąże się z ukończeniem studiów zawodowych na podbudowie medycyny lub kosmetologii.

Czym zajmuje się podologia?

W swojej działalności podologia nie wkracza w obszary chirurgii czy ortopedii, ale zajmuje się stopami w sposób bardziej zaawansowany, niż odbywa się to w salonach kosmetycznych. Jej rolą jest profilaktyka częstych dolegliwości, ich diagnozowanie, a także leczenie w ścisłej współpracy z innymi specjalistami, w szczególności internistami, diabetologami, dermatologami, mykologami, ortopedami. Wykwalifikowany podolog musi mieć niemałą wiedzę z zakresu powyższych specjalności, aby mógł rozpoznawać zmiany chorobowe, a także przeprowadzać zabiegi służące estetyce i zdrowiu stóp dotkniętych określonymi dolegliwościami.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o stopy:

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Oferta gabinetów podologicznych obejmuje:

  • profesjonalną pielęgnację zdrowych stóp i poradnictwo w tym zakresie,
  • profilaktykę i diagnostykę zmian w obrębie stóp,
  • pielęgnację stóp chorych i zagrożonych rozwojem patologii.

Gabinety podologiczne działają zgodnie z najwyższymi standardami, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad higieny. Wyposażone są w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt, najczęściej niedostępny w salonach kosmetycznych.

Klienci gabinetów podologicznych

Z porady podologa lub zabiegów pielęgnacyjnych może skorzystać każda osoba, która pragnie w profesjonalny, higieniczny sposób dbać o estetykę i zdrowie swoich stóp. Usługi podologiczne zaleca się jednak przede wszystkim:

  • chorym ograniczonym ruchowo, niezdolnym do samodzielnej pielęgnacji stóp,
  • seniorom wymagającym szczególnej pielęgnacji stóp w związku z procesami starzenia się organizmu czy chorobami mającymi pośredni wpływ na stan kończyn dolnych,
  • chorym z zaburzeniami krążenia, które wpływają na pogorszenie kondycji kończyn dolnych,
  • chorym cierpiącym na różnego rodzaju dermatozy stóp, ich nadmierną potliwość lub ze skłonnością do dolegliwości takich, jak odciski, modzele itp.
  • osobom, których stopy są niefizjologicznie obciążane, np. w związku z wykonywanym zawodem, jak choćby sportowcom.

Podologia – dolegliwości, zabiegi

Podologia w pierwszej kolejności zajmuje się diagnozowaniem problemów klientów. Dlatego wszelkie zabiegi poprzedzone zostają wywiadem i badaniem stóp, obejmującym ocenę anatomiczną, neurologiczną, dermatologiczną, czy sprawdzeniem jakości krążenia. Podolog może nawet pobrać materiał do badań mikrobiologicznych, które pozwalają na pogłębienie diagnozy ewentualnych schorzeń.

Masz problem z wrastającymi paznokciami? Nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak leczyć wrastające paznokcie? Źródło: 36,6.

Po wnikliwym zapoznaniu się ze stanem stóp klienta podolog może przystąpić do niezbędnych zabiegów, spośród których najczęstsze to:

  • pedicure leczniczy (dla stóp problematycznych) – opracowanie paznokci stóp, usunięcie zrogowaceń, wykonanie terapeutycznego masażu połączonego z aplikacją preparatów leczniczych lub założeniem opatrunków na miejsca chorobowo zmienione,
  • usuwanie odcisków i modzeli – z wykorzystaniem specjalnych frezarek lub skalpela oraz preparatów zmiękczających,
  • usuwanie kurzajek – najczęściej metodą elektrokoagulacji,
  • usuwanie zrogowaciałych warstw skóry przy problemie pękających pięt (rolą podologa jest także zalecenie odpowiedniego leczenia w warunkach domowych),
  • rekonstrukcja zniszczonych paznokci.

W gabinetach podologicznych można także leczyć niektóre choroby stóp, np. grzybicę paznokci. W przypadku uciążliwych dolegliwości wynikających z wad budowy stopy lub jej deformacji podolog może wykonać ortozy – wkładki służące odciążeniu i korekcji chorobowo zmienionych miejsc.

Skąd się bierze grzybica paznokcia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6.

Koszt leczenia podologicznego

W Polsce usługi gabinetów podologicznych nie są jeszcze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ceny zabiegów uzależnione są w znacznej mierze od wartości zastosowanych materiałów i leków. Średni koszt jednorazowej wizyty to 50–150 zł.

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kandrzewajka 24.09.2019r.

Temat z początku nie był dla mnie łatwy, ale po kursie w szkole podologicznej SEK czuję się przygotowana do diagnozowania i rozpoznawania chorób stóp. Dziedzina jest naprawdę ciekawa i warta zgłębienia, wciąż niewiele wiemy o swoich stopach.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej